... ...

آشنایی با نکات لازم که در مورد الزام به اخذ پایانکار ساختمان باید بدانیم

 • 1 شهریور 1400
 • بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 2115 بازدید

الزام به اخذ پایانکار، یکی از مراحل اصلی پس از پایان یافتن ساخت یک ساختمان است که همواره باید انجام شود. در واقع پس از اتمام کار ساختمانی، فروشنده ملزم به اخذ پایانکار است. بدون دریافت این گواهی امکان انتقال رسمی سند وجود نخواهد داشت. بنابراین اخذ پایانکار یکی از مهمترین مراحل در روند قانونی فروش املاک است. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم تا در مورد روند اخذ این مجوز و همچنین لزوم اخذ آن پس از اتمام عملیات ساختمانی صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با نکات لازم که در مورد الزام به اخذ پایانکار ساختمان باید بدانیم

در چه شرایطی الزام به اخذ پایانکار ساختمان وجود دارد؟

برای آن که مالک ساختمان بتواند در هر پروژه نسبت به انتقال رسمی سند اقدام کند، ملزم به اخذ پایانکار خواهد بود. بنابراین چنانچه اشخاص قصد فروش ساختمان خود را داشته باشند، لازم است تا نسبت به اخذ پایانکار ساختمانی اقدام کنند. الزام به اخذ پایان کار در شرایطی قابل دستیابی خواهد بود که ساختمان بتواند مدارک و تاییدیه های لازم مبنی استحکام کافی ساختمان و ایمنی را از سوی ناظرین و مهندسان دریافت کند.

در شرایطی که ملک توقیف باشد، همچنان امکان اخذ پایانکار وجود دارد؛ درحالی که ممکن است این امکان برای گرفتن سند وجود نداشته باشد. در واقع پس از آن که عملیات ساختمانی به اتمام رسید، در صورت عدم خلافی یا بدهی از سوی شهرداری، صاحب ملک می تواند نسبت به اخذ پایانکار اقدام نماید. بنابراین افراد موظف هستند تا برای تایید اتمام عملیات ساختمانی خود نسبت به اخذ پایانکار اقدام نمایند.

اخذ پایانکار می تواند توسط وکیل خبره فعال در این حوزه انجام پذیرد تا بتوان روند اخذ این گواهی و همچنین فروش ساختمان را سرعت بخشید. از این رو موسسه حقوقی تهران مدافع آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشد.

اخذ پایانکار چه لزومی دارد؟

همان طور که در قسمت های گذشته نیز اشاره شد، الزام به اخذ پایانکار به عنوان یکی از ملزومات اتمام و فروش ساختمان شناخته می شود که افراد باید حتما نسبت به اخذ آن اقدام کنند. همچنین لازم است تا خریداران نیز در هنگام خرید یک ساختمان، حتما به این گواهی توجه کنند. خرید ساختمان های فاقد پایانکار می تواند ریسک های زیادی به دنبال داشته باشد. به طور مثال ممکن است فرد سازنده به دلایل مختلف از جمله عدم پرداخت عوارض یا وجود مشکلاتی در ایمنی ساختمان، موفق به دریافت پایانکار نشده باشد که این امر می تواند عواقب جبران ناپذیری برای خریدار به همراه داشته باشد.

مطلب مرتبط:  بهترین وکیل ملکی در تهران با گروه تهران مدافع

اخذ پایانکار

الزام به اخذ پایان کار همچنین از این جهت حائز اهمیت است که بدون وجود آن امکان تنظیم صورت مجلس تفکیکی نیز وجود نخواهد داشت که در این صورت، امکان تنظیم سند رسمی به نام خریدار نیز وجود نخواهد داشت. بنابراین لازم است تا اخذ پایانکار به صورت جدی در دستور کار پیمانکاران و یا خریدارن قرار گیرد تا از بروز مشکلات احتمالی در این زمینه پیشگیری شود.

نکات لازم که در اخذ پایان کار ساختمان باید بدانیم:

در هنگام اخذ پایانکار همواره باید نکاتی مد نظر قرار گیرد تا این پروسه به درستی و بدون بروز مشکل انجام شود. در این قسمت به بررسی و طرح مهمترین نکات درباره الزام به اخذ پایانکار خواهیم پرداخت:

 • اخذ پایانکار  می بایست تحت نظر حقوقی مجموعه مشاوره حقوقی املاک قرار بگیرد.
 • چنانچه تمامی مراحل ساخت و ساز بر اساس مسائل قانونی و بر طبق جواز ساختمانی انجام پذیرد، فرد می تواند نسبت به اخذ پایانکار اقدام نماید.
 • اگر تخلفی در روند کار وجود داشته باشد، پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری منتقل می شود و براساس آن رای صادر می گردد.
 • در برخی مواقع بر اساس رای صادره دستور به تخریب ساختمان داده می شود که این امر را می توان توسط وکیل در دیوان عدالت اداری پیگیری کرد.
 • لازم است تا فروشنده تعهدی را برای اخذ پایانکار با ذکر دقیق تاریخ بین خود و خریدار امضا کند.
 • پیش از شروع کار نیز لازم است تا در ابتدا جواز ساخت اخذ شود و براساس آن پس از پایان کار نسبت به اخذ گواهی پایانکار اقدام شود.
 • باید توجه داشت که بدون وجود پایان کار و صورت مجلس تفکیکی، امکان اخذ سند رسمی وجود نخواهد داشت.

با توجه به نکات عنوان شده، الزام به اخذ پایانکار یکی از مقدمات اصلی خرید و فروش هر ساختمان است. برای اخذ این گواهی احتیاج به طی کردن مراحل قانونی مختلف است. کارشناسان ما در مجموعه تهران مدافع، آماده خدمت رسانی در حوزه های مختلف ملکی از جمله اخذ پایانکار و… هستند.

مطلب مرتبط:  معرفی انواع اجاره نامه و مشاوره با وکیل متخصص قرارداد

مراحل ایجاد دادخواست الزام به اخذ پایانکار ساختمان

در روند رسیدگی دادخواست الزام به اخذ پایانکار ساختمان، دو حالت وجود خواهد داشت. در شرایط اول پرونده به وکیل دادگستری تقدیم می شود و پس از آن موضوع از طریق وکیل ملکی پیگیری می شود تا در مورد پرونده نتیجه گیری شود. در حالت دوم خود شخص نسبت به ثبت دادخواست اقدام می کند که این امر نیازمند دقت و تجربه از سوی شخص است.

مراحل ایجاد دادخواست الزام به اخذ پایانکار ساختمان

در وهله اول نیاز است تا فرد از طریق ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا با حضور در دفاتر خدمات قضایی درخواست خود را تنظیم کند. جهت طرح دعوی در الزام به اخذ پایانکار مدارکی همچون: سند مالکیت، مدارک هویتی، تسویه فیش عوارض شهرداری و نوسازی و همچنین مبایعه نامه یا قول نامه مورد نیاز خواهد بود. برای طرح دعوی از سوی طرفین، بهتر است از خدمات مشاوره حقوقی ملکی خبره بهره گرفت. مجموعه حقوقی تهران مدافع با کارشناسان مجرب ،پاسخگوی مراجعین محترم است.

سوالات متداول

 1. آیا انتقال سند ملک بدون پایان کار امکان پذیر است؟

خیر! تنظیم سند رسمی برای ساختمان هایی که پایان کار ندارند، امکان پذیر نخواهد بود.

 1. گواهی پایانکار ساختمان تا چه مدت اعتبار دارد؟

در گذشته اعتبار این گواهی ۶ ماه بود. اما در حال حاضر برای کم کردن مراجعات، اعتبار آن به یک سال افزایش داشته است.

 1. اخذ گواهی پایانکار ساختمان با مالک است یا سازنده ساختمان؟

از آنجایی که سازنده مسئولیت ساخت و هر گونه تخلف در ساختمان را بر عهده دارد، معمولا دریافت و اخذ پایانکار ساختمان، با سازنده است.

 1. در صورت توقیف شدن همه یا واحدی از ساختمان، می توان نسبت به دریافت پایان کار اقدام کرد؟

بله! الزام به اخذ پایانکار در مورد ملک های توقیف شده نیز قابل بررسی خواهد بود و حتما نیاز به آزاد بودن ملک نیست.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312