... ...

لایحه تبادل تجدید نظر خواهی ملکی و آشنایی با روند قانونی آن

 • ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
 • بروزرسانی: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
 • ۲ نظر
 • 5 دقیقه
 • 1838 بازدید

برگزاری دادگاه تجدیدنظرخواهی ملکی پس از صدور رای در دادگاه نخستین اتفاق می افتد. هرگاه یکی از طرفین، یعنی خواهان و خوانده که دعوی آن ها از سوی دادگاه مورد بررسی قرار گرفته است، به نتیجه دادرسی اعتراض داشته باشد و یا رای صادره دچار اشتباهات احتمالی شده باشد، فرصت تجدیدنظرخواهی وجود دارد. به طورکلی به همه آرای صادره از سوی دادگاه به منظور رسیدگی مجدد، حق اعتراض و تجدیدنظر تعلق می گیرد و در دادگاهی به همین نام، بررسی ها از سرگرفته می شود. در دادگاه تجدیدنظر، رای صادره از سوی دادگاه بدوی می تواند مجددا تایید و ابلاغ شود و یا به کل رد شود و بررسی ها از سر گرفته شود. این روند تقریبا در تمامی دعاوی ثابت است و در مواردی که دعاوی ملکی وجود داشته باشد نیز دادگاه تجدیدنظر به درخواست طرفین برگزار می گردد.

تجدید نظرخواهی ملک چیست؟

فرصت تجدیدنظرخواهی ملکی پس از صدور رای برای اثبات مالکیت یک ملک داده می شود. به این معنا که هرگاه برای اثبات مالکیت ملک، دادگاهی تشکیل شود و طی آن طرفین به ارائه اسناد و مستندات اقدام نمایند، قاضی در نهایت بر اساس مواد موجود در قانون و مدارک و مستندات ارائه شده، اقدام به صدور رای خواهد نمود. پس از اعلام رای دادگاه ادعای خواهان، رد و یا تایید خواهد شد، بااین حال، قانون گذار برای اینکه حقی از کسی ضایع نشود و مستندات و مدارک ناقص منجر به اشتباه در تصمیم قاضی نشده باشد، حق تجدید نظرخواهی ملکی را به وجود آورده است.

ممکن است یکی از طرفین خواهان ابطال سند رسمی، ابطال عملیات ثبتی، ابطال نظر صادر شده از سوی هیات نظارت و اختلاف اداره ثبت اسناد و سایر موارد باشد که در هر صورت می تواند با تنظیم لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی، درخواست های خود را پیگیری نماید. البته بهتر است در این مرحله از راهنمایی های مشاوران حقوقی زبده بهره گرفت تا بتوان سریع تر به نتیجه مطلوب رسید.

مطلب مرتبط:  تصرف عدوانی چیست و آشنایی با انواع دعاوی آن

تجدید نظرخواهی ملک

روند قانونی تجدیدنظر خواهی ملک چگونه است؟

وقتی رای دادگاه بدوی صادر شود، چنانچه اعتراضی از سوی طرفین بر آن وارد باشد، درخواست برگزاری دادگاه تجدیدنظر می کنند. در این مرحله برای تدوین لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی، به مواردی مانند نام و نام خوانوادگی خواستار برگزاری دادگاه تجدیدنظر به همراه آدرس دقیق، نام وکیل خواهان (اگر وکیلی برگزیده باشد) ، نام شعبه دادگاه بدوی، تاریخ صدور رای دادگاه، نام و نام خوانوادگی خوانده، رایی که به آن اعتراض وجود دارد و دلایل درخواست تجدیدنظر باید درج و تقدیم دادگاه شود.

تنظیم لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی توسط وکلای تهران مدافع

اقدام برای تجدیدنظرخواهی ملکی فرصت مجددی است که قانون برای اثبات مالکیت یک ملک به شما بخشیده است. اگر تا اینجای کار، شخصا اقدام کرده اید و هیچ مشاور حقوقی در کنارتان نبوده، هنوز دیر نشده است. پیشنهاد ما، بهره گرفتن از مشاوره تخصصی وکلای مجموعه حقوقی تهران مدافع است.

تنظیم یک لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی دقیق به شما کمک خواهد کرد تا شرایطی را فراهم کنید که قاضی با دقت بیشتری مستندات و ادله شما را بررسی کند و رای به سود شما بدهد. بنابراین بهتر است با دست پر ادامه دادگاه و روند اثبات مالکیت خود بر یک ملک را سپری کنید.

تنظیم لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مطلب درباره مفهوم تجدیدنظرخواهی ملکی، مهلت قانونی، روند قانونی تقدیم لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی به دادگاه و شرایط ارایه این درخواست مطالبی را بیان داشتیم. پیشنهاد ویژه ما برای شما بهره گیری از اطلاعات تخصصی حقوقی وکلای تهران مدافع است که سابقه درخشان آن ها در پیروزی در دادگاه های تجدیدنظر بر کسی پوشیده نیست. بنابراین اگر به دنبال گرفتن حق قانونی خود هستید و نمی دانید در این مسیر به چه فرد یا افرادی می توانید اعتماد کنید، کار را به اهلش بسپارید. وکلای تهران مدافع در کنار شما خواهند بود تا مالکیت به حق خود بر ملک تان را اثبات کنید. هم چنین برای پیگیری دیگر امور حقوقی نیز می توانید روی مشاوره حقوقی ملکی این مجموعه خوشنام حقوقی حساب باز کنید.

مطلب مرتبط:  مسائل حقوقی آپارتمان نشینی

 

 

سوالات متداول

 1. در چه شرایطی می‌توان درخواست تجدید نظرخواهی ملکی ارائه داد؟

برای ارائه درخواست تجدیدنظرخواهی ملکی باید به دلایلی موجه استناد کرد. این دلایل می‌توانند عدم توجه قاضی به مستندات و شواهد یا تعارض رای صادر شده با موازین شرعی و مواد قانونی باشد. هم چنین اگر اعتراضی به صلاحیت دادگاه صادر کننده رای یا صلاحیت شخص قاضی وجود داشته باشد نیز می‌توان درخواست برگزاری دادگاه تجدیدنظر نمود. اگر مستندات ارایه شده از سوی یکی از طرفین فاقد اعتبار باشد یا خوانده و خواهان مدعی باشند که شهود، شرایط قانونی شهادت را نداشته اند،  لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی تدوین و ارائه خواهد شد.

 1. مهلت تجدیدنظرخواهی ملکی چقدر است؟

اقدام برای تجدیدنظرخواهی ملکی بسیار محدود است و اگر زمان آن بگذرد، رایِ قطعی شده به هیچ عنوان قابل اعتراض نیست. آنچه در قانون آمده چنین است که ایرانیان خارج از کشور اگر تقاضای برگزاری دادگاه تجدیدنظر داشته باشند ۶۰ روز معادل دو ماه و کسانی که در ایران زندگی می‌کنند، فقط ۲۰ روز بعد از صدور رای فرصت دارند که با توجه به شرایطی که پیش از این توضیحش داده شد، لایحه تجدیدنظرخواهی ملکی را تقدیم دادگاه کنند. چنانچه بعد از زمان تعیین شده، یکی از طرفین قصد تجدیدنظرخواهی داشته باشد، درخواست او قابل پیگیری نیست، مگر آنکه عذری موجه ارائه کند که البته موجه بودن عذر نیز باید از سوی دادگاه تایید شود.

 1. آیا درخواست تجدید نظرخواهی ملکی باید حتما توسط وکیل تنظیم شود؟

چنانچه این مراحل توسط وکیل ملکی و یا مشاوره مجموعه‌ای حقوقی انجام شود، نتایج مطلوب تری در پی خواهد داشت.

سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. نامدار

  سلآم پدرم طی قولنامه عادی سه دانگ یک قطعه زمین زراعی همراه با سه دانگ یک حلقه چاه در سال ۶۶ فروخته اما مبیع را تسلیم نکرده و رسید وصول وجه هم صادر نشده و از گواهان امضا کننده ذیل قول نامه تحقیق نمودم در خصوص ثمن اظهار داشتند که ثمن در حضور ما پرداخت نشده پدرم سال ۸۳ فوت نموده و از زمان فوت تا حالا آن قطعه زمین و چاه در تصرف تعدادی از وراث است و مشتریان (۲نفر) طرح دعوی ننموده ولی چند روز قبل که برای روشن شدن سهم الارث خود به وراث مراجعه نموده حضور داشتند و اعلام کردند که سهم ما را جدا کنید لطفا راهنمایی بفرمایید ناگفته نماند که خریداران دایی خواهر و برادرانم بوده

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری
   234 سوال توسط این کاربر به پاسخ رسیده است

   سلام
   خریداران دارای مالکیت مشاعی می باشند و اگر دلیل و مدرکی مبنی بر پرداخت ثمن ندارند وراث متوفی می توانند به طرفیت خریداران دادخواست مطالبه ثمن بدهند.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312