... ...

اعاده دادرسی مجدد چیست و مسیر قانونی آن چگونه است؟

 • 26 شهریور 1399
 • ۲ نظر
 • 6 دقیقه
 • 2337 بازدید

یکی دیگر از روش های کاربردی در اعتراض علیه حکم صادر شده از طرف دادگاه اعاده دادرسی است. این روش به عنوان راهی برای بازگشت رأی قطعی به دادگاه صادرکننده سابق به حساب می آید. در ادامه به جزئیات زیادتری در باره می پردازیم.

اعاده دادرسی مجدد حقوقی چیست؟

همان طور که در ابتدا بیان شد اعاده دادرسی یکی از شیوه های مرسوم و کنونی شکایت از حکم صادر شده از طرف دادگاه است. اغلب از این روش با هدف رفع رأی قطعی از دادگاه سابق  استفاده می شود، به این دلیل که شاکی ادعا دارد که صدور رأی غلط بوده و علل موجود این اجازه را نمی دهد که چنین حکمی صادر شود. هدف اصلی از این امر اجرای عدالت و حفظ حق است و احتمال اینکه دادرس هم مثل سایرین در معرض اشتباه و خطا قرار دارد. از این رو برای اینکه رأی دادگاه‎ها مصون از خطا باشد، اعاده دادرسی  مجدد برای حکم پیش‎بینی شده است.

اعاده دادرسی مجدد

انواع اعاده دادرسی چیست؟

بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی جمهوری اسلامی ایران این امر به دو دسته عمده و مهم تقسیم می شود:

 • اصلی: مطابق با بند الف ماده ۴۳۲ قانون و مقررات مصوب در آیین دادرسی مدنی، اگر متقاضی اعاده دادرسی به صورت مستقل درخواست کند که آن اعاده دادرسی به حساب می آید. به این معنا که چنانچه فارغ از این که دعوایی در دست رسیدگی و بررسی باشد، یکی از طرفین می تواند درباره حکمی که سابقا از سوی دادگاه صادر شده است، درخواستی را با این موضوع بیان کند.
 • طاری: این مورد زمانی اتفاق می افتد که در زمان دادرسی، حکمی تحت عنوان دلیل بیان گردد و کسی که حکم علیه او بیان شده، نسبت به آن حکم مطرح شده درخواست اعاده کند. در این زمان فردی که رای استنادی بر علیه او است این توانایی را دارد تا با مراجعه به شعبه دادگاهی که رای را صادرکرده است، نسبت به آن درخواست اعاده دادرسی بکند.

در چه صورت درخواست بررسی مجدد می توان را مطرح کرد؟

بررس مجدد فقط تحت شرایطی خاص و در مواردی که قانون پیش بینی کرده قابل استفاده است. بر اساس ماده ۴۳۶ قانون آیین دادرسی مدنی جمهوری اسلامی ایران این شرایط عبارتند اند از:

 • موضوع حکم مطرح شده، مورد ادعای خواهان نباشد. به طور مثال، خواهان از دادگاه مربوطه، صدورحکم تخلیه کند و دادگاه علاوه بر این موضوع، حکم به پرداخت اجرت‎المثل کند.
 • حکم بیشتر از خواسته صادره باشد. مثلاً خواسته خواهان ۲۰ میلیون تومان است ولی دادگاه حکم به پرداخت ۱۵ میلیون تومان خسارت کرده. این موضوع در شرایطی قابل تحقق است که خواسته پول رایج ایران، پول خارجی (دلار، یورو و…) یا مالی کلی باشد.
 • وجود تضاد در مفاد یک حکم برگرفته از استناد به مواد یا به اصول متضاد باشد. مثلاً دادگاه مورد نظر به نا مشروع بودن شرط ضمن عقد حکم کند و در عین حال با استناد به ماده ۲۳۷ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، خوانده را وادار به قبول شرط کند.
 • حکم صادره با حکم دیگری درباره همان دعوا و همچنین اصحاب آن، که پیشتر توسط همان دادگاه صادر شده است در تضاد باشد، بدون آن‎ که دلیلی قانونی باعث این مغایرت شود.
 • طرف مقابل که درخواست‎ اعاده دادرسی دارد، تقلب و حیله ای استفاده کند که در حکم دادگاه موثر واقع شود. تقلب و حیله این توانایی را دارد تا مصادیق گوناگونی داشته باشد. مثلاٌ خواهان کاری کند که فردی غیر از خوانده به‎ عنوان خوانده حاضر در دادگاه شود به صحت ادعاهای خواهان برخلاف واقع اقرار کند
 • حکم دادگاه مستند به اسناد و مدارکی واقع می شود که بعد از صدور حکم، جعلی بودن آن ها رویت شده باشد.
 • بعد از صدور حکم نهایی، اسناد و مدارکی به وجود می آید که علتی بر حقانیت درخواست ‎کننده است و در شرایطی ثابت شود که این اسناد و مدارک در جریان دادرسی پرونده و صدور حکم نهایی مکتوم بوده و در اختیار متقاضی قرار نگرفته بوده است.

مهلت درخواست بازرسی مجدد حقوقی تا چه زمانی است؟

مهلت درخواست بررسی مجدد برای افرادی که مقیم ایران هستند ۲۰ روز و برای افرادی که مقیم خارج از ایران هستند دو ماه است که در ذیل آمده:

 • از تاریخ ابلاغ نسبت به آرای حضوری قطعی.
 • از تاریخ انقضای درخواست تجدیدنظر و مهلتواخواهی،  نسبت به آرای غیابی.

البته در شرایطی که درخواست‎ کننده‎ اعاده دادرسی مجدد حقوقی عذر موجهی داشته باشد با ارائه مدارک موردنظر و بررسی آن توسط دادگاه صالحه قرار قبول دادخواست صادر  می شود و سپس برای عدم انطباق یا انطباق با جهات گوناگون موضوع اعاده دادرسی بررسی می شود و سپس قرار رد یا قبول آن صادر می شود.

مهلت درخواست بازرسی مجدد حقوقی تا چه زمانی است؟

رسیدگی به درخواست بازرس مجدد توسط کدام مرجع صالح صورت می پذیرد؟

بر طبق قانون مرجع صالح برای رسیدگی به این پیشنهاد، دادگاهی که حکم قطعی را پیرامون موضوع صادر کرده است، است. از این رو، اگر دادگاه بدوی اقدام به صدور حکم قطعی کند، همان دادگاه برای رسیدگی مرجع صالح خواهد بود. همین طور در صورت قبول این درخواست، دادگاه حکم مقتضی صادر می کند.

نحوه رسیدگی به درخواست بررسی مجدد چگونه است؟

در اغلب موارد دادگاه بعد از بررسی دادخواست اعاده دادرسی، موضوع را بعد از برسی های مجدد و مداوم صورت‎ جلسه کرده و از این راه قراری بر قبول کردن یا رد کردن دادخواست را صادر می‎کند. اگر قرار قبول دادخواست از سوی مرجع صالحه صادر شود، دادگاه دستور تعیین وقت ابلاغ و رسیدگی آن به همراه ابلاغ وقت به درخواست‎ کننده و نسخه دوم دادخواست به طرف مقابل را صادر می‎کند. همین طور هر  زمانیکه قرار رد درخواست صادر شود،  قرار به طرفین دعوی رسانده می‎شود.

مشاوره حقوقی بهترین راهکار بررسی مجدد

برای اطلاعات بیشتر درباره نمونه اعاده دادرسی و دریافت مشاوره از وکلای متخصص و مشاورین تهران مدافع می توانید با ما تماس بگیرید و مشکلات خود را به کمک دریافت کمک های حرفه ای و تخصصی این مجموعه زودتر رفع کنید. همچنین با خواندن مقالات دعاوی حقوقی ما در بخش وبلاگ می توانید اطلاعات خود را در زمینه مشکل حقوقی پیش آمده تکمیل کنید و با کمک مشاورین حقوقی به نتیجه مطلوب خود برسید. در چنین شرایطی تهران مدافع در کنار شماست و با ارائه راهکارهای حقوقی و مشاوره افراد حقوقی در کنار شما ایستاده است تا موانع را کنار بزنید و برای رفع آن ها گام بردارید. همچنین با مطالعه مقاله “بهترین وکیل غرب تهران واقع در منطقه سعادت آباد با مشاوره رایگان” می توانید تصمیمات درست و منطقی بگیرید و موانع به وجود آمده را زودتر از سر راه خود بردارید.

مشاوره حقوقی تهران مدافع

سوالات متداول:

 • اعاده دادرسی مجدد چیست؟

یکی دیگر از روش های کاربردی در اعتراض علیه حکم صادر شده از طرف دادگاه اعاده دادرسی است.

 • بررسی مجدد دعاوی بر چند نوع است؟

اصلی و تاری. اصلی یعنی اگر متقاضی اعاده دادرسی به صورت مستقل درخواست کند که آن اعاده دادرسی به حساب می آید. طاری یعنی این مورد زمانی اتفاق می افتد که در زمان دادرسی، حکمی تحت عنوان دلیل بیان گردد و کسی که حکم علیه او بیان شده، نسبت به آن حکم مطرح شده درخواست اعاده کند

 • در چه صورت درخواست بررسی مجدد داده می شود؟

موضوع حکم مطرح شده، مورد ادعای خواهان نباشد و بعد از صدور حکم نهایی، اسناد و مدارکی به وجود می آید که علتی بر حقانیت درخواست ‎کننده است.

 • هدف از بررسی مجدد دعاوی چیست؟

اغلب از این روش با هدف رفع رأی قطعی از دادگاه سابق  استفاده می شود.

4/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مسعود رضایی

  با سلام و احترام
  من از شعبه ۲۶ تجدید نظر دیوان عدالت اداری تقاضای اعاده دادرسی نمودم ، خواستم ببینم چه مدتی طول می کشد که جواب دهند ؟
  ممنون از راهنمایی شما

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   نمی‌ توان زمان مشخصی را در نظر گرفت،بستگی به حجم پرونده ها در نوبت رسیدگی دارد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312