... ...

اثبات نسب مادری و آشنایی با روش های قانونی آن

 • 20 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 5 دقیقه
 • 2213 بازدید

نحوه ارائه دادخواست اثبات نسب یکی از دغدغه های افرادی است که می خواهند نسبت مادر و فرزندی خود را بررسی کنند. در این شرایط فردی دادخواستی ارائه می دهد که بر طبق آن از دادگاه درخواست بررسی اثبات نسب مادری می کند. ارائه این دادخواست و نحوه ی بررسی آن توسط دادگاه تحت شرایطی انجام می شود که در این مقاله قصد داریم به طور کامل آن را تشریح نماییم.

اثبات نسب مادری چیست؟

در صورتی که فردی در صدد اثبات نسب مشروع خود برای زنی شوهردار باشد؛ به طوری که بر طبق ادله موجود نشان دهد که فرزند آن زن است، اثبات نسب مادری صورت گرفته است. در اثبات نسب مادری دو موضوع باید اثبات شود:

 • باید وضع حمل زن مشخص شود. به عبارت دیگر؛ باید اثبات شود زنی که به عنوان مادر بچه معرفی شده است؛ تا کنون بچه‌ای به دنیا آورده است.
 • اثبات هویت بچه انجام شود. به این معنی که بچه‌ای که به دنیا آمده است؛ همان فردی است که اثبات نسب شده است.

اثبات نسب مادری

روش های اثبات نسب مادری

در اثبات نسب مادری می توان ابتدا دادخواست اثبات نسب داده و سپس از روش هایی از قبیل: شناسنامه، اقرار، شهادت و امارات ادعای خود را اثبات کرد. در ادامه هر یک از روش های ذکر شده را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • شناسنامه

آسان ترین و سریع ترین راه برای اثبات نسب مادری، ارائه شناسنامه است. از آنجا که شناسنامه از روی سند ولادت صادر می شود و مأمور ثبت احوال صدور شناسنامه را انجام می دهد؛ شناسنامه اعتبار لازم را از نظر دادگاه خواهد داشت. در مواردی ممکن است که ادعا شود که تولد بچه با آنچه در شناسنامه قید شده متناقض است یا مورد تحریف واقع شده است. در اینصورت فرد که مدعی این امر شده است باید ادله خود را اثبات کند.

مطلب مرتبط:  مطالبه ی وجه التزام قراردادی

روش های اثبات نسب مادری

 • اقرار

بر طبق قانون مدنی، اثبات نسب با استفاده از اقرار نیز قابل انجام است. بر اساس ماده ۱۲۷۳ قانون مدنی ” اقرار به نسب در صورتی صحیح است که اولاً تحقق نسب برحسب عادت و قانون ممکن باشد، ثانیاً کسی که به نسب او اقرار شده تصدیق کند، مگر در مورد صغیری که اقرار به فرزندی او شده به شرط آن که منازعی در بین نباشد.” بنابر این ماده از قانون مدنی باید نحوه اقرار، شرایط ذکر شده در قانون را داشته باشد تا بتوان از آن استفاده نمود. پس از ارائه دادخواست، دادگاه در این زمینه بررسی های لازم را انجام می دهد.

 • شهادت و امارات

شهادت، تمام ارکان نسب را قابل اثبات می کند و دادگاه می تواند اعتبار شهادت را مورد بررسی قرار می دهد. در خصوص شهادت، ماده ۴۲۴ آیین دادرسی مدنی وجود دارد که بر طبق آن شهادت قابلیت اثبات تمام ارکان نسب را دارد. در مورد امارات نیز بر طبق قانون باید در زمینه آزمایش خون فرد مدعی نسب مادری و خانواده‌ای که خود را به آن نسبت داده است؛ نظر یک کارشناس اعلام شود.

دادخواست اثبات نسب

ارائه دادخواست

برای ارائه دادخواست باید در ابتدا برگ دادخواست به دادگاه عمومی را دریافت و نسبت به تکمیل آن اقدام کنید. در برگ دادخواست، مشخصات طرفین شامل خواهان و خوانده به طور کامل نوشته می شود. همچنین در صورتی که وکیل یا نماینده قانونی در این خصوص وجود دارد؛ مشخصات آن به طور کامل در برگه دادخواست اثبات نسب، آورده می شود.

در برگه دادخواست، قسمتی مبتنی بر دلایل و منضومات دادخواست نیز وجود دارد که فرد باید دلایل ادعای خود را به صورت موردی ذکر کند. در نهایت دادخواست اثبات نسب با جزئیات بیشتر در برگ دادخواست به دادگاه عمومی، نوشته می شود و به امضا و اثر انگشت فرد مدعی می رسد.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تقسیم ارث مادر به لینک مربوطه مراجعه کنید.

مطلب مرتبط:  تقسیم ارث قانونی به چه شکل می باشد؟

نحوه ارائه دادخواست اثبات نسب با توجه به شرایط فوق الذکر انجام می شود. در صورتی که در خصوص نسب مادری و نحوه اثبات آن ابهامات و سؤالاتی دارید؛ می توانید با مجموعه تهران مدافع تماس حاصل فرمایید. مشاوران و وکلای معتبر این مجموعه راهنمایی های لازم را در این زمینه به افراد ارائه می دهند. همچنین برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه های اثبات نسب پدری، نحوه ارائه دادخواست اثبات نسب و اثبات نسب مشروع با سایت تهران مدافع همراه باشید.

سؤالات متداول:

 • روش های اثبات کردن نسب مادری چیست؟

ارائه شناسنامه، اقرار، شهادت و امارات از روش هایی اثبات کردن نسب مادری در دادگاه است.

 • در اثبات کردن نسب مادری چه مواردی باید مشخصی شود؟

باید وضعیت وضع حمل زن مشخص شود و در گام دوم هویت فردی که درخواست اثبات نسب داده است نیز اثبات شود.

 • آیا امکان طرح دعوی اثبات نسب از جانب مادر وجود دارد؟

بله، از نظر قانونی مادر می تواند خواهان اثبات نسب خود با فرزندش باشد و در این زمینه اقدام کند.

 • آیا مشروع بودن رابطه نسبی در این زمینه نیاز به اثبات دارد؟

بله، این موضوع از ارکان اثبات نسب است. بنابراین خواهان با ادله باید اثبات کند که رابطه نسبی، مشروع بوده است.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312