... ...

آشنایی کامل با دیه دندان در سال ۱۴۰۱ نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری

  • 27 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 2399 بازدید

قوانین مربوط به پرداخت دیه دندان، نه تنها در حکومت های اسلامی بلکه در تمام حکومت ها و حتی قبل از ظهور اسلام در میان جوامع مختلف وجود داشته است. مطالعات نشان می دهد که پرداخت دیه در زمان حضرت داوود یا حضرت ابراهیم هم وجود داشته است اما همان طور که مشخص است، نحوه پرداخت، مقدار و نوع آن با شرایط امروز تفاوت داشته است.

در زمان های گذشته اگر شخصی مرتکب قتل می شد، خانواده مقتول می توانستند تا ۵ نسل از قاتل را مورد مجازات قرار دهند. با توجه به نوع دیه ها و مشکلات ناشی از این نوع مجازات ها مثل جنگ های قبیله ای و خانوادگی و…، به تدریج پرداخت خون بها در میان مردم رونق گرفت.

در قوانین اولیه خون بها یا دیه شامل ۱۰ شتر می شد. با پیشرفت جوامع بشری، نحوه پرداخت و نوع دیه تغییر کرد و به شکل امروزی تبدیل شد. در قوانینی که مربوط به قرون وسطا است، فرد متخلف می توانست برای ممانعت از انجام قصاص یا مجازات، مبلغی را تحت عنوان غرامت به طرف مقابل یا خانواده او پرداخت کند.

آشنایی کامل با دیه دندان

در قوانین امروزی دیه به موارد مختلفی مانند قتل، آسیب زدن به دندان، آسیب زدن به استخوان و… تعلق می گیرد. در ادامه دیه دندان در قوانین مجازات اسلامی که در واقع قوانین حاکم بر کشور هستند، مورد بررسی قرار می گیرد.

دیه دندان در قانون مجازات اسلامی

در اسلام برای انسان برای ۲۸ دندان، دیه در نظر گرفته شده است، یعنی دیه کامل دندان شامل دیه مربوط به ۲۸ دندان دائمی انسان است. در این حالت، طبق ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۹۲ تصویب شده است،  اگر شخصی با اعمال ضربه یا فشار یا هر رفتار دیگری، به تمام این ۲۸ عدد آسیب برساند، باید دیه دندان را به صورت کامل بپردازد.

مطلب مرتبط:  تفاوت قتل عمدی و غیرعمدی از زبان بهترین وکلای کیفری در تهران

به طور کلی دیه هر دندان، مشخص و متفاوت با سایر آن ها است. همان طور که گفته شد ۲۸ دندان دائمی مشمول دیه هستند که برای هر یک به صورت زیر محاسبه می شود:

اگر دو فک انسان را مجزا در نظر بگیریم و هر فک را به ۲ قسمت تقسیم کنیم، در هر بخش ۷ دندان دائمی خواهیم داشت. به این ترتیب در ماده ۶۱۶، دندان ها به دو دسته دندان جلو و عقب تقسیم شده اند که دندان های جلو شامل دندان های پیشین و نیش می شوند. در مجموع انسان ۱۲ عدد دندان جلو که شامل ۸ عدد پیشین و ۴ عدد نیش است، دارا است. آسیب رساندن به هر یک از دندان های جلو یک بیستم دیه کامل شکستن دندان را دارا هستند.

به این ترتیب تعداد دندان های عقب ۱۶ عدد است که دیه هر یک از آن ها یک چهلم دیه کامل دندان است.

قوانین دیه شکستن دندان و دیه سیاه شدن دندان

در صورتی که شکستن یا ترک برداشتن و یا لق کردن اتفاق بیفتد، میزان دیه کمی متفاوت و وابسته شرایط خواهد بود. در هر صورت اگر موجب از دست رفتن کارآیی شود، دیه کامل آن دندان باید پرداخت شود. در صورتی که بر اثر جنایت یا حتی بر اثر مصرف دارو، دندان ها سیاه شوند و دیگر به حالت قبل باز نگردند، دیه به آن تعلق می گیرد.

قوانین دیه شکستن دندان و دیه سیاه شدن دندان

طبق ماده ۶۱۷، دندان های اضافی، یعنی بجز ۲۸ عدد دائمی، در صورت دچار نقص شدن، موجب ارش است اما اگر نقصی بر آن وارد نشود موجب ارش هم نیست.

طبق ماده ۶۱۹، مقدار دیه برای رنگ های مختلف دندان متفاوت نیست و در صورتی که در اثر آسیب، یک دندان سیاه شود اما کنده نشود، دو سوم دیه شکستن دندان به آن تعلق می گیرد.

مطلب مرتبط:  بهترین وکیل جرایم رایانه‌ ای و سایبری متخصص در تهران

طبق ماده ۶۲۰ ، در صورتی که آسیب در حدی باشد که دندان لق شود و مانند گذشته کارایی نداشته باشد، دیه شکستن دندان به آن تعلق می گیرد. اگر دندان لق شده کارآیی خود را از دست ندهد و قابل معالجه باشد، موجب ارش خواهد شد.

طبق ماده ۶۲۲، اگر بخشی از دندان که نمایان است، شکسته شود، دیه کامل آن را دارا است. البته اگر قبلا آسیبی وارد شده باشد یا شکسته شده باشد، به نسبت آسیب قبلی، دیه کاهش می یابد.

دیه شکستن دندان

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دیه دندان می توانید با کارشناسان مجموعه تهران مدافع تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول:

  • به چه تعداد از دندان های انسان دیه تعلق می گیرد؟

در صورتی که در اثر جنایتی به ۲۸ دندان دائمی انسان آسیبی وارد شود، دیه به آن ها تعلق می گیرد که البته میزان دیه برای هر یک متقاوت است.

  • آیا میزان دیه شکستن دندان های مختلف فرق دارد؟

بله هر یک از دندان های جلو یک بیستم دیه کامل را دارد در صورتی که انواع عقبی دارای یک چهلم دیه کامل هستند.

  • اگر در اثر جنایت دندانی لق شود اما کنده نشود، دیه به آن تعلق می گیرد؟

اگر آسیب ایجاد شده در اثر این اتفاق با معالجه، درمان شود و نیازی به کنده شدن نداشته باشد، موجب ارش خواهد شد.

  • اگر دندانی در اثر جنایت سیاه شود اما لق یا کنده نشود، چه میزان دیه به آن تعلق می گیرد؟

در شرایطی که در اثر جنایت، دندانی سیاه شود، دو سوم دیه کامل به آن تعلق می گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312