... ...

حذف نام همسر از شناسنامه و آشنایی با مراحل، مدارک آن به همراه نمونه دادخواست

 • 6 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 2486 بازدید

خدمات تهران مدافع برای حذف نام همسر از شناسنامه:

 • مشاوره حقوقی تلفنی رایگان
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته
 • مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری
 • وکالت دعاوی و حذف قطعی شناسنامه توسط وکیل پایه یک دادگستری

ممکن است زندگی افراد به هر دلیلی با یکدیگر به پایان برسد. ممکن است به دلیل طلاق، فوت همسر، موت فرضی همسر و… زن و شوهر با هم زندگی نکنند. اما برخی از افراد به خصوص خانم ها علاقه ای ندارند که اثری از زندگی قبلی را با خود داشته باشند. یکی از مهم ترین آثاری که نشان از زندگی سابق دارد، نام همسر است که به صورت رسمی در شناسنامه شخص ثبت می شود.

بسیاری از افراد مشتاق هستند که به خصوص بعد از طلاق نام همسر سابق از شناسنامه آنها حذف شوند. اما همین موضوع حذف نام همسر از شناسنامه ممکن است به دلیل عدم اطلاع و آگاهی فرد از حقوق خود و روند قانونی این نوع از پرونده ها ممکن است گرفتار یک روند طولانی و پیچیده شود و حتی نتیجه مطلبوب نیز حاصل نشود.

گروه وکلای تهران مدافع بهترین وکیل خانواده و متخصص در بحث حذف نام همسر از شناسنامه را به شما معرفی می کنید. می توانید با تهران مدافع تماس بگیرید و مشاوره حقوقی رایگان از وکیل پایه یک دادگستری دریافت نمایید.

تلفن تماس: ۹۱۰۰۱۳۱۲-۰۲۱ ( تماس در وقت اداری )

شماره موبایل: ٠٩٣۶٩٣۵٧١٠۴ ( تماس بعداز وقت اداری و روزهای تعطیل )

حذف نام همسر از شناسنامه

نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام شوهر از شناسنامه یک از مواردی است که قانون برای زوجین در حالات مختلف با روند و شرایط مختلف پیش بینی نموده است. ولی روندی که برای حذف نام همسر از شناسنامه باید انجام شود با توجه به اوضاع و احوال طرفین کاملا متفاوت است. در برخی حالات روندی کوتاه، سریع و آسان دارد و در برخی حالات دیگر روندی بسیار سخت و پیچیده دارد که هریک را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

برای اطلاعات بیشتر و  دقیق تر در این خصوص می توانید با گروه وکلای تهران مدافع تماس بگیرید و با بخش مشاوره حقوقی خانواده صحبت کنید و بهترین راهکار را از طریق دریافت مشاوره حقوقی رایگان تلفنی دریافت کنید.

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

طلاق و جدایی زوجین در سال های اخیر بسیار گسترش پیدا کرده و همه روزه بر آمار آن افزوده می شود. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد به خصوص خانم ها علاقه داشته باشند که نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کنند تا هیچ اثری از ازدواج سابق، حداقل در مدارک رسمی آنها باقی نماند. اما شرایط حذف نام همسر بعد از طلاق در صورتی که بین زوجین رابطه جنسی صورت نگرفته باشد و به اصطلاح دختر باکره باشد با اینکه زوجین طلاق بعد از نزدیکی زوجین واقع شده باشد بسیار متفاوت است.

مطلب مرتبط:  آیا آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی نیاز است؟ | گواهی عدم بارداری

نمونه دادخواست حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام شوهر از شناسنامه دختر باکره

بسیاری از طلاق ها در دوران عقد اتفاق می افتد. این دوره معمولا دوره ای است که دختر و پسر به صورت رسمی با یکدیگر ازدواج کرده اند ولی به دلایل مختلفی با یکدیگر زندگی نمی کنند و همچنان در کنار خانواده هستند. در این دوره معمولا زوجین و به خصوص دختر خانم ها به توصیه خانواده ها از برقراری رابطه جنسی با همسر خود اجتناب می نمایند.

چنانچه طلاق در دوران عقد و قبل از برقراری رابطه و نزدیکی جنسی اتفاق افتاده باشد، زوجین می توانند با ارائه مدارک زیر و درخواست از اداره ثبت احوال بدون تشریفات خاصی اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه نمایند. این مدارک عبارت است:

 • حکم طلاق از دادگاه خانواده
 • معرفی نامه از دادگاه صادر کننده رای طلاق
 • سند رسمی طلاق ( طلاق نامه )
 • مدارک هویتی اعم از شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی بکارت که به دستور دادگاه از پزشکی قانونی اخذ شده است.

حذف نام شوهر از شناسنامه بعد از نزدیکی

چنانچه رابطه جنسی بین زوجین انجام شده باشد و دختر به اصطلاح از باکره گی خارج شده باشد، طبق قانون اصولا  اداره ثبت احوال اجازه حذف نام شوهر از شناسنامه شخص را ندارد. مگر اینکه دادگاه صالح اقدام به صدور رای قطعی در این خصوص نماید. البته برای این موضوع نیز در قانون راهکارهایی وجود دارد که در تخصص یک وکیل خانواده متخصص است. می توانید با تهران مدافع تماس بگیرید و به طور رایگان مشاوره حقوقی خانواده در خصوص حذف نام همسر از شناسنامه دریافت نمایید.

یکی از راهکارهایی در برخی موارد به نتیجه می رسد معرفی یک شخص به عنوان خواستگار به دفاتر اسناد رسمی و دریافت نامه ای برای اعلام قصد ازدواج آن شخص و طرح دعوا به طرفیت اداره ثبت احوال و دریافت شناسنامه المثنی بدون وجود نام همسر سابق می باشد.

روش دیگر ادعای مفقودی شناسنامه است. در این روش ضمن ادعای مفقودی شناسنامه شخص به طرفیت اداره ثبت احوال دعوایی در دادگاه طرح می کند و از دادگاه می خواهد که نام همسر سابق از شناسنامه وی پاک شود. هرچند در این روش نیازی به معرفی خواستگار نیست اما احتمال به نتیجه رسیدن آن نیز بسیار کم است و ممکن است دادگاه با این خواسته موافقت ننماید.

مطلب مرتبط:  بهترین دفتر وکالت در تهران برای رفع مشکلات حقوقی

حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه

وقتی همسر فوت می شود درست است که رابطه زوجیت قطع می شود اما روابط بسیاری مثل توارث، محرمیت با اعضای خانواده همسر فوت شده و… برای زن باقی می ماند. همین موضوع ارث بردن زن از شوهر فوت شده خود موجب می شود که قانون احترام خاصی برای شخصی که از دنیا رفته است قائل باشد و قانونا اجازه حذف نام همسر فوت شده را از شناسنامه زن ندهد. پس طبق قانون در حال حاضر امکان حذف نام همسر فوت  شده از شناسنامه وجود ندارد و فقط زمانی می توان نام همسر سابق را از شناسنامه حذف کرد که جدایی به سبب طلاق صورت گرفته باشد.

حذف نام هسر از شناسنامه در صورت داشتن فرزند

بارها اتفاق افتاده است که زنانی که از همسر خود جدا  می شوند و کودک خردسال دارند، در زمان ازدواج مجدد خواهان این هستند که نام همسر سابق را از شناسنامه خود و فرزندان پاک کرده و نام همسر جدید در شناسنامه درج شود.

در صورت داشتن فرزند نیز مثل سایر موارد امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه وجود دارد اما نمی توان این درخواست را به فرزندان نیز تسری داد. یعنی درست است که نام همسر سابق طبق قانون ممکن است از شناسنامه حذف شود اما به هیچ وجه امکان اینکه نام پدر فرزندان از شناسنامه آنها حذف شده یا تغییر کند وجود ندارد.

مدارک لازم برای حذف نام همسر اول از شناسنامه

سؤالات متداول

 • چند بار امکان حذف نام همسر از شناسنامه وجود دارد؟

در این زمینه اختلاف نظرهایی وجود دارد اما بسیاری معتقدند که فقط یک‌ بار می‌توان از این ماده ۳۳ قانون ثبت احوال استفاده کرد.

 • آیا با تهیه شناسنامه المثنی اطلاعات قبلی آن حذف می‌شود؟

خیر، آخرین ازدواج، آخرین طلاق، تعدد همسر و … در المثنی نیز منعکس می‌گردد. اگر به دنبال این کار هستید باید از مراحل قانونی اقدام نمایید.

 • اثبات طلاق غیر مدخوله چگونه صورت می‌پذیرد؟

زن (زوجه) از طریق دادگاه به پزشکی قانونی برای دریافت گواهی بکارت معرفی می‌شود. در صورت تأیید می‌توان اقدام نمود.

 • بررسی وضعیت تجرد چگونه صورت می‌پذیرد؟

زوجین باید قبل از ازدواج با گرفتن گواهی تجرد از ازدواج‌های قبلی خود، این موضوع را به همسر آینده خود اطلاع دهند.

4.2/5 - (6 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312