... ...

مجازات و عواقب قسم دروغ در دادگاه چیست؟

 • 28 آذر 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 125 بازدید

قسم خوردن یکی از رایج ترین روش ها به منظور اثبات مسائل در دادگاه است. اما شرایط این قسم چیست؟ آیا لازم است تا قسم صادق باشد یا صرف قسم خوردن کفایت می کند؟ حکم قسم دروغ در دادگاه چیست؟

در همین زمینه گفته می شود که اگر فردی در نزد قاضی، قسمی دروغین را ارائه نماید و دادگاه در همان زمان و یا پس از گذشت مدت زمانی، متوجه عدم صداقت فرد در قسم شود آن شخص مجرم خطاب خواهد شد. در این مقاله از مجازات و عواقب قسم دروغ در دادگاه بیشتر خواهیم گفت. همراه ما باشید.

مجارات قسم دروغ در دادگاه

هر ادعایی نیاز به صحت دارد

اگر فردی از دیگری شکایت داشته باشد. وی می تواند به مراجع ذی صلاح مراجعه کرده و شکایتش را طرح نماید. اما بدیهی است که هر ادعایی نیاز به صداقت دارد و صحت کلام توسط مستندات به اثبات خواهد رسید. گفتنی است که هر مدرک و مستندی مورد پذیرش قانون گذار نخواهد بود و دادگاه تنها بر بعضی از مستندات صحه خواهد گذاشت. از اینرو شخص شاکی بایستی تنها بر روی ادله ای مانور دهد که مورد پذیرش باشند.

بنظر می رسد که مسأله قدری دشوار است. اما در واقع این چنین نیست. برای شفافیت بیشتر لازم است تا انواع این دلایل و مدارک را مرور کنیم.

در همین زمینه گفتنی است که دعاوی به طور کلی در دو گروه می گنجند. ۱ دعاوی کیفری ۲ دعاوی حقوقی

ادله مورد نیاز برای هر دو این دعاوی با اندکی تفاوت شبیه به یکدیگرند. به این ترتیب که برای اثبات قضیه در دعاوی حقوقی از اقرار، شهادت، تحقیقات محلی و قسم بهره می برند و در سوی دیگر برای اثبات دعوی در دعاوی کیفری ارائه ی شهادت، قسم و رجوع به قاضی کفایت می کند.

همانطور که معلوم است ارائه ی قسم در اثبات هر دو نوع دعوی می تواند مثمر ثمر باشد. اما آیا هر فردی می تواند قسم بخورد؟ قسم صحیح با قسم دروغ چه تفاوتی دارد؟ و از همه مهمتر مجازات و عواقب قسم دروغ در دادگاه چیست؟

شرایط قسم

گفته می شود فردی که خود را برای قسم خوردن کاندید می کند بایستی در وهله ی اول نسبت به حقانیت مساله ای که در حال دفاع کردن از آن است آگاه باشد. وی به هیچ عنوان نباید نسبت به مساله ای که از آن آگاهی ندارد اظهار نظر کرده و به ناحق از آن دفاع کند. با این حال از آنجا که قسم به نوعی اظهار نظر محسوب می شود، قسم دروغ می تواند برای آن فرد عواقب بدی را به همراه داشته باشد. همچنین ارائه قسم دروغ در دادگاه برای فردی که نسبت به این مسأله عمد دارد می تواند شامل عواقب بدتری نیز باشد. در قانون مجازات اسلامی چنین عملی جرم انگاری شده و با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

مطلب مرتبط:  مطالبه ی وجه التزام قراردادی

لازم به ذکر است که در همین زمینه و در ماده ۶۴۹ قانون مجازات اسلامی آمده است:

هر کس در دعوای حقوقی یا جزائی که قسم متوجه او شده باشد سوگند دروغ یاد نماید به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

در همین زمینه لازم است تا با طرح یک مثال، مساله را بسط دهیم: به عنوان مثال در یک دعوای خیانت در امانت، خواهان، خوانده را به مراجع قضایی می کشاند. اما خوانده از زیر بار جرم در رفته و با شهادت دروغ خودش را تبرئه می کند. وی حتی می تواند افرادی را به عنوان شاهد به دادگاه آورده و از آن ها بخواهید تا با اقرار دروغین، وی را تبرئه کنند. در اینجا بنظر می رسد که وی برحق است. اما در صورتی که بعدها و با کشف مدارکی، مشخص شود که قسم وی دروغ بوده و مدعیانش نیز اعترافات دروغین کرده و جانب ناحق را گرفته اند. هم او و هم مدعیان مجرم خطاب شده و همگی به جرم ارائه قسم دروغ در دادگاه محکوم می گردند. در چنین جریانی خواهان می تواند علاوه بر مساله خیانت در امانت، به جرم قسم دروغ در دادگاه، از خوانده شکایت کند.

در کدام ماده قانون به قسم دروغ در دادگاه اشاره شده است

در کدام ماده قانون به قسم دروغ در دادگاه اشاره شده است؟

همگی می دانیم که هر جرمی شامل مجازات است. و این موضوع بدیهی ترین اصل در قانون اساسی است. با این حال چنانچه فردی مرتکب جرم قسم دروغ در دادگاه شود بنابر نظر قانون گذار و به موجب ماده ۶۴۹ و ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی، مستحق مجازات است.

در ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی نیز آمده: هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

به عنوان تبصره نیز گفتنی است که مجازات ذکر شده در این ماده قانون (ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی) علاوه بر مجازاتی است که در زمینه حدود و قصاص و دیات برای شهادت دروغ ذکر گردیده است.

ناگفته نماند که به منظور کسب اطلاعات بیشتر در همین زمینه شما می توانید با مجموعه ی تهران مدافع تماس گرفته و با مشاوران و وکلای معتبر ارتباط بگیرید.

 • در قرآن و حدیث راجع به سوگند دروغ چه گفته شده است؟
مطلب مرتبط:  آشنایی با نمونه شکایت پیش فروش آپارتمان

قسم خوردن به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود: ۱) قسمی که به منظور ترک کاری ادا می گردد و ۲) قسمی که به منظور اثبات و یا نفی مساله ای به زبان آورده می شود.

در دین مبین اسلام، در هر دو مورد جایز نیست تا قسم دروغ ادا گردد چون این مساله از حرمت برخوردار است. همچنین در حدیثی در وسائل الشیعه آمده که خداوند متعال می فرمایند: کسی که مرا در معرض سوگندهای دروغ قرار میدهد به رحمت من نمی رسد.

چون قوانین حقوقی ما برگرفته از کلام خدا هستند قسم دروغ در دادگاه جرم تلقی می گردد.

 • بطور کلی، قسم، یکی از رایج ترین ابزارها برای اثبات مسائل در مراجع قضایی است.
 • هم در دعاوی حقوقی و هم در دعاوی کیفری می توان از قسم به منظور اثبات حقانیت استفاده کرد
 • قسم دروغ در دادگاه تبعات دارد، لذا فردی که قسم میخورد باید پیش از هر چیز نسبت به صحت ادعای خود یقین داشته باشد.
 • به موجب ماده ۶۴۹ قانون مجازات اسلامی: هر کس در دعوای حقوقی یا جزائی که قسم متوجه او شده باشد سوگند دروغ یاد نماید به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

در این مقاله از قسم دروغ در دادگاه گفتیم به منظور کسب اطلاعات بیشتر در همین زمینه و همچنین استفاده از خدمات مشاوره،  شما می توانید با مجموعه ی تهران مدافع تماس گرفته و با مشاوران و وکلای معتبر ارتباط بگیرید.

سؤالات متداول:

 • آیا قسم خوردن در دادگاه الزامی است؟

قسم خوردن یکی از رایج ترین روش ها به منظور اثبات مسائل در دادگاه است. انجام آن الزامی نیست اما می تواند به پیشبرد بهتر پرونده های قضایی کمک کند.

 • در کدام دعاوی می توان قسم خورد؟

چه در دعاوی کیفری و چه در دعاوی حقوقی می توان از قسم بهره برد.

 • عواقب قسم دروغ در دادگاه، در کدام ماده قانون ها آمده است؟

ماده قانون های ۶۴۹ و ۶۵۰ متضمن عواقب قسم دروغ در دادگاه هستند.

 • قسم دروغ در نزد مقامات رسمی چه عواقبی دارد؟

هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312