... ...

نمونه دادخواست استرداد ثمن معامله به نرخ روز

 • 14 مهر 1399
 • ۲ نظر
 • 3 دقیقه
 • 3249 بازدید

نمونه دادخواست مستحق للغیر درآمدن مبیع و گرفتن قیمت روز ثمن معامله باطل

نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری بسمه تعالی ریاست محترم شعبه ………. دادگاه عمومی حقوقی تهران با سلام و عرض ادب احتراماً با ارائه یک برگ وکالتنامه بوکالت از ………………….. در خصوص پرونده کلاسه ۹۵۱۱۳۴ موارد ذیل را به سبب احقاق حقوق موکل به استحضار میرساند: ۱-خانم …………… علیپور خوانده محترم دعوی در تاریخ ۲۰/۵/۷۵ طی مبایعه نامه شماره ۳/۴۳ اقدام به خرید ششدانگ یک واحد تجاری به مساحت ۲۵/۱۲ متر مربع در طبقه دوم تجاری واقع در شهرک ژاندارمری نبش خیابان الوند از شرکت الوند آسایش می نماید. ۲-در تاریخ ۱۶/۱/۸۶ خوانده قرارداد مذکور را در ازای گرفتن مبلغ چهل و پنج میلیون و پانصد هزار تومان طی دو فقره چک به شماره های ۹۳۷۴۱۳ و ۹۳۷۴۱۲ در وجه خوانده به تاریخ ۱۸/۱/۸۶ کلیه حق و حقوق قانونی و شرعی خود را که در قرارداد مذکور آمده است را به موکل یعنی آقای ……………….. بصور ت عقد بیع واگذار می نماید. ۳-پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تاریخ واگذاری ملک به موکل ، شرکت ساختمانی الوند آسایش با مدیریت آقای ……………… بموجب دادنامه شماره ۹۵۰۹۹۷۰۲۲۹۰۰۱۴۱۵ حکم بر بطلان معامله فی مابین موکل و خوانده دعوی بنفع خود میگیرد در تاریخ ۳۰/۹/۹۵ دادنامه شماره ۹۵۰۹۹۷۰۲۲۹۰۰۱۴۱۵ توسط شعبه ۳۰ دادگاه عمومی و حقوقی شهید مدنی تهران مبنی بر احراز بطلان و بی اعتباری معامله صادر می گردد و در حقیقت کاشف بعمل می آید که مبیع مستحق اللغیر در آمده است ۴-باعنایت به اینکه موکل اساساً به این موارد یعنی تعلق مبیع به غیر و یا به عبارتی دیگر مستحق اللغیر بودن مبیع جاهل بوده است و اکنون قیمت ملک حدوداً بالغ بر ۰۰۰/۰۰۰/۲۰۰ تومان بلحاظ نرخ تورم افزایش یافته است و ثمن پرداختی موکل ارزش اقتصادی خود را از دست داده است و اصل ثمن در حال حاضر حتی برای اجاره نیز کفایت نمی کند و باتوجه به ماده ۳۶۳ قانون مدنی که بیان میدارد…

نمونه دادخواست استرداد ثمن معامله به نرخ روز

موسسه حقوقی تهران مدافع

مشتری جاهل حق دارد برای ثمن و کلیه غرامات بر بایع فضولی رجوع کند و باتوجه به مواد ۳۲۵و۳۲۸و۳۳۱و۳۹۰و۳۹۱ قانون مدنی و مواد ۱۹۸و ۵۲۲ قانون آئین دادرسی مدنی و ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی و همچنین با توجه به از رأی وحدت رویه اخیر شماره ۷۳۳ مورخ ۱۵/۷/۹۳ هیأت عمومی دیوان عالی کشور که همگی مؤید این موضوع می باشد که خوانده منشأ ورود این ضرر و افت شدید ارزش اقتصادی ثمن پرداختی بوده است ، تقاضای صدور حکم بر محکومیت خوانده به پرداخت قیمت روز مبیع مستحق للغیر در آمده با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری با احتساب کلیه خسارات و هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل مورد استدعاست. قبلاً از الطاف حضرتعالی کمال امتنان و سپاس را دارم. با تجدید مراتب احترام …………………..

موسسه حقوقی تهران مدافع

4.7/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. رمضان شعبانلو

  بنده سهم الارث منزل پدری را به برادر دیگر طی مبایعه نامه و وکالت نامه محضری فروختم به مبلغ بیست میلیون تومان که شانزده میلیون پرداخت کرد و مبلغ چهار میلیون تومان مانده الان حدود هفده ساله که قصد پرداخت دیون ندارد ومشکل اینجاست که ما اعتماد کردیم در قولنامه ذکر کرده کل ثمن را پرداخت نموده ضمنا شهود داریم سوال اینه که میتوانیم ابطال کنیم یا خیر ؟

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام
   با توجه به اقرار شما در قرارداد مینی بر دیافت کل ثمن اثبات عدم پرداخت با توجه به اینکه مدت زیادی از تاریخ قرارداد گذشته بسیار دشوار است .

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312