... ...

برای شکایت چک برگشتی به کجا مراجعه کنیم؟

  • 6 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 4 دقیقه
  • 2243 بازدید

یکی از متداول ترین مشکلات حقوقی مربوط به حوزه بانکی، مسئله مربوط به چک برگشتی و مشکلات مرتبط با آن است. دست و پنجه نرم کردن با این نوع مشکلات ممکن است برای هرکس اتفاق بیفتد. برای شکایت از چک برگشتی و حل و فصل مسائل مربوط به آن لازم است تا قوانین مرتبط با آن را دانست و بر طبق آن اقدام به استفاده از رو ش های قانونی کرد. با توجه به اهیمت این موضوع و عدم آگاهی بسیاری از افراد از قوانین مرتبط با چک، در این مقاله قصد داریم تا در مورد چک برگشتی و نحوه شکایت از آن مطالب مفیدی را عنوان کنیم. همچنین در ادامه به سوال ” برای شکایت از چک برگشتی به کجا مراجعه کنیم؟ ” پاسخ خواهیم داد.  با ما همراه باشید.

شکایت چک برگشتی

مفهوم چک برگشتی

قبل از شروع بحث لازم است تا در مورد مفهوم چک برگشتی مطالبی را عنوان کنیم. همان طور که میدانید، چک یکی از اوراق بهادار است که از آن در معاملات مختلف استفاده می شود. فردی که چک را به منظور معامله یا ضمانت صادر میکند، ملزم به پرداخت به موقع آن خواهد بود. به این مفهوم که در تاریخ درج شده در محل چک، باید مبلغ چک در حساب شخص صادرکننده وجود داشته باشد. در صورتی که حساب شخص خالی باشد و یا مبلغی به اندازه وصول چک در آن وجود نداشته باشد می توان چک را برگشت زد و با اقداماتی نظیر شکایت چک برگشتی به صورت قانونی مبلغ چک را وصول کرد.

مطلب مرتبط:  نمونه رای ضرب و جرح عمدی

وجود اینگونه از مشکلات در مورد چک موجب شده است تا پرونده های بسیاری در حوزه امور مربوط به چک برگشتی وجود داشته باشد. برای جلوگیری از این مشکلات بایستی از قبل در مورد قوانین مرتبط اطلاعاتی را به دست آورد. در صورت بروز مشکل نیز می توان با گرفتن مشاوره با وکیل چک برگشتی اقدام به حل و فصل پرونده نمود.

برای حل مشکلات مربوط به چک برگشتی می توانید از خدمات مجموعه حقوقی تهران مدافع استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم تا مقاله مربوط به وکیل بانکی در این حوزه را از دست ندهید.

مجازات مربوط به چک برگشتی و قوانین مرتبط با آن

مجازات مربوط به چک برگشتی و قوانین مرتبط با آن

برگشت خوردن چک در قانون مالی کشورها به عنوان یک جرم شناخته می شود که در صورت اتفاق افتادن از طریق قانونی با آن برخورد خواهد شد. طبق قوانین فرد دریافت کننده چک می تواند برای احقاق حقوق خود نسبت به شکایت از چک برگشتی اقدام کند تا بر اساس رأی دادگاه با شخص صادرکننده برخورد شود. اما در برخی شرایط که پای سوءاستفاده در میان است شخص صادرکننده چک می تواند مراحل قانونی را در مورد عدم وصول چک طی کند و حق خود را بگیرد.

برای انجام هر گونه اقدام بر روی چک، لازم است تا استعلامی از طریق سامانه چک برگشتی انجام شود. پس از آن با توجه به نوع چک که می تواند از انواع وعده دار، بدون تاریخ و یا سفید امضا باشد، مراتب قانونی رسیدگی به شکایت چک برگشتی انجام خواهد شد. هر یک از این چک ها مجازات مربوط به خود را دارند. به طور مثال در مورد چک های وعده دار به دلیل حقوقی بودن چک مجازات کیفری در نظر گرفته نمی شود. در حالی که در مورد برخی دیگر از انواع چک مجازات کیفری از سوی مراجع قانونی برای صادرکننده در نظر گرفته می شود.

مطلب مرتبط:  شرایط مطالبه خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد و تفاوت های آن

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایحه دفاع خیانت در امانت چک می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

برای شکایت از چک برگشتی به کجا مراجعه کنیم؟

برای شکایت از چک برگشتی به کجا مراجعه کنیم؟

یکی از سؤالاتی که همواره برای افراد مطرح می شود این است که برای شکایت از چک برگشتی به چه محل هایی باید مراجعه کرد و مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است؟ در پاسخ به این پرسش باید عنوان کنیم که این شرایط بر حسب مبلغ و نوع چک متفاوت است. به طور مثال برای چک هایی با مبالغ پایین

4.5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه
... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312