... ...

نمونه رای در خصوص مواد مخدر | جرایم و حکم های مختلف مواد مخدر

  • 15 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 12 دقیقه
  • 2563 بازدید

به طور کلی داشتن یک نمونه رای در خصوص مواد مخدر برای کسانی که می خواهند بدانند برای یک وقوع فعل مجرمانه جهت حمل و نگهداری مواد مخدر و به طور کلی اندازه و میزان حمل هر یک چقدر است، به کار می آید.

نمونه رای دادگاه انقلاب مواد مخدر بسیار زیاد است و ما یک نمونه رای در خصوص مواد مخدر را در ذیل می آوریم و به نظر بازدید کنندگان گرامی می رسانیم.

با بررسی نمونه رای مواد مخدر و نمونه های دیگر عناوین مجرمانه مرتبط با مواد مخدر از جمله کشت خشخاش و شاهدانه و یا نگهداری یا اخفاء یا حمل بذر یا سرشاخه‌های گلدار یا میوه نشسته شاهدانه و دیگر جرائم مرتبط می‌توانیم به طور کلی مجازاتهای متبت را اطلاع رسانی کنیم که نمونه رای دادگاه انقلاب مواد مخدر نیز در همین خصوص به ما کمک خواهد نمود.

نمونه رای در خصوص مواد مخدر

حمل مواد مخدر

وکیل کیفری مستقردر تهران مدافع عنوان می کند در نمونه پرونده حمل مواد مخدر به این نتیجه رسیده که اساساً عنصر قانونی این جرم که ماده ۵ مصوبه مبارزه با مواد مخدر است برحسب عمل مرتکب شب که عنوان فروش داشته باشد یا عنوان خرید از حیث محکومیت متفاوت است ست و جرائم موضوع ماده ۴ مستوجب مجازات کمتری می باشد در این جرائم عنصر مادی تشکیل دهنده ی آن افعال مادی مثبت است و ترک فعل نمی تواند عنصر مادی موضوع این ماده را تشکیل دهد.

با بررسی نمونه پرونده حمل مواد مخدر به این نتیجه رسیدیم که علم مرتکب به مخدر بودن ماده مورد حمل شرط مهم نیست

مثلاً طبق مطالعه‌ای که در نمونه پرونده حمل مواد مخدر داشتیم اگر بخواهیم مثال بزنیم  کسی کالایی را به عنوان بار جهت حمل از نقطه‌ای به نقطه دیگر تحویل راننده‌ی نماید و وی بدون اطلاع از ماهیت ماده اقدام به جابجایی آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر نماید و دستگیر شود با توجه به فقدان یکی از ارکان اساسی عنصر روانی جرمی واقع نمی شود و نمی توان وی را محکوم نمود و در نمونه پرونده حمل مواد مخدر در چنین مواردی رای به برائت صادر شده بود.

نگهداری مواد مخدر

برای تحقق جرم نگهداری مواد مخدر نیز بسیار مهم است که متهم از نوع و کیفیت ماده نگهداری شده اطلاع داشته باشد و در این خصوص نیز با مطالعه نمونه رای مواد مخدر به این نتیجه رسیدیم که اگر متهم علم به ماهیت ماده مخدر نداشته باشد و آن را نگهداری کرده باشد رای برائت برای وی صادر می شود.

خرید مواد مخدر

در خصوص خرید مواد مخدر اثبات عنصر روانی این جرم به طور کلی با مطالعاتی که مادر نمونه رای دادگاه انقلاب مواد مخدر داشتیم به این نتیجه رسیدیم که در این جرم اثبات عنصر روانی آسان تر از سایر موارد بوده است و کسی که اقدام به خرید چیزی می نماید معمولاً از کیفیت و ماهیت موضوع آن اطلاع دارد خصوصاً  با توجه به اینکه خرید مواد مخدر به صورت مخفیانه صورت می‌گیرد و بازار رسمی برای این خرید و فروش وجود ندارد.

خرید مواد مخدر

ولی در این موضوع نیز با توجه به تعدد پرونده های مطالعه شده که نمونه پرونده حمل مواد مخدر و یا نمونه پرونده خرید مواد مخدر بوده اند می توان گفت که به صورت قطعی نمی توانیم بگوییم که اگر کسی مواد مخدر را خرید قطعاً محکوم خواهد شد.

برای مثال ممکن است شخصی به قصد خرید ماده‌ای کمیاب که معمولاً با توجه به وضعیت بازار در مراکز فروش عمومی یافت نمی شود به شخصی مراجعه نماید و شخص مزبور با سوء استفاده از جهل خریدار و به انگیزه آن که خریدار با مصرف ماده مزبور معتاد شود به جای ماده مورد نیاز خریدار ماده مخدری را تحویل وی دهد و در همین لحظه خریدار توسط مامور دستگیر شود با مطالعه نمونه پرونده حمل مواد مخدر و نمونه رای مواد مخدر  می توانیم بگوییم که در این حالت به نظر می‌رسد متهم فاقد عنصر روانی لازم است و برای تحقق جرم خرید و فروش شرایط عرفی معامله لازم است با این توضیح اگر مامورین از ژاپن و قبول خرید و فروش به نحوی باخبر شوند ولی تسلیم مبیع به صورت نگرفته باشد نمی توانیم از خرید و فروش مواد مخدر صحبت کنیم و رای بر محکومیت صادر کنیم.

مجازات جرائم و رای در خصوص مواد مخدر (حمل اخفاء نگهداری خرید و فروش مواد مخدر (تریاک))

با بررسی‌های دقیق وکیل پایه یک دادگستری متخصص در تهران مدافع و با مطالعه نمونه رای مواد مخدر و نمونه رای دادگاه انقلاب مواد مخدر و و تعداد زیادی نمونه پرونده حمل مواد مخدر باید به سه هزار برسانیم مجازات جرائم موردبحث به شرح زیر می باشد

تا ۵۰ گرم تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق

بیش از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم ۵ تا ۱۵ میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا ۷۴ ضربه شلاق

مطلب مرتبط:  روش های اثبات کلاهبرداری

بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلو گرم ۱۵ میلیون تا ۶۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و دو تا پنج ضربه شلاق

بیش از ۵ کیلوگرم تا ۲۰ کیلو گرم ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس

نمونه رای درخصوص مواد مخدر

صورت مجلس: ۲۲ مورخه یوم جاری۳/۴/۹۴ اینجانب گروهبان یکم مردی در معیت ستوان.احتراماً مقارن ساعت ۳۰۱۸ حین گشت زنی در موقعیت قبل از زیر گذر ساسانی به فردی به هویت حمید به آدرس ترک آباد مشکوک که بعد از بازرسی بدنی از متهم نام حمید مقدار ۲۲ سانت مواد مخدر مشکوک به شیشه از جیب شلوار وی کشف و ضبط گردیدکه نامبرده قبول داشته مواد مخدر متعلق به وی بوده است و پس بررسی مشخص گردید که متهمین مذکور از داخل خرابه ها که محل اخفای معتادین و مشکوکین به سرقت بوده است آمدند،و نهایتاً تحت عنوان مظنون به فروشنده مواد مخدر تحویل کلانتری گردیدند.

نمونه رای درخصوص مواد مخدر

برگ اظهارات متهم نام:حمید فرزند ۲۲ ساله.

سوال : برابر گزارش مقدار ۲۰ سانت مواد مخدر از شما کشف گردیده چه دفاعی دارید؟

جواب : قبول دارم.

سوال : شما در محلی دستگیر شده اید که محل اخفای سارقین است چه دفاعی داری؟

جواب : از آنجا رد میشدیم.

سوال : آیا اعتیاد دارید؟

جواب : بله.

مواد را از کجا تهیه می کنید؟

از میدان مطهری

سوال : آیا برای پول مواد سرقت می کنید؟ جواب : خیر.

برگ اظهارات متهم در نمونه رای مواد مخدر

موضوع : دستگیری متهم مظنون به سرقت با مواد روان گردان شیشه احتراماً مقارن ساعت۱۸.۳. مورخ ۳/۴/۹۴.

گشت این کلانتری در موقعیت قبل از زیر گذر ساسانی به فردی با هویت حمید مظنون که پس از بازرسی بدنی از متهم نفر دوم مقدار ۲۲ سانت مواد مخدر مشکوک به شیشه ازداخل جیب شلوار وی کشف گردید. لذا با توجه به بیرون آمدن متهم از خرابه های اطراف که محل اخفای معتادین مشکوک به سرقت بوده به عنوان مظنون به سارق تحویل گردید.لذا در این خصوص از متهم بازجویی که در اظهارات خود اظهار داشتند که متهم حمید اظهار داشتند که به مواد اعتیاد دارم و مواد متعلق به من است و از شاه عباسی خریداری کرده ام لذا پرونده به همراه متهمین جهت کسب دستور به حضور ارسال می گردد.

از کلانتری

موضوع:عودت و اقدام با احترام در اجرای دستور صادره مبنی بر اینکه متهمان تحت نظر،مواد توسط پلیس مربوطه توزین شود و برگ ثانی ضمیمه فردا در معیت متهمان به نظر رسد که در اجرای دستور متهمان در این یگان تحت نظر قرار گرفته و اینک پرونده و برگ توزین به همراه متهم جهت کسب دستور به حضور ارسال می گردد.

برگ بازجویی و صورت مجلس: حمید

سوال : اتهام شما دائر بر نگهداری ۲۰ سانت شیشه میباشد چه دفاعی داری؟ قبول دارم ولی از یک ماه قبل ترک کردم این مقدار شیشه از قبل درجیب من مانده است تقاضای کمک دارم.

به عنوان آخرین دفاع جه حرفی دارید؟ تعهد می دهم که دیگر تکرار نشود..

قرار تأمین کیفری:

قرارکفالت به مبلغ ۵۰ میلیون ریال صادر گردید از شعبه صادر و با کفالت محمد و قبول بازپرس محترم متهم آزاد گردید..

نمونه قرار جلب به دادرسی مواد مخدر :

سرپرست محترم دادسرای عمومی و انقلاب

در خصوص اتهام حمید فرزند عبد العلی موضوع گزارش مأمورین دائر بر نگهداری ۲۰ سانت شیشه با عنایت به گزارش مأمورین و کشف مواد مخدر و اقرار متهم مستند به ماده ۸ اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر و ماده ۲۶۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ قرار مجرمیت صادر و اعلام می گردد. در وقت فوق العاده پرونده کلاسه فوق شعبه ۲ بازپرسی به تصدی امضاء کننده ذیل تحت نظر است و با ملاحظه محتویات پرونده ختم تحقیقات مقدماتی را اعلام و به شرح ذیل مبادرت به اصدار قرار جب به دادرسی می گردد. قرار دادسرا در خصوص اتهام حمید موضوع گزارش مأموران دائر بر نگهداری ۲۰ سانت شیشه با عنایت به گزارش مأمور و کشف مواد مخدر و اقرار متهم تحقق و انتساب بزه به متهم ثابت تشخیص مستند یه مواد ۸ اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر مجرمیت متهم صادر و اعلام می گردد.

نمونه رای دادگاه انقلاب مواد مخدر

قرار صادره پس از موافقت دادستان محترم قطعی است.

ریاست محترم دادگاه انقلاب احتراماً حسب محتویات پرونده کلاسه آقای حمید فرزند ۲۲ ساله صادره از آزاد با قرار قبولی کفالت متهم است به ارتکاب بزه نگهداری ۲۰ سانت شیشه در که با توجه به دلایل ذیل:گزارش مأمور و کشف مواد مخدر و اقرار متهم مجرم تشخیص و مستند به ماده ۸ اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر و با ماده ۲۶۵ قانون ایین دادرسی در امور کیفری ،کیفر نام برده مورد تقاضاست. ابلاغ وقت رسیدگی به نشانی معینه مراجعه شد حمید در محل حضور نداشت. مراتب گواهی می شود.

مطلب مرتبط:  وکیل رابطه نامشروع و پاسخ سوالات متداول شما

دستور رئیس محترم شعبه به دفتر با توجه به اعلام دایره بلاغ مقرراست کفیل متهم را احضار و ابلاغ فرمائید ظرف فرجه قانونی نسبت به معرفی مکفول خود اقدام و پرونده در وقت نظارت باشد.که با توجه به اقدامات معموله و عدم دسترسی به متهم مقرر گردید وقت رسیدگی تعیین و متهم از طریق جراید کثیر الانتشار احضار و پرونده در وقت نظارت باشد.که به دنبال آن وقت رسیدگی از طریق جراید به اطلاع رسانیده شد .

صورت جلسه در وقت فوق العاده جلسه شعبه …………. دادگاه انقلاب اسلامی

به تصدی امضاءکننده ذیل با حضور نماینده محترم دادستان عمومی و انقلاب تشکیل است.

پرونده کلاسه تحت نظر قرار دارد.متهم در وقت مقرر در دادگاه حاضر نشده و لایحه ای هم نفرستاده است.دادگاه خطاب به نماینده محترم دادستان در دفاع از کیفر خواست اگر مطلبی دارید بفرمائید. تقاضای صدور حکم شایسته را دارم .دادگاه با عنایت به مراتب مذکور ضمن اعلام ختم رسیدگی و با استعانت از خداوند متعال به شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید. رأی دادگاه در خصوص اتهام آقای حمید ۲۲ ساله شغل آزاد اهل مذهب شیعه فاقد پیشینه محکومیت کیفری فعلاً مجهول المکان دائر بر نگهداری ۲۰ سانت شیشه،با توجه به کیفر خواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ،مواد مخدر مکشوفه و ملاحظه مجموع اوراق و محتویات پرونده و عدم حضورش در دادگاه علی رغم اقدامات معموله و تعیین وقت رسیدگی و احضار از طریق جراید کثیر الانتشار بزهکاریش از نظر این دادگاه در حد مذکور محرز و مسلم است.

لذا دادگاه به تجویز ماده ۲۱۷ قانون آیین دادرسی کیفری و مستند به بند ۲ ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام وی را به جرم نگه داری مواد مخدر به پرداخت ۲ میلیون ریال جزای نقدی تحمل۳۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم و ضمن ضبط مواد مخدر مکشوفه به نفع دولت مقرر می دارد .

رای صادره حضوری محسوب و مستندا به مواد ۴۲۶و۴۲۷و۴۳۱و۴۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه محترم تجدید نظر استان می باشد. نظریه وکیل در خصوص پرونده مذکور موارد ذیل قابل بیان می باشد:

۱-تحقیقات مقدماتی صورت گرفته در دادسرا در خصوص متهم که صرفاً مظنون بوده با ایرادات فراوان از لحاظ نحوه بازداشت،نگهداری،و تحقیق توسط مأمورین کلانتری مواجه می باشد.که به شرح ذیل بیان می باشد.اولاً :برابر ماده۴۵ بند ج قانون آیین دادرسی کیفری مأمورین کلانتری صرفاً در جرایم مشهود حق بازداشت و تفتیش را بدون دستور مقام قضایی دارند.و با توجه به گزارش مأمور کلانتری و محتویات پرونده احدی از متهمین نه معتاد متجاهر بوده و و صرفاً به علت عبور از محلی که محل تجمع معتادان و سارقان است،تحویل کلانتری شده است.

۲- اما در خصوص رأی دادگاه مستند به بند ۲ ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام که مجازات نگهداری بیش از ۵ سانتی گرم تا یک گرم از موادی را که ذکر کرده است که شامل شیشه نیز می باشد،از ۲ تا ۶ میلیون ریال جریمه نقدی و ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق مقرر داشته است،وبا توجه به میزان ۲۰ سانت شیشه که از متهم کشف شده است ورأی دادگاه محترم به پرداخت ۲ میایون ریال جزای نقدی و تحمل ۳۰ ضربه شلاق تعزیری که در واقع حداقل مجازات را تعیین کرده است،از نکات مثبت رأی محسوب می باشد.

همچنین در خصوص انطباق موضوع با مواد قانونی رأی دادگاه کاملاً صحیح و منطبق بر مواد قانونی است.

۳- ضمنا استناد شعبه محترم به مواد ۴۲۶و۴۲۷و۴۳۱و۴۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ در خصوص تجدید نظر خواهی با عنایت به ماده ۳۷۵ قانون مارالذکر و بند ۷ و ۸ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ صحیح و مطابق قانون میباشد. جهت مشاوره رایگان حقوقی تلفنی و صحبت با وکلای پایه یک دادگستری با موسسه حقوقی تهران مدافع تماس بگیرید.

در بالا نمونه رای در خصوص مواد مخدر را به خدمتتان عرضه کردیم و در این خصوص توضیحات لازم را دادیم و وکیل کیفری مستقر در تهران مدافع آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

سوالات متداول

  • حق الوکاله وکیل کیفری در پرونده مواد مخدر چقدر است؟

هزینه حق الوکاله با توجه به مکان و شرایط پرونده متغیر است و از ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان می باشد که در تهران مدافع این مبلغ به صورت قسطی قابل پرداخت است.

  • چگونه بدانیم مقدار وزنی که مواد مخدر کشف شده است چه میزان مجازات دارد؟

کافیست با شماره های موجود در سایت ما تماس گرفته تا به صورت رایگان نسبت به موضوع شما میزان مجازات اعلام شود.

  • آیا طبق قانون جدید امکان تخفیف مجازات مواد مخدر وجود دارد؟

بله با بررسی موضوع شما در یک مشاوره کیفری رایگان می توانیم کیفیت این تخفیف را به شما اعلام کنیم.

4.2/5 - (5 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312