... ...

آیا بیمه نکردن کارگران جرم است؟

 • 20 آذر 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 146 بازدید

یکی از دقیق ترین قوانینی که به رابطه ی کارگر و کارفرما می پردازد قانون کار است. نهاد مهم، مشخص کننده و نظارت کننده بر حق و حقوق کارفرما و کارگر، سازمان تأمین اجتماعی است.

مطابق ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی، افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق، کار می کنند مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند و اینکه سمت شغلی کارگر چیست اهمیت ندارد. همچنین مطابق با ماده ی ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان مکلفند بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند. درواقع بیمه مهم ترین حقی است که جهت حمایت از کارگران در قانون کار و نهاد تأمین اجتماعی در نظر گرفته شده است.

سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با پرداخت حق بیمه ی کارگران بسیار ریزبینانه عمل کرده و حتی گاه به گاه با بازرسی ها و سرکشی های سرزده از کارگاه ها از بهره مندی همه ی کارگران شاغل به خدمات بیمه و عملکرد کارفرمایان نسبت به پرداخت حق بیمه ی آن ها  اطمینان حاصل می کند.

با این وجود همواره سوالی مطرح می شود که درصورت بیمه نکردن کارگران چه عواقبی متوجه ی کارفرما خواهد شد؟

بیمه نکردن کارگران چه عواقبی متوجه ی کارفرما

در اینجا منظور از عبارت بیمه کردن کارگران، پرداخت حق بیمه است. گاهاً مشاهده می شود که خود کارگر تمایلی به بیمه شدن نداشته باشد. باید تأکید کرد هرگونه توافقی بین کارگر و کارفرما در این مورد بی اثر است.

استثنا اگر فردی از قبل حق بیمه اش پرداخت شده باشد، کارفرما می تواند کارگر را بیمه نکند چراکه طبق قانون هر فردی تنها یکبار می تواند از بازنشستگی و دیگر خدمات اینچنینی بیمه استفاده کند.

اهمیت بیمه شدن برای کارگران

همانطور که اشاره شد حق بیمه از دیگر حقوق کارگران بسیار با اهمیت تر است. با وجود بیمه، کارگر می تواند از مزایای مهم سازمان تأمین اجتماعی مثل دریافت مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی استفاده کند.

در صورت بیمه نکردن کارگران، استفاده از این مزایا هم امکان پذیر نخواهد بود.

وظایف حقوقی کارفرما در قبال کارگر

کارفرما وظیفه دارد حقوق کارگر اعم از دستمزد، حق بیمه، عیدی، مرخصی، پاداش، حق اولاد و… را در زمان مقرر پرداخت نماید. در قانون هرگونه عقب افتادگی و تعلل در پرداخت این موارد جایز نیست.

هر کارفرمایی موظف است کارگران خود را فارغ از مدت زمان کار کارگر، بیمه کرده و سهم خود را بپردازد. مدت زمان کار در این مورد بی تأثیر است حتی اگر چند ساعت باشد. حتی گاهی کارفرما ممکن است به کارگر اعلام کند که کار بدون حق بیمه است، این موضوع هم سندیت قانونی ندارد. این وظیفه ی کارفرما است که هر ماه لیست بیمه را با در نظر گرفتن مقدار حقوق معین شده تهیه کرده و به سازمان تأمین اجتماعی ارسال کند.

مطلب مرتبط:  مراحل شکایت به اداره کار چگونه است؟

ماده ی ۳۶ قانون تأمین اجتماعی کارفرما را مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده می داند. مطابق با این قانون کارفرما مکلف است در موقع پرداخت حقوق و مزایا، سهم بیمه شده را کسر کرده و به همراه سهم خود از حق بیمه ی کارگر به سازمان پرداخت کند حق بیمه ی کارگران ۳۰ درصد از حقوق و مزایای کارگران است که از این مقدار ۲۳ درصد سهم کارفرما ۷ درصد سهم کارگر است.

اگر کارفرمایی نخواهد کارگر خود را بیمه کند و کارگر از این موضوع شاکی باشد و با شکایت از کارفرما در اداره ی کار، می تواند کارفرما را با چالش های متعددی رو به رو کند که حل آن ها برایش هزینه ی زمانی و مالی چشمگیری خواهد داشت.

مطابق با مفاد ۱۸۳ قانون کار، کارفرمایانی که برخلاف ماده ی ۱۴۸ این قانون کارگران خود را بیمه نکرده اند، علاوه بر پرداخت کامل سهم خود در بیمه ی کارگر، با توجه به مراتب جرم موظف به پرداخت جریمه ی نقدی ۲ تا ۱۰ برابری حق بیمه است.

از آنجایی که هرگونه توافقی بین کارگر و کارفرما باطل بوده و قانونی نیست، اگر کارگر نسبت به این موضوع شکایتی داشته باشد، اگر کارفرما طبق توافق از پیش تعیین شده، حق بیمه را به خود کارگر پرداخته باشد، باز هم مجبور سهم بیمه ی کارگر را به همراه جریمه ی عدم پرداخت را بپردازد.

 

نحوه شکایت از کارفرما در صورت بیمه نکردن کارگران

 1. کارگر شاکی باید به شعبه اداره کار مراجعه کند.
 2. سپس تشکیل پرونده داده و مدارک لازم را تکمیل کند.
 3. سوابق را به اداره کار برده و فرم های شکایت را بر اساس نوع حقی که از او توسط کارفرما ضایع شده است پر می کند.
 4. هیأت تشخیص پس از بررسی این موضوع با توجه به ادعای کارگر اقدام به صدور رای می کند.

بیمه برای کارگران

باید اضافه کرد که در اولین و مهم ترین قدم کارگر باید اثبات نماید که در مکان مربوطه به صورت کامل و طبق قانون کار مشغول به کار بوده است. این مرحله بسیار سرنوشت ساز است چرا که در صورت عدم اثبات رابطه ی کارگر و کارفرمایی بین فرد شاکی و متشاکی، عملاً پیش بردن شکایت را سخت و گاهاً غیر ممکن می کند. تنهادر صورتی از فرد متشاکی می توان درخواست پرداخت حق بیمه را داشت که این رابطه ی کارگر و کارفرمایی بین آن ها ثابت شود.

مطلب مرتبط:  وکیل پایه یک دادگستری در بهترین موسسه حقوقی در تهران

حضور و مشورت با وکیل تخلفات اداری از این جهت اهمیت دارد که وی با توجه مهارت و تخصصش اثبات رابطه ی کارگر و کارفرمایی را تسریع بخشیده و فرد شاکی دیگر لازم نیست که برای اثبات این موضوع دچار چالش های متعدد شود. وکیل متخصص پس از اثبات این رابطه می تواند درخواست حق بیمه ی پرداخت نشده داده و سبب احقاق فرد شاکی شود، این امر جز از یک وکیل متخصص اداره کار و وکیل کارگر و کارفرما ساخته نیست. توصیه می گردد که پیش از هر اقدامی با یک وکیل متخصص در زمینه اداره کار و تأمین اجتماعی یک مجموعه ی معتبر همچون مجموعه ی تهران مدافع تماس گرفته و با مشاوران و وکلای معتبر صحبت کنید.

باید تأکید کرد که شکایت کارگران از کارفرمایان به جهت بیمه نکردن کارگران مشمول مرور زمان نمی گردد، این موضوع به این معنی است که شکایت از کارفرما پیرو این موضوع هر زمانی می تواند مطرح شود حتی بعد از فوت کارگر.  حتی وراث کارگر می توانند جهت دریافت حقوق بیمه پرداخت نشده کارگر، از کارفرما شکایت کنند.

سؤالات متداول:

 • بیمه شدن برای کارگران چه اهمیتی دارد؟

با وجود بیمه کارگر می تواند از مزایای مهم سازمان تأمین اجتماعی مثل دریافت مستمری بازنشستگی به هنگام پیری یا مشکلاتی مثل از کارافتادگی استفاده کند.

 • آیا مدت زمان کار برای کارفرما در بیمه شدن یا نشدن کارگر تاثیر گذار است؟

خیر، مدت زمان کار کردن در بیمه شدن یا شدن کارگر بی تأثیر است. کارفرما وظیفه دارد هر کارگری که در کارگاهش مشغول به کار می شود، حتی اگر به مدت کوتاهی مثل چند ساعت بوده، بیمه کند. هر گونه تعلل در این مورد از سوی سازمان تأمین اجتماعی بررسی خواهد شد.

 • درصورت بیمه نکردن کارگران توسط کارفرما، چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از شکایت و پیگیری کارگر، در صورت اثبات این موضوع، کارفرما موظف است علاوه بر پرداخت کامل سهم خود در بیمه ی کارگر، با توجه به جرم به پرداخت جریمه ی نقدی ۲ تا ۱۰ برابری حق بیمه بپردازد.

 • اولین قدم به هنگام شکایت از کارفرما چیست؟

در صورت بیمه نکردن کارگران و شکایت کارگر، فرد شاکی در اولین قدم باید ثابت کند که در کارگاه مربوطه به صورت قانونی و زیر نظر کارفرما مشغول به کار بوده است. این موضوع نیاز به حضور وکیل متخصص اداره ی کار و مشورت از سوی مجموعه های معتبری چون تهران مدافع دارد.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312