... ...

شکواییه جعل سند و نمونه آن نوشته شده توسط وکیل ملکی مجرب

 • ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
 • بروزرسانی: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
 • ۴ نظر
 • 4 دقیقه
 • 1191 بازدید

جعل سند عبارت از نوشتن یا تغییر دادن امضا و تاریخ در یک سند که می تواند با استفاده از جعل مهر هم صورت گیرد و از این رو برای آن مجازاتی در قانون جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است تا افرادی که این تخلف را مرتکب می شوند را مجازات کنند. در این مقاله قصد داریم تا در ابتدا به معنی اصلی جعل سند، شکواییه جعل سند و همچنین مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده است بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب با مجموعه تهران مدافع همراه باشید.

منظور از جعل سند چیست

منظور از جعل سند چیست؟

جعل در حقیقت در معنای لغوی به خلق کردن یا دگرگون کردن مربوط است و در حقوق جزاء نیز به ایجاد هر چیزی که به ضرر افراد دیگر است و همچنین بر خلاف واقعیت است گفته می شود. جعل سند یک جرم است که به آن جرم جعل یا تزویر نیز گفته می شود و بیشتر برای جعل سند یا پول و چک و مدارک انجام می شود. در بحث کالا یا اشیاء نیز می توان از جعل استفاده کرد که برای آن نیز بر اساس ماده ۵۲۳ الی ۵۴۲ قانون مجازات تعیین شده است و این احکام می تواند بر اساس مجازات نقدی یا حبس باشد.

از مصادیق جرم جعل سند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد اسناد یا مکتوبات
 • بازسازی کردن مهر یا امضای اشخاص
 • ایجاد خراش یا تراش بر روی نوشته ها به منظور تبدیل کردن کلمه به یک کلمه دیگر یا از بین بردن آن
 • قلم بردن در مکتوبات برای تغییر حروف و اعداد
 • الحاق با هدف افزودن و ایجاد موارد جدید در بخشی از سند
 • خط زدن یا سیاه کردن نوشته
 • ایجاد تغییر در سند
 • الصاق دو نوشته با یکدیگر
 • استفاده از مهر افراد بدون اخذ اجازه
مطلب مرتبط:  دادخواست تنفیذ فسخ قرارداد

ارکان جرم جعل که ذکر شد مانند هر جرم دیگر شامل مواردی از قبیل رکن مادی و رکن معنوی و همچنین رکن قانونی است که در شکواییه جعل سند اهمیت می یابد. رکن معنوی این جرم باید بر اشاش علم و آگاهی باشد.

شکواییه جعل سند چیست؟

شکواییه جعل سند به متن تنظیم شده ای گفته می شود که وکیل ملکی برای درخواست شاکی می نویسد. در این نامه مشخصاتی از قبیل:

 • مشخصات شاکی
 • مشخصات مشتکی عنه
 • موضوه جرم
 • تاریخ وقوع جرم
 • محل وقوع جرم

درج می شود. همچنین متن نامه به صورت:

 • ریاست دادسرای عمومی
 • مجتمع قضایی
 • دادگاه

با توجه به قوانین ۵۲۳، ۵۳۳ و ۵۳۶ تنظیم می شود که رعایت تمامی استانداردهای درون این نامه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. نمونه شکواییه جعل مبایعه نامه باید توسط وکیل فعال در این زمینه انجام شود که مجموعه تهران مدافع با به کارگیری کارشناسان و وکلای کاربلد، می تواند در این امر به شما کمک کند.

مجازات جعل سند چیست؟

مجازات جعل سند چیست؟

همانطور که گفته شد مجازاتی که برای جرم جعل در سند در نظر گرفته می شود بر اساس ماده ۵۳۳ عبارت است از: «اشخاصی که کارمند یا مسئول دولتی نیستند هرگاه مرتکب یکی از جرایم مذکور در ماده ۵۳۲ شوند علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا سه سال یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردند.»

این ماده برای مجازات جرم جعل مادی اسناد رسمی است. اما مجازاتی که برای این امر در نظر گرفته می شود را به صورت جزئی در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی چیست و چه وظایف و مسئولیت­های را دارد

در خصوص هر نوع جعل مجازات خاصی در نظر گرفته شده است که این قوانین در خصوص جعل سند به این بستگی دارد که چه کسی صاحب سند است و همچنین جعل بر روی چه نوع سندی انجام شده است. در صورتی که جعل سند به همراه جعل امضاء انجام شده باشد اگر جعل رهبری یا روسای سه قوه باشد، بر اساس مجازات باید ۳ الی ۱۵ سال حبس برای آن در نظر گرفته شود.

اگر متهم برای جعل سند دولتی اقدام کند از ۱ الی ۱۰ سال حبس برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد و همچنین جعل اسناد عادی چیزی حدود ۶ ماه تا دو سال به همراه پرداخت جزای نقدی ۳ الی ۱۲ میلیون تومان است. همین مجازات برای اسناد دولتی نیز در نظر گرفته می شود.

سوالات متداول

 1. آیا دست بردن در کپی، جعل سند محسوب می شود؟

دست بردن در کپی جعل نیست و این بستگی به شرایط یا قوانین دیگری ندارد. برای مثال اگر می خواهید یک کپی از مدارک بانک را تغییر دهید، این جرم نیست.

 1. آیا می توان بابت سند مثنی از فرد مجرم شکایت کرد؟

بله با توجه به سوء استفاده فرد، اختیار شکایت کیفری دارید.

 1. در هنگام توقیف ماشین، خیانت در امانت شده است؛ آیا می توان شکایت کیفری جاعلان را انجام داد؟

بله!

 1. شکایت بابت خلاف بودن گواهی فوت، زمانی که تاریخ ثبت احوال با تاریخ بر روی سنگ قبر یکی است، امکان پذیر است؟

بله! امکان پذیر خواهد بود.

سوالات شما
۴ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. اسلامي

  با سلام من یک مغازه که بالای آن ساخته نشده از عموم زمانی که زنده بود توسط قولنامه دستی خریدم توی دارایی هم به نام من هست بعد به برادرم فروختم. الان پسر عموم بعد از فوت عموم چون ملک بنام چند نفر بوده گفت باید یک قولنامه بنام مادربزرگ بگیریم که همه مالکا بهش وکالت بدن که در واقع مالک بشه یک نفر بعد به هر کدام از ما یک قولنامه صوری بده که بتونیم درخواست سند بدیم و ما هم بدون اینکه قولنامه را بخوانیم امضا کردیم الان میبینم داخلش نوشته بالای مغازه ما مال خود پسر عموم هست در واقه کلاه برداری کرده آیا با این قولنامه قولنامه های قبلی باطل میشه؟ آیا ما میتوانیم ازش شکایت کنیم؟

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری
   141 سوال توسط این کاربر به پاسخ رسیده است

   سلام مفاد قرارداد جدید اگر خلاف قانون و قواعد آمره نباشد لازم الجراست.

 2. حسن امینی

  سلام حدود یک سال است که شخصی سفته جعلی که من امضا نکردم واصلا مراوده ای با ایشان نداشتم به مبلغ سی میلیون تومن ازبنده شکایت کرده درمرحله اول تاریخ یکی ازسفته هارا قلم خورد کرده وبه عنوان کلاه برداری شکایت کرده که خودش محکوم شده وح کم منع تعقیب پرونده صادرشده. درمرحله دوم به عنوان تحصیل مال غیرشکایت نمود وباز هم منع تعقیب صادرشده. والان هم تاریخ سفته ها جعل شده رسیده وبه عنوان طلبکار به بهانه اینکه بنده ازمغازه ایشان یک ونیم تن برنج خریداری کردم واین سفتهها رادادم شکایت کرده که نمیدونم باید چطوری ازشرش خلاص بشم کمکم کنید من یه کارگرم ودرامدی ندارم که توی دادگاهها هزینه کنم

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار
   316 سوال توسط این کاربر به پاسخ رسیده است

   با سلام
   گرچه دفاع تخصصی نیاز است لکن با مانور بر منشا دین و همچنین درخواست کارشناسی سفته قابل دفاع است

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312