... ...

وکیل برای خلع ید مشاعی و نمونه دادخواست آن توسط وکیل پایه یک دادگستری

 • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹
 • بروزرسانی: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 1297 بازدید

موضوعات قانونی و ملکی نیاز به تخصص خاص و اطلاع دقیق از قوانین و پیچیدگی های قانونی دارند؛ چرا که بی اطلاعی و ناآگاهی از قوانین و حقوق خود می تواند برای هر فردی مشکل ساز گردد. یکی از انواع دعاوی که طیف گسترده ای از موارد را شامل می شود، بحث اختلافات ملکی و قوانین و رسیدگی های قانونی به این موضوع است. معمولاً این احتمال وجود دارد که به دلیل اختلاف در ملکیت یا تصرف غیر در یک ملک، زمینه برای مطرح شدن بحث و موضوع مالکیت در دادگاه مطرح شده و نیاز به بررسی از طریق ارائه دادخواست مرتبط، به دادگاه باشد. در چنین شرایطی یکی از موارد رایج، موضوع «خلع ید» و «خلع ید مشاعی» است. در این مقاله، مجموعه تهران مدافع قصد دارد ضمن آشنایی با خلع ید مشاعی به موضوعات مرتبط با آن بپردازد.

خلع ید از ملک مشاع

خلع ید مشاعی یا خلع ید از ملک مشاع یعنی چه؟ از چه ارکانی تشکیل می شود؟

آنچه مسلم است، افراد نسبت به املاک و مستغلات خود حق مالکیت دارند و قانون نیز از حقوق مالکیت قانونی افراد دفاع و حمایت می کند. اما اگر فردی به صورت غیرقانونی به ملک دیگری تجاوز کند و یا ملک دیگری را تصرف کند، مالک می تواند علیه متصرف طرح دعوا کند و دعوای خلع ید را اقامه نماید. برای مشاوره با وکیل ملکی می توانید با ما تماس بگیرید.

دعوای خلع ید طبق قانون ۳۰۸ قانون مدنی، همان جلوگیری از غصب یک ملک توسط دیگری است که به صورت قانونی مالک ملک نیست. از طرفی در ملکی که حالت مشاعی داشته و چندین مالک دارد، اگر یکی از مالکان بدون رضایت دیگر مالکان، اقدام به تصرف ملک مشاعی کند و یا ملک مشاعی را به تصرف خود درآورد و در تصرف خود حفظ کند، یا شخص دیگری اقدام به تصرف ملک نماید، برای رفع این تصرف دیگر مالکان می توان اقدام به طرح خلع ید مشاعی کنند.

این حالت در شرایطی رخ می دهد که ملک، زمین، ساختمان صورت شراکتی در مالکیت بیش از یک مالک باشد؛ مانند ملک ارثی و یکی از ورثه یا مالکین اقدام به تصرف ملک نماید. همچنین در مواردی که یکی از ورثه در ملک مورثی اجازه تصرف به دیگر ورثه نداده و خود نیز راضی به فروش یا تقسیم ملک نمی شود، وراث می توانند بر اساس ماده ۴۳ قانون مدنی، از دادخواست خلع ید مشاعی استفاده کنند.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی چیست و چه وظایف و مسئولیت­های را دارد

دعوی خلع ید مشاعی

اثبات مالکیت ملک مشاعی بدین گونه است که هر یک از شرکاء بدون اجازه دیگر شرکاء حق دخل و تصرف در ملک را ندارد. بنابراین شریکی که اقدام به تصرف ملک کرده است خلع ید می گردد و برای تحویل ملک مورد منازعه نیاز به اجازه و موافقت سایر شرکاء دارد. از طرفی در مورد ملک ارثی نیز مورد اختلاف است و در بالا به آن اشاره شد، ملک از مالکیت همه افراد خارج شده و در صورتی که توافق کنند مالکیت ملک به آن ها داده خواهد شد. در غیر اینصورت دادگاه اقدام به فروش ملک نموده و سپس سهم هر یک از ورثه را پرداخت می نماید. همچنین امکان درخواست و دریافت اجرت المثل ایام تصرف نیز وجود دارد.

دعوی خلع ید مشاعی

نکات مهم خلع ید مشاعی

در خلع ید مشاعی نکاتی حائز اهمیت وجود دارد که باید به آن توجه شود:

 • حضور تمامی مالکان در پیگیری و ارائه دعوی لزومی نداشته و یک تن از مالکان می تواند به نمایندگی از جانب مابقی موضوع دادخواست خلع ید مشاعی را تسلیم دادگاه نموده و پیگیری کند.
 • دادخواست و درخواست خلع ید مشاعی را در مورد اموال غیر منقول می توان ارائه نمود؛ اموالی که قابلیت جابجایی مکانی نداشته و ثابت هستند؛ مانند زمین، ملک و ساختمان و متعلقات آن ها.
 • دادخواست خلع ید مشاعی، یک دعوای مالی است، بر این اساس رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاهی است که در محلی که ملک واقع شده است، قرار دارد.
 • از طرفی هزینه دادرسی به دادخواست طبق قیمت ملک در منطقه محاسبه می شود.

برای آگاهی از نحوه تنظیم دادخواست خلع ید مشاعی می توانید با مجموعه «تهران مدافع» تماس گرفته و راهنمایی و مشورت کارشناسان خبره و معتبر مجموعه برخوردار شوید. همچنین نمونۀ دادخواست تنظیم شده در مورد خلع ید مشاعی نیز در سایت مجموعه قرار دارد و به شما امکان می دهد تا با مشاهده آن بیشتر با این مسئله آشنا گردید.

مطلب مرتبط:  آشنایی با تخلیه ملک تجاری، تخلیه مغازه و نمونه لایحه آن از زبان وکیل متخصص

تفاوت دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی

دعوای تصرف عدوانی و خلع ید مشاعی به هم بی شباهت نبوده، اما در مواردی متفاوت هستند. طبق ماده ۱۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی دعوای تصرف عدوانی عبارت است از: «ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه متصرف فعلی یا دیگر، اقدام به تصرف مال غیرمنقولی نموده است که در مالکیت متصرف سابق بوده است.»

توجه به این دو موضوع اهمیت دارد که:

 • مال غیر منقول موضوع دعوی قرار می گیرد.
 • تصرف بدون رضایت و اجازۀ مالک که خواهان این دعوی می باشد اتفاق افتاده است.

تفاوت هایی بین این دو موضوع وجود دارد:

 • خلع ید در مورد اموال منقول و غیر منقول، هر دو قابل طرح است، اما تصرف عدوانی فقط در مورد اموال غیر منقول.
 • تصرف عدوانی خارج از وقت قابل رسیدگی است، اما خلع ید خیر.
 • در تصرف عدوانی، قبل از صدور حکم قطعی، حکم لازم الاجرا است و پس از صدور حکم، اجراییه صادر می شود.
 • دعاوی تصرف عدوانی غیر مالی بوده و بر خلاف خلع ید، هزینۀ دادرسی مطابق دیگر دعاوی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، ما در مجموعۀ تهران مدافع یاریگر شما هستیم و می‌توانید با ما تماس گرفته و از جزئیات بیشتر مطلع گردید.

دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی

سوالات متداول

 1. آیا امکان طرح دعوای خلع ید در مورد اموال منقول نیز وجود دارد؟

بله، امکان این وجود دارد که در مورد اموال منقول و غیر منقول هر دو، دعوای خلع ید مطرح گردد.

 1. آیا هزینه دعوای خلع ید مانند دیگر دعاوی است؟

خیر، هزینه دعوای خلع ید، طبق قیمت ملک در منطقه محاسبه می گردد.

 1. آیا در دعوای تصرف عدوانی نیاز به اثبات مالکیت خواهان وجود دارد؟

خیر، بر خلاف دعوای خلع ید، در دعوای تصرف عدوانی نیازی به اثبات مالکیت مدعی یا خواهان وجود ندارد. اما مالک می تواند پس از رفع تصرف، دعوای خلع ید را نیز مطرح کند که در این صورت، نیاز به اثبات مالکیت او وجود دارد.

 1. میزان اجرت المثل ایام تصرف به چه صورت است؟

در دادخواست تصرف عدوانی می توان اجرت المثل ایام تصرف را نیز مطالبه کرد که میزان آن با نظر کارشناس مربوطه تعیین می گردد.

سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312