... ...

دیه زوال عقل یا نقصان حافظه و آشنایی با آن

  • 25 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 1899 بازدید

دیه زوال عقل مجازاتی است که بر طبق مقررات شرعی برای جرم های گوناگون اعمال شده است، که برخی از آن ها عبارتند از دیه از دست دادن حافظه کوتاه مدت، دیه اختلال حافظه، دیه فراموشی حافظه. دیه از جمله مجازات های اصلی است که در صورت وقوع جرم باید توسط مرتکب جنایات در مهلت قانونی به اولیاء دم یا قربانی پرداخت شود. در صورتی که در مهلت قانونی مشخص شده مسئول پرداخت دیه ، وجه را نپردازد می توان بابت امتناع از پرداخت دیه  از او شکایت کرد.

دیه زوال عقل

دیه اختلال حافظه در برگیرنده منفعتی که از یک عضو در بدن به ما می رسد نیز می شود؛ به طور مثال دیه نقصان حافظه را می توان مثال زد. اگر حادثه  یا رخدادی منجر به زوال عقل شود برای آن می توان دیه  فراموشی حافظه دریافت کرد. هم چنین دیه به کما رفتن ، دیه از دست دادن حافظه کوتاه مدت، دیه ضربه مغزی و سایر این موارد نیز از جمله مواردی است که طبق قانون و مقررات وضع شده مجازات خاص و ویژه ای دارد. در ادامه این مقاله به دیه زوال عقل یا به عبارت دیگر نقصان حافظه، زوال یا نقصان عقل بر اثر حادثه وهمچنین در انتها به شرحی از  قصاص مرتکب چنین جرمی می پردازیم.

دیه زوال عقل یا نقصان حافظه

زوال عقل بدان معنی است که انسان به طور کامل حافظه یا عقل خودش را از دست بدهد و در سوی دیگر نقصان عقل  عبارت است از اینکه عقل انسان نظیر سایر افراد سالم کارکرد درست و طبیعی نداشته باشد و در بعضی از موارد به صورت جزئی یا کلی دچار نقص شده باشد. دیه زوال عقل و  دیه نقصان عقل در قانون مجازات اسلامی طبق ماده ۶۷۵ این قانون در کشور ما این طور بیان شده است:

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی چک توسط مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری

” ایجاد نقص در عقل موجب ارش است و زائل کردن آن موجب دیه کامل، خواه جنایت در اثر ایجاد جراحت و ضربه و خواه ترساندن و نظیر آن باشد ” .

بنابراین دیه زوال عقل و دیه نقصان حافظه به ترتیب زیر است :

دیه زوال عقل: در این مورد موجب دیه کامل انسان یعنی معادل با ۲۳۱ میلیون تومان خواهد بود
دیه نقصان حافظه: در این مورد دیه موجب ارش خواهد شد؛ ارش بدان معنی است که قاضی مقدار دیه را با توجه به نظر پزشکی قانونی مشخص می کند.

نکته مهم که در دیه از بین رفتن حافظه و حواس باید به آن توجه بسیار جدی کرد این است که فرقی ندارد عامل اصلی ناقص کننده یا از بین برنده عقل و حافظه چه چیزی باشد ضربه، ترساندن، تصادف یا هر چیز یا عنصر دیگری؛ بلکه برای تحقق چنین امری تنها نیاز است که عقل فرد بر اثر عمل دیگری از بین برود.

زوال یا نقصان عقل بر اثر حادثه

زوال یا نقصان عقل بر اثر حادثه

در صورتی که عقل انسان بر اثر حادثه یا رخدادی مانند ضربه به صورت یا شکستن سر و اعمالی از این قبیل، کم یا زائل شود، مجرم محکوم به پرداخت دیه است. در این حالت  دیه کم شدن عقل یا  دیه از دست دادن عقل  به صورت جدا از دیه حادثه برای فرد تعیین می شود . برای مثال در صورتی که زدن ضربه به سر و یا بخشی از صورت موجب کم شدن عقل شود و زوال عضوی را داشته باشد، دیه نقص در عقل به صورت جدا و دیه ضربه به سر جدا باید جدا از هم پرداخت شود .

قصاص مرتکب دیه زوال عقل

کسی که اقدام به کاری کرده است که بواسطه آن عقل دیگری ناقص یا زائل شده است، محکوم است و باید مجازات شود . در ماده ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ آمده است که : ” جنایتی که باعث کم شدن عقل یا زوال آن شود هرچند عمدی باشد، حسب مورد ارش یا دیه است و مرتکب چنین امری قصاص نمی شود ” .
آنچه از این محتوای چنین ماده ای برداشت می شود این است که فردی که مرتکب باعث شده عقل دیگری ناقص یا زائل شود، تحت هیچ شرایطی قصاص نمی شود و فقط دیه زوال عقل یا دیه نقصان عقل را بایستی بپردازد .

مطلب مرتبط:  تهدید با چاقو و اسلحه و آشنایی با مجازات آن

قصاص مرتکب دیه زوال عقل

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دیه نقصان عقلی یا دیه زوال عقل، با تهران مدافع تماس بگیرید و از خدمات مشاوره برای رسیدن به نتیجه بهتر کمک بگیرید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی تهران مدافع نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه های گوناگون مثل روابط نامشروع، قتل، طلاق، دعاوی حقوقی و ملکی و… با مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پیرامون موضوعات گوناگون اینچنینی پاسخ دهند.

سؤالات متداول:

  • دیه زوال عقل چقدر است؟

معادل دیه کامل انسان یعنی معادل با ۲۳۱ میلیون تومان است.

  • ارش در دیه زوال عقل چیست؟

ارش بدان معنی است که قاضی مقدار دیه را با توجه به نظر پزشکی قانونی مشخص می کند.

  • دیه اختلال حافظه چه حکمی دارد؟

در این مورد دیه موجب ارش خواهد شد و باید فرد دیه را طبق دستور پزشکی قانونی بپردازد.

  • آیا زوال عقل قصاص دارد؟

خیر. فردی که مرتکب باعث شده عقل دیگری ناقص یا زائل شود، تحت هیچ شرایطی قصاص نمی شود و فقط دیه زوال عقل یا دیه نقصان عقل را بایستی بپردازد.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312