... ...

چگونگی شکایت کلاهبرداری اینترنتی و تنظیم شکوائیه توسط وکیل

 • 6 شهریور 1399
 • ۱۵ نظر
 • 6 دقیقه
 • 2816 بازدید

با پیشرفت تکنولوژی در دنیای اینترنت و فضای مجازی، میزان جرایم و شکایت کلاهبرداری اینترنتی نیز روندی صعودی داشته است. جرایمی مانند اسکیمر، سرقت اطلاعات و داده، دسترسی غیرمجاز به حساب اشخاص، فیشینگ و… از مواردی هستند که افراد برای این منظور متن شکوائیه تنظیم می‌کنند. دسترسی به یک وکیل باتجربه و ماهر در این زمینه به شما کمک می‌کند تا به بهترین روش از حق و حقوق خود دفاع کنید.

شکایت کلاهبرداری اینترنتی

در فضای اینترنت تخلف به شکل متفاوتی صورت می‌گیرد. مجرمان به اطلاعات و داده‌های محرمانه دسترسی پیدا کرده و با ایجاد تغییر، متوقف کردن یا از بین بردن اطلاعات، کلاهبرداری اینترنتی انجام می‌دهند. یک مجرم اینترنتی به راحتی می‌تواند به حساب بانکی شما دسترسی پیدا کرده و اموال نقدی شما را تصاحب کند.

بهترین روش برای به دام انداختن مجرمان اینترنتی بعد از مشاوره با وکیل جرایم رایانه ای، تنظیم شکایت کلاهبرداری اینترنتی است. یکی از اصلی‌ترین مراجع جهت رسیدگی به پرونده‌های اینترنتی، پلیس فتا است. پلیس فتا طی سال‌های اخیر موفقیت‌های زیادی در شناسایی کلاهبرداران اینترنتی و دستگیری آن‌ها کسب کرده است. شما می‌توانید به صورت حضوری یا از طریق سایت پلیس فتا جهت شکایت از سایت اقدام کنید.

شکایت کلاهبرداری اینترنتی

نمونه شکایت کلاهبرداری اینترنتی

هنگام برخورد با کلاهبرداری اینترنتی و قبل از تنظیم شکایت، توصیه می‌شود با یک وکیل جرایم رایانه ای باتجربه ارتباط برقرار کنید. از آنجا که ما با پروسه تشکیل پرونده و رسیدگی به شکایت کلاهبرداری اینترنتی آشنایی کاملی نداریم، کمک گرفتن از یک وکیل ماهر، کار معقولی به نظر می‌رسد. «مؤسسه حقوقی تهران مدافع» از بهترین وکلای پایه یک دادگستری تشکیل شده و شما می‌توانید برای پرونده کلاهبرداری اینترنتی به اعضای این گروه اطمینان کنید.

وکلای مؤسسه حقوقی تهران مدافع طی سال‌ها تجربه و رسیدگی به پرونده‌های مختلف، بهترین راهکار و مشاوره را در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهند. یکی از مهمترین نکات در شکایت کلاهبرداری اینترنتی، متن شکوائیه است که باید به صورت تخصصی و دقیق توسط وکیلی زبده تنظیم شود. برای دسترسی به بهترین وکیل پایه یک دادگستری می‌توانید به سایت این مؤسسه مراجعه کرده و با کارشناسان باتجربه تماس برقرار کنید.

فرم شکایت کلاهبرداری اینترنتی

شکایت کلاهبرداری اینترنتی در مؤسسه تهران مدافع با تکمیل فرمی مخصوص بررسی می‌شود. در ادامه به نمونه شکواییه کلاهبرداری رایانه ای اشاره می‌کنیم.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی ملکی

در ابتدا شاکی باید اطلاعات خود را به صورت کامل در فرم درج کند.

نام: —– نام خانوادگی: —– نام پدر: —– شماره کارت ملی: —– شماره شناسنامه: —- تاریخ تولد: —- محل تولد: —– شغل: —– تحصیلات: —– دین و مذهب: —– شماره تلفن همراه: —– شماره تلفن ثابت: —- آدرس: —–

در ادامه، شاکی باید اطلاعات شخصی که به او مشکوک است را تحت عنوان مشتکی عنهم در فرم تکمیل کند. در این مورد ممکن است شما از یک یا دو نفر شکایت داشته باشید که درج اطلاعات مربوط به هر شخص ضرورت دارد. این اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، شماره کارت ملی، شماره تلفن همراه و آدرس مشتکی عنهم می‌شود.

در شکوائیه، موضوع با توجه به وقوع رخداد مانند پولشویی یا کلاهبرداری سازمان‌یافته اینترنتی مشخص می‌شود. همچنین تاریخ وقوع کلاهبرداری نیز اهمیت دارد. با توجه به اهمیت شکوائیه کلاهبرداری اینترنتی، تکمیل فرم و تنظیم دقیق متن شکوائیه نیاز به تجربه و مهارت یک وکیل دارد. در ادامه به شرح کوتاهی از نمونه شکوائیه کلاهبرداری رایانه‌ای می‌پردازیم.

نمونه شکوائیه کلاهبرداری رایانه‌ای

در این نمونه شکایت کلاهبرداری اینترنتی، شخص توسط پیامک‌هایی حاوی تبلیغ بازی‌های رایانه‌ای مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

با سلام و احترام،

اینجانب توسط ارسال پیامک‌هایی از شماره‌های تلفن همراه مختلف به شماره‌های ——- با مضمون تبلیغ انواع بازی رایانه‌ای با سایت —– آشنا شدم. از طریق لینک موجود در پیامک‌ها به منظور بازی کردن وارد سایت مذکور شدم. کپی کاملی از اسکرین شات پیامک‌ها در پیوست موجود می‌باشد.

با عنایت به پیام‌هایی که توسط چت آنلاین برای اینجانب ارسال گردیده، ادمین سایت اینجانب را به پرداخت وجه برای پیش‌بینی بازی‌های رایانه‌ای تشویق نموده است. اینجانب به روش‌های مختلفی همچون کارت به کارت کردن یا شارژ نمودن پرفکت مانی، برای پیش‌بینی بازی‌های فوتبال و بازی‌های رایانه‌ای وجه مورد نظر در سایت را پرداخت کرده‌ام.

صاحبان و گرداندگان سایت مذکور با استفاده از تبلیغات (ارسال پیامک به تلفن همراه اینجانب) و امیدوار نمودن بنده برای برنده شدن جوایز بدون شرکت در قرعه‌کشی با پیش‌بینی نتایج ورزش‌هایی مانند فوتبال، اغفال نموده‌اند.

گردانندگان سایت مذکور به دفعات متعدد از اینجانب درخواست واریز پول به شماره کارت‌های بانکی مختلف کرده‌اند. اینجانب مبلغی برابر با ۵۵۰ میلیون ریال طی دو ماه از حساب بانکی اینجانب به شماره —– به شماره کارت‌های ذیل واریز نموده‌ام. پرینت بانکی پرداخت وجوه مزبور نیز در پیوست موجود می‌باشد.

مطلب مرتبط:  نمونه تقاضای افزایش خواسته

تنظیم شکوائیه توسط وکیل

تنظیم شکوائیه توسط وکیل

همان‌طور که مشاهده کردید در این مطلب به نمونه شکوائیه کلاهبرداری رایانه‌ای اشاره کردیم. متن شکایت باید به صورت دقیق و جامع نوشته شود تا هیچ نقطه ابهامی در خصوص پرونده باقی نماند. در ادامه این نمونه شکایت کلاهبرداری اینترنتی اطلاعات بیشتری در خصوص جرم صورت گرفته شرح داده می‌شود.

در نهایت نیز شاکی به تبصره‌های موجود در قانون مجازات اسلامی در خصوص جرایم سازمان‌یافته اشاره می‌کند. برای تکمیل متن شکوائیه باید دلایل، مستندات و منضمات لازم را به پیوست نامه اضافه کنید. این پیوست شامل موارد زیر می‌شود.

 • آدرس سایت‌ها
 • شماره تلفن‌های تبلیغاتی
 • شماره کارت‌ها و حساب‌های بانکی مشتکی عنهم
 • اخذ استعلام از پلیس فتا
 • پرینت‌های بانکی از مؤسسه مالی که شاکی در آن حساب دارد.
 • اخذ استعلام از سامانه‌های همراه اول، ایرانسل یا مخابرات در صورت لزوم.

مشورت با وکیل پایه یک دادگستری

یکی از مهمترین اصول در تشکیل پرونده و تنظیم متن شکایت، مشورت با وکیلی خبره و کاربلد است. وکلا با توجه به دانشی که در زمینه پرونده‌های حقوقی دارند، بر اساس قانون و راهکارهای موفق حقوقی، نقش مهمی در رسیدگی به شکایت کلاهبرداری اینترنتی دارند.

شکایت از کلاهبرداری

بهترین وکیل غرب تهران

«مؤسسه حقوقی تهران مدافع» یکی از بهترین دفاتر وکالت واقع شده در غرب تهران است که بیش از بیست سال در این عرصه فعالیت دارد. شما می‌توانید با اطمینان کامل از مهارت کارشناسان حقوقی برای حل پرونده‌های حقوقی، کیفری، شکایت کلاهبرداری اینترنتی و… به این مجموعه مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. تنظیم فرم شکایت کلاهبرداری اینترنتی در چه مرحله‌ای از پرونده انجام می‌شود؟

بعد از مراجعه به مراکز قضایی شخص باید جهت تنظیم شکوائیه اقدام کند.

 1. برای مجرمین کلاهبرداری اینترنتی چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

جریمه نقدی بین ۲ تا ۱۰ میلیون تومان و حبس به مدت یک تا سه سال مجازات مجرمین جرایم رایانه‌ای است.

 1. مهمترین جرایم اینترنتی کدام است؟

دسترسی به حساب بانکی و خالی کردن حساب، اسکیمر، فیشینگ، دزدی اطلاعات و… .

 1. کدام ارگان به جرایم اینترنتی اختصاص دارد؟

پلیس فتا جهت رسیدگی به جرایم اینترنتی تشکیل شده است.

4.8/5 - (6 امتیاز)
سوالات شما
۱۵ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. یداله فتح الهی

  سلام ازیک سری کلاهبرداری اینترنتی باآدرس ومدرک شکایت دارم

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   اگر ادله ای جهت اثبات وجود دارد میتوانید از طریق دفاتر خدمات قضایی طرح دعوی نمایید پس از طرح شکایت به دادسرای جرایم رایانه‌ای و سپس دادگاه کیفری ارجاع میشود.

 2. موسی باوی

  سلام
  میشه مستقیم از طریق پلیس فتا اقدام به شکایت کلاهبرداری انترنت کرد…؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   بستگی به موضوع شما دارد،ولی پلیس فتا برای تحقیقات مقدماتی جرم کلاهبرداری اینترنتی است و اختیار صدور حکم را ندارد،روش دیگر چون شکایت اینترنتی یک جرم رایانه ای است نحوه ی شکایت آن از دفاتر خدمات قضایی و دادگاه کیفری امکان پذیر می باشد.

 3. مینا محمدی

  سلام وقت بخیر یک دوستی برای خرید اسلحه اقدام به خرید کرده پول رو واریز کرده و شماره حساب طرف رو داره مقدارش هم زیاد بوده الان باید چیکارکنه ک طرف و پیدا کنه و پولش رو پس بگیره

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   ماده ۲۶۵ قانون مدنی
   هر کس مالی به دیگری بدهد ظاهر در عدم تبرع است بنابراین اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون اینکه مقروض آن چیز باشد‌ میتواند استرداد کند.

 4. اکبری

  با تشکر از وکلای کیفری کار تهران مدافع واقعاً برام جالب بود این هه دلسوزی ممنونم ازتون جناب روزبهانی

 5. پیمان غلامیان

  سلام
  ما یک تیم ساخت اکانت مجازی هستیم و شخصی امد از من حدودا ۱۰k آمار خواست و ما ده‌ هزارتا را دادیم بهش و الان پولش نداد دیلیت اکانت کرده ولی دو تا شماره کارت ازش دارم از کدوم راه میتونم شکایت کنم پیداش کنم حدودا ۲۰ تا سرگروه شاکی داره این شخص و پول همه را کشیده بالا

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام در صورتی که مدرکی دال بر تقاضا یا قراردادی به این نحو در اختیار دارید میتوانید مطالبه وجه نمایید

 6. مهدی اسدی

  خسته شدیم از سایت های که کلابرداری میکنن مثلا مثل سایت دکتر سارینا هیزنه کردیم که هیچ جوابی هم نگرفتیم خاهش میکنیم این چیز هارو برسی کنید ممنون میشیم با تشکر.
  مهدی اسدی هستم

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   میتوانید از طریق پلیس فتا اقدام به طرح شکایت نمائید.

   1. نهال

    سلام من از ی پیج توی اینستاگرام مانتو سفارش دادم و ازشون کد مرسولات خاستم و گفتن هروقت ارسال شد کد هم پیامک میشه، کد پیامک نشد هیچ جوابم رو هم نمیده باید چیکار کنم؟

    1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

     با سلام
     شما میتونید از طریق دفاتر خدمات قضایی اقدام به طرح دعوی نمایید این نوع شکایت از دادسرای جرایم رایانه ای و همچنین پلیس فتا قابل رسیدگی می باشد.

 7. راد

  سلام ممنونم از خدمات مشاوره داده شده وکلای شما.

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری
... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312