... ...

بخشیدن مهریه چگونه است؟ | مدارک و مراحل بخشش مهریه چیست؟

 • 26 فروردین 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 1651 بازدید

مهریه مالی است که هنگام عقد نکاح، به عنوان هدیه ای از طرف مرد، به زن پرداخت می گردد. مهریه با نام های دیگری از جمله صداق، صداقیه، کابین و فرض نیز خوانده می شود. براساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هرنوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.» در حال حاضر مشکلات بسیاری برای تعیین مهریه وجود دارد. از زمان های بسیار دور مهریه در کشور ما رایج بوده است. در سال  های اخیر قوانین مربوط به مهریه تغییر زیادی داشته اند. میزان مهریه افزایش چندانی پیدا کرده و مردان زیادی به دلیل پرداخت نکردن آن، راهی زندان شده اند. از طرفی زنانی نیز برای آزار همسران یا مسائلی این چنینی، مهریه خود را به اجرا گذاشته اند. این مسائل منجر شده تا مسئولین به فکر وضع قوانینی جهت حفظ خانواده ها و مناسب با شرایط جامعه باشند.  در این مقاله، بخشیدن مهریه و شرایط بخشیدن مهریه توسط زن بررسی می شود.

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

مهریه عندالمطالبه به این معناست که پس از جاری شدن عقد میان زوجین، زن مالک مهریه است و هر زمان آن را مطالبه کند مرد موظف به پرداخت مهریه است. مهریه عندالاستطاعه براساس مطالبه زن پرداخت نشده و بستگی به توان مالی شوهر دارد. برای دریافت این نوع مهریه زن باید استطاعت مالی شوهر را اثبات کند. برای تعیین نوع مهریه باید توافق میان زوجین صورت گیرد و همچنین پس از عقد نیز می توانند نوع مهریه را از عندالمطالبه به عندالاستطاعه تغییر دهند.

بخشیدن مهریه

آشنایی با قانون مهریه و بخشیدن مهریه

براساس ماده ۱۰۸۰ الی ۱۰۸۷ قانون مدنی، زن و شوهر باید برسر مهریه به توافق رسیده و هر دو از مقدار تعیین شده رضایت داشته باشند. در مواردی که مهریه توسط خانواده ها تعیین گردد و شوهر از آن رضایت نداشته باشد، موظف به پرداخت مهریه نیست.

طبق ماده ۱۰۸۳، مهریه به صورت قسطی نیز می تواند پرداخت گردد. جدیدترین قانون مهریه، «قانون مهریه ۱۱۰ سکه» است. این قانون پس از تصویب شدن، تعداد زیادی موافق و مخالف پیدا کرده است. برای این قانون سه حالت سه حالت متفاوت وجود دارد:

 1. حالت اول، شرایطی است که میزان مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه وضع شده باشد و مرد آن را پرداخت نکند؛ در این صورت طبق ماده ۲ قانون مدنی، مجرم شناخته می شود و برای او حکم زندان در نظر گرفته می شود.
 2. حالت دوم مهریه برابر با ۱۱۰ سکه است، در این حالت نیز در صورت پرداخت نشدن مهریه توسط مرد، حکم مانند حالت اول اجرا می شود.
 3. حالت سوم برای مهریه های بالای ۱۱۰ سکه است، در این حالت دادگاهی حکمی مبنی بر پرداخت ۱۱۰ سکه صادر می کند و سپس با بررسی وضعیت مالی شوهر، برای باقی مهریه حکم صادر می شود.
مطلب مرتبط:  بهترین وکیل غرب تهران در سعادت آباد با وکلای متخصص حقوقی و کیفری

در مورد مهریه قسطی در طلاق توافقی در مطلبی جدا صحبت شده کی می توانید به لینک آن مراجعه کنید.

شرایط تعیین میزان مهریه

 • مهریه باید دارای ارزش مالی بوده و چیزی که فاقد ارزش مالی نباشد به عنوان مهریه تعیین نمی شود.
 • مرد مالی را می تواند به عنوان مهریه تعیین کند که خود مالک آن باشد.
 • مهریه می تواند انجام عملی مانند آموزش تعیین گردد.

شرایط تعیین میزان مهریه

 شرایط بخشیدن مهریه توسط زوجه

بخشیدن مهریه شرایطی است که زن بر اساس شرایط زندگی خود، تصمیم می گیرد تمام مهریه یا بخشی از آن را ببخشد. بخشیدن مهریه هر زمانی پس از عقد می تواند صورت گیرد و مرد دیگر مسئولیتی در قبال پرداخت مهریه ندارد. شرایط متفاوت را در ادامه مطرح خواهیم کرد:

 • در حالتی که همسر به شوهر خود بگوید مهریه اش را می بخشد و در اصطلاح زوجه (زن) ذمه مرد را از مهریه ای که بدهکار است، بری کند که به آن ابراء می گویند. نوشته همان سندی است که دلالت بر ابرا ذمه می کند. آن را بر کاغذی مکتوب کرده، امضا و اثرانگشت داشته باشد، مرد باید با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی، آن را ثبت کند. این کار، اقرارنامه ثبتی است. پس از ثبت شدن دست نوشته، نامه ای به دفتر ثبت ازدواج زوجین ارسال می شود و این مورد به عقدنامه افزوده می شود. بر اساس ماده ۲۸۹ قانون مدنی، ابرا عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر کند.
 • در حالتی دیگر زوجه به دفترخانه مراجعه کرده و در راستای درخواست برای بخشیدن مهریه، سند اقرارنامه مهریه را امضا می کند. تحت این شرایط مهریه پرداخت شده، محسوب می گردد و ادعایی بر نگرفتن مهریه پذیرفته نمی شود. طبق ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی، برای گرفتن مهریه زوجه باید ثابت کند اقرارش فاسد و یا مبنی بر اشتباه و غلط بوده است.
 • در حالتی که هنگام عقد، مهریه در ازای چیزی صلح شده باشد، امکان رجوع برای زن وجود ندارد.
 • زن برای بخشیدن مهریه، به اجازه پدر نیاز دارد. گرچه پس از عقد، زن مالک مهریه است و هر تصمیمی در رابطه با مهریه اش می تواند بگیرد اما در این خصوص دفاتر اسناد رسمی برای جلوگیری از مشکلات بعدی، یا انجام این کار از روی اجبار یا تصمیمات ناگهانی این شرط را گذاشته اند و این موضوع جنبه قانونی و شرعی ندارد.
 • اگر دخترخانمی در دوران عقد مهریه خود را ببخشد و پس از عروسی تمایلی به ادامه زندگی نداشته و مایل به جدایی بوده و درخواست طلاق بدهد، باید مبلغی معادل، کمتر یا بیشتر از مهریه به شوهر پرداخت کند. به حالتی که زن درخواست طلاق دارد، در قانون «طلاق خلع» گفته می شود.
 • افرادی تصور می کنند در صورتی که زن مهریه را ببخشد، طلاق سریع تر انجام می شود. در حالیکه اینگونه نیست و ممکن است پی از بخشیدن مهریه، مرد از طلاق دادن منصرف شود و پس از پایان عده به زوجه بازگردد. برای جلوگیری از این حالت، قانون «طلاق مبارات» را وضع کرده است و طبق آن زوجین باید باهم بر سر مبلغی معادل، کمتر یا بیشتر از مهریه توافق کرده و شوهر حق رجوع ندارد. در نتیجه در این حالت با توافق مبلغی به انتخاب طرفین و پرداخت آن به شوهر، از یکدیگر جدا می شوند.
مطلب مرتبط:  منظور از ناشزه چیست و ناشزه بودن چه عواقبی دارد؟

 شرایط بخشیدن مهریه توسط زوجه

جمع بندی و نتیجه گیری

بخشیدن مهریه را پیش تر مورد بررسی قرار دادیم اما برای زنانی که مهریه ای ندارند نیز قوانینی برای مهریه وجود دارد. برای زنان و دخترانی که به دلایل مختلف مانند مخالفت خانواده، اجبار برای ازدواج و مسائلی از این قبیل مهریه ای درخواست نمی کنند نیز مهریه تعلق گرفته و به صورت عندالمطالبه است. هنگامی که پیش از رابطه زناشویی، جدایی صورت گیرد براساس توانایی مالی مرد، مهریه تعیین می گردد و به آن «مهر المتعه» گویند. زمانی که جدایی پس از رابطه زناشویی اتفاق بیفتد، مهریه براساس زنان اطراف عروس مانند خواهران تعیین می گردد و به آن «مهرالمثل» می گویند.

مهریه هدیه ای از طرف مرد به زن است و  مرد هنگام عقد متعهد می شود که تا آن را به زن پرداخت نماید. پرداخت مهریه اجباری و قانونی است. مهریه می تواند پول، سکه، ماشین، ملک و آپارتمان باشد. در حال حاضر یکی از موضوعات مطرح در دادگاه ها است. برای تعیین مهریه محدودیتی وجود نداشته و هر میزانی طبق توافق زوجین ثبت می گردد. همچنین در زمان عقد زوجین می توانند توافق نمایند تا شخص خاصی ضامن پرداخت مهریه شود.

 

سوالات متداول

 1. حکم زندان برای پرداخت نکردن مهریه، چه مدت زمان است؟

زمانی که دادگاه برای مرد برای پرداخت نکردن مهریه،  حکم زندان صادر می کند تا زمانی که مهریه پرداخت نگردد و رضایت زن جلب نشود، مرد در زندان می ماند.

 1. در چه صورت نصف مهریه به زن تعلق می گیرد؟

هنگامی که در دوران عقد، درخواست طلاق مطرح شود و زن باکره باشد، نصف مهریه به او تعلق می گیرد و در غیر این صورت تمام مهریه به او تعلق می گیرد.

 1. برای بخشیدن مهریه به چه مدارکی نیاز است؟

جهت بخشیدن مهریه به عقدنامه، مدارک شناسایی زن و حضور ایشان در دفتر اسناد رسمی لازم است.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312