... ...

لایحه دفاعیه خیانت در امانت به همراه متن دفاعیه

 • 23 شهریور 1399
 • يك نظر
 • 5 دقیقه
 • 2555 بازدید

خیانت در امانت با سرقت و کلاهبرداری متفاوت است. در کلاهبرداری با شگردهای متقلبانه مال فرد را تصاحب می کنند، در سرقت به طور مخفیانه مال فرد را تصاحب می کنند، اما در موضوع خیانت در امانت، فرد با آگاهی و رضایت خود، مال خود را نزد کسی به امانت می گذارد و فردی که مال را نگهداری می کند، پیمان شکنی و در خصوص امانت تعهداتی را رعایت نمی کند، از این رو مجرم شناخته می شود و قانون مجازات اسلامی برای مجرم، مجازاتی را در نظر می گیرد. پس از اثبات عدم خیانت در امانت، می توانید لایحه دفاعیه خیانت در امانت را تنظیم و از خود دفاع کنید.

لایحه دفاعیه خیانت در امانت به همراه متن دفاعیه

اثبات خیانت در امانت برای لایحه

باید به این نکته دقت داشته باشید که خیانت در امانت باید در خصوص یک مال عینی و معین رخ دهد. خیانت در امانت می تواند به چند صورت ثابت شود:

 • استعمال: اگر فردی از مالی که به دست او امانت است، استفاده کند، استعمال صورت گرفته است.
 • تصاحب: اگر فردی که مال به دست او امانت است، طوری رفتار کند که مال برای او شده است، یعنی تصاحب کرده است.
 • اتلاف: اگر فردی که مال به دست او امانت است، آن را از بین ببرد، اتلاف شده است.
 • مفقود: اگر فردی که مال به دست او امانت است، مال را به طور کامل از بین ببرد، آن را مفقود کرده است.

اگر هر یک از این موارد برای مالی که به امانت سپرده شود، رخ دهد، می توان علیه فردی که امانت دار بوده است لایحه تنظیم کنید.

متن دفاعیه خیانت در امانت

لایحه با دادخواست و شکوائیه تفاوت دارد، لایحه را هر دو طرف خوانده و خواهان می توانند تنظیم کنند. نوشتن یک لایحه به تخصص و آگاهی بالایی نیاز دارد، از این جهت می توانید از وکلای پایه یک مؤسسه حقوقی تهران مدافع کمک گرفته و یک متن دفاعیه خیانت در امانت را تنظیم و در دادگاه ارائه دهید. تنها یک وکیل زبردست می تواند یک لایحه مناسب را با استناد به مفاد قانونی بنویسد و طبق آن موکل خود را برنده و فرد مقابل را محکوم کند.

مجازات خیانت در امانت

مجازات خیانت در امانت

طبق ماده ۶۷۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، اگر جرم خیانت در امانت ثابت شود، شش ماه تا سه سال حبس برای مجرم در نظر گرفته می شود. اگر این خیانت در امانت برای سوء استفاده از سفید مهر یا سفید امضا باشد، طبق قانون ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی مجرم تا سه سال حبس محکوم می شود.

برای آشنایی با اثبات خیانت در امانت به لینک زیر مراجعه کنید.

نحوه دفاع در جرم خیانت در امانت

اگر فردی مال خود را به امانت به دست کسی بسپارد و پس از مدتی کسی که مال نزد او امانت بوده است، از استرداد مال امتناع کند، کسی که صاحب مال است، می تواند به جرم خیانت در امانت از امانت دار شکایت کند. اما در مقابل کسی که مال نزد او امانت بوده است نیز، می تواند در مقابل اتهام خیانت در امانت، از خود دفاع کند. نحوه دفاع در جرم خیانت در امانت باید با ارائه اسناد و مدارک باشد. کسی که امانت دار بوده است، باید برای عدم استرداد اموال مدارکی را ارائه دهد و از خود دفاع کند. آنچه اهمیت دارد اثبات عدم سوء نیت، در استرداد اموال امانی است.

گاهی ممکن است امانت دار برای نگهداری از اموال هزینه هایی را پرداخت کرده است و صاحب مال هزینه ها را پرداخت نمی کند، از این رو نسبت به برگرداندن مال امتناع می کند و هرگاه هزینه ها پرداخت شود، مال را برمی گرداند، در واقع از موضوع گروکشی برای تحقق هزینه های خود استفاده کرده است و سوء نیتی وجود ندارد.

همچنین اگر مال امانی مفقود یا اتلاف شده باشد، متهم می تواند با دلایل و مدارکی که ارائه می کند، خود را تبرئه کند. امانت دار باید ثابت کند که در تلف شدن مال نقشی نداشته است.

لایحه دفاعیه خیانت در امانت به همراه متن دفاعیه

در واقع می توان گفت خیانت در امانت باید همراه با سوء نیت باشد و اگر خلاف این موضوع ثابت شود، امانتدار می تواند از خود دفاع کند.

سخن پایانی

در بسیاری از مواقع اموالی که به امانت سپرده می شوند بدون تنظیم یک رسید است که در آینده این موضوع می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد. توصیه می شود برای سپردن اموال به امانت از راه قانونی اقدام کنید. اما اگر بی توجهی کرده اید و اینک با مشکل رو به رو شده اید، نگران نباشید، با مراجعه به مؤسسه حقوقی تهران مدافع می توانید حق ضایع شده خود را باز ستانید. برای تنظیم متن دفاعیه خیانت در امانت وکلای این مجموعه با استناد به موارد قانونی می توانند به خوبی از شما دفاع کنند.

سوالات متداول

 1. در چه صورت خیانت در امانت رخ می دهد؟

هر گاه در مال امانی استعمال، اتلاف، تصاحب و مفقودی صورت گیرد، خیانت در امانت صورت گرفته است.

 1. مجازات خیانت در امانت چیست؟

طبق ماده ۶۷۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، شش ماه تا سه سال حبس برای جرم خیانت در امانت در نظر گرفته می شود.

 1. لایحه دفاعیه خیانت در امانت چیست؟

در این لایحه شما می توانید در جایگاه امانت دار با ارائه اسناد و مدارک از خود دفاع کنید.

 1. در چه صورت امانت دار محکوم می شود؟

هرگاه عدم استرداد اموال همراه با سوء نیت باشد و این موضوع ثابت شود، محکوم خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
۱ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Otheree

  ممنون از مشاوره حرفه و تیم قدرتمندتون

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312