... ...

مراحل شکایت به اداره کار چگونه است؟

  • 22 آذر 1400
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 120 بازدید

یکی از مسائل ناشی از اشتغال در کارهای گروهی و قرار گرفتن در روابط کاری مبتنی بر قرارداد بین کارگر و کارفرما، عدم اجرای تعهدات موجود در قرارداد کاری مابین دو طرف است. در صورتی که هر یک از طرفین قرارداد در عمل به تعهدات خود کوتاهی کند، طرف مقابل می تواند جهت شکایت به اداره کار و برای مطالبه حق خود اقدام نماید. البته این اقدام قانونی مستلزم انجام تشریفات مشخصی است و نیاز به دریافت مشاوره حقوقی و آشنایی با نحوه شکایت کردن خواهد داشت.

از آنجا که بسیاری از افراد آگاهی کافی نسبت به حق و حقوق قانونی خود را ندارند، در فرایند شکایت از کارفرما با مشکلات بسیاری روبرو می شوند و بعضا از احقاق حق خود صرف نظر می نمایند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، پیشنهاد می شود که ادامه این مقاله را حتما مطالعه نمایید.

شرایط شکایت از کارفرما چیست؟

با به کار گرفتن افرادی که در یک حیطه مشخص دارای مهارت و تخصص هستند توسط شخصی حقیقی یا حقوقی به نام کارفرما، روابط کارگر و کارفرما شکل می گیرد که بر اساس توافقات ثبت شده مابین دو طرف شکل قانونی و معتبری به خود می گیرد. بدین منظور بر اساس قانون کار اصول و شرایطی در قراردادهای کاری ذکر می گردد که هدف از آن حفظ حقوق طرفین در جریان کار است. برخی از اصول قابل ذکر در قرارداد شامل میزان حقوق و مزایا، ساعت کاری، حق بیمه، شرایط کاری و … است که عدم توجه به رعایت هر یک از این موارد می تواند منجر به اختلافات فی مابین دو طرف و طرح دعوا در همین رابطه گردد.

شرایط شکایت از کارفرما چیست؟

هنگامی که کارفرما با زیر پا گذاشتن حقوق قانونی یک کارگر موجبات نارضایتی او را به وجود می آورد، می توان از طریق شکایت به اداره کار برای رسیدگی به تعارضات پیش آمده اقدام نمود. بدین منظور داشتن یک سند معتبر مبنی بر وجود رابطه کاری بین کارگر و کارفرما الزامی است که قرارداد کاری، لیست پرداخت حق بیمه و گواهی پرداخت حقوق برخی از سندهای قابل قبول برای اداره کار است. اما اگر هیچ یک این اسناد را در دسترس ندارید می توانید برای آگاهی از سایر روش های اثبات رابطه کارگر و کارفرما با وکلای مجموعه تهران مدافع ارتباط برقرار کنید.

نحوه شکایت به اداره کار علیه کارفرما

۱- در ابتدا با مراجعه به شعبه اداره کار مرتبط با محل کار خود می بایست نامه ای مبنی بر درخواست جمع آوری سابقه بیمه دریافت نموده و به شعبه بیمه گذار مربوطه مراجعه کرده تا سوابق بیمه ای که ارتباط شما با کارفرما را تایید می نماید را دریافت نمایید.

مطلب مرتبط:  وکیل اداره کار متخصص در امور کارگر و کارفرما همراه با مشاوره

۲- سپس با مراجعه به اداره کار و پر کردن فرم دادخواست به ثبت درخواست خود پرداخته و علت طرح شکایت به اداره کار را عنوان می نمایید. دقت داشته باشید که تنها برای یک موضوع مانند عدم دریافت حقوق و یا اخراج شدن می توانید دادخواست خود را ارائه دهید.

۳- پس از ارائه شکایت به اداره کار، نامه ای تحت عنوان نامه سازش صادر می شود که بر اساس آن کارگر و کارفرما با مدارکی که در دست دارند طی یک جلسه مقرر می توانند با یکدیگر مصالحه نمایند. در صورتیکه هیچگونه توافقی طی این جلسه صورت نگیرد، طرفین برای جلسه تشخیص احضار می شوند و حکم اولیه به صورت رسمی در این جلسه اعلام می گردد.

۴- در صورتی که هر یک از طرفین به حکم اعلام شده در جلسه تشخیص اعتراضی داشته باشند، پرونده آن ها به جلسه حل اختلاف ارجاع داده شده و به مدارک آن ها ترتیب اثر داده خواهد شد. حکم نهایی در جلسه حل اختلاف که آخرین جلسه مرتبط با شکایت علیه کارفرما است به هر دو طرف ابلاغ می گردد. توصیه می شود که برای جلوگیری از تضییع حقوق خود، آشنایی کامل تر با مراحل شکایت به اداره کار و قوانین مرتبط با روابط کارگر و کارفرما با مشاوران حقوقی و وکلای معتبر مجموعه تهران مدافع صحبت نمایید.

 

قانون کار در مورد شکایت علیه کارفرما

بر اساس قانون کار، در یک رابطه کارگری و کارفرمایی، کارگر مستحق دریافت حقوق، پاداش، عیدی، سنوات، حق مسکن، بن کارگری، حق اولاد و … است. در این قانون به شکل صریح حداقل میزان حقوقی که کارگر می تواند دریافت نماید ذکر شده است و عنوان گردیده که حتی با وجود توافق طرفین امکان تعیین حقوقی کمتر از حداقل حقوق اداره کار برا کارگر قانونی نخواهد بود.

شکایت به اداره کار علیه کارفرما در خصوص هر یک از این موارد، نیاز به مدارک و دلایل معتبری دارد تا بتوان با استناد به آن ها از حق و حقوق خود در برابر قانون دفاع نمود. بنابراین با وجود آنکه قانون کار به عنوان یک قانون حمایتگر جهت تامین نمودن حقوق کارگران ایجاد گردیده است، اما در پروسه شکایت ابتدا باید رابطه کارگر و کارفرما و حقوقی که توسط کارفرما ایفاء نشده بر اساس اسناد معتبر به اثبات برسد.

در بسیاری از موارد کارگران از حقوق اولیه ای که به آن ها تعلق می گیرد بی خبر هستند و همین امر زمینه ساز پایمال شدن مطالباتی می گردد که بر طبق قانون کار مشمول حال آن ها خواهد شد. همچنین طرح شکایت به اداره کار بدون در دست داشتن مدارک مستدل و معتبر، نتیجه ای جز شکست و عدم دریافت حقوق قانونی را در پی نخواهد داشت. بنابراین هم فکری و مشورت کردن با وکلای حقوقی تهران مدافع که آگاه به کلیه قوانین اداره کار و روند رسیدگی به پرونده های اختلاف کارگر و کارفرما هستند، موجب جلوگیری از تضییع حقوق مسلم کارگران خواهد شد.

مطلب مرتبط:  مراحل و شرایط پس گرفتن سفته از کارفرما

قانون کار در مورد شکایت علیه کارفرما

اصولاً توافقات بین کارگر و کارفرما در شروع همکاری مشخص شده و در اغلب موارد به صورت کتبی در قرارداد کاری تدوین می گردد. عدم پایبندی به تعهدات زمینه ساز وقوع اختلافاتی در بین دو طرف یک قرارداد خواهد شد که در صورت عدم مصالحه به صورت فرد به فرد، نیاز به مداخله قانونی و رسیدگی به اختلافات پیش آمده ضروری می گردد.

بر اساس آنچه که تا به اینجا بیان گردید، شکایت به اداره کار علیه کارفرما به منظور مطالبه حقوق کارگران چندان ساده به نظر نمی رسد. بنابراین تصور اینکه با نوشتن یک متن شکایت و با تکیه به مدارکی که از لحاظ قانونی مورد استناد نیست، منجر به شکست شخص مدعی در روند شکایت خواهد شد و مشاوره حقوقی با یک وکیل حقوقی در همین رابطه ضروری به نظر می رسد.

سوالات متداول:

  • در چه صورتی می توان از کارفرما شکایت کرد؟

در مواقعی که کارفرما به تعهدات مرقوم شده در قرارداد کاری عمل ننماید، مانند عدم پرداخت حقوق و مزایا، بیمه نکردن کارگر، اخراج کارگر بدون دلیل قانونی و …

  • برای شکایت به اداره کار علیه کارفرما چه اقداماتی باید انجام گیرد؟

در ابتدا با مراجعه به اداره کار محل کار خود فرم دادخواست را برای درخواست حقوقی ثبت می نمایید تا بر اساس مدارک ارائه شده به دادخواست شما رسیدگی شود. در این خصوص مشورت با وکیل اداره کار موجب آگاهی بیشتر از روند صحیح شکایت می گردد.

  • روند رسیدگی به شکایت علیه کارفرما در اداره کار چگونه است؟

ابتدا طی یک جلسه سازش تلاش می شود تا طرفین با یکدیگر به توافق برسند، در صورتی که توافقی صورت نگیرد ارجاع به جلسه تشخیص و در نهایت ارجاع هر دو طرف به جلسه حل اختلاف با مدارک در دستور کار قرار می گیرد.

  • مهمترین مسئله در شکایت از کارفرما چیست؟

اثبات رابطه کارگر و کارفرما به صورت مستند و همچنین ارائه مدارک معتبر که بیانگر حق و حقوق مطالبه شده توسط کارگر باشد مهمترین مسئله ای است که در هنگام شکایت به اداره کار باید به آن ها آگاه باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312