... ...

مجازات توهین به وکیل دادگستری و آشنایی با تفاوت توهین و افترا

 • 28 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 5 دقیقه
 • 2068 بازدید

رقتار یا گقتاری به عنوان توهین تلقی می شود که با عرف و آداب جامعه مطابقت نداشته باشد. قانون گذاران با در نظر گرفتن عرف جامعه برای حمایت از حیثیت و شخصیت افراد و همچنین برای حفظ حقوق معنوی افراد، قوانین مربوط به توهین و.. را وضع می کند. اعضای یک جامعه از طریق زبان و هم صحبتی با سایرین ارتباط برقرار می کنند که ممکن است در این ارتباط آداب جامعه رعایت نشود. در این شرایط لازم است تا فرد خاطی با توجه به میزان و درجه اهانت و رفتار غیر متعارف خود، توسط قانون مجازات شود.

مجازات توهین به وکیل دادگستری

جرم توهین

همان طور که ذکر شد، توهین واکنشی است که موجب تحقیر فرد مقابل و یا آسیب زدن به شخصیتت اون می شود، این مجموعه رفتارها باعث ایجاد احساسات منفی در فرد مقابل می شود و به همین دلیل از نظر قانون جرم تلقی می شود. البته نکته قابل توجه این است که، جرم توهین یک جرم نسبی است. به این معنی که توهین نسبت به شرایط افراد مانند جایگاه اجتماعی، سن و… سنجیده می شود و از معدود قوانینی است که برای همه افراد یکسان نیست. به عبارت دیگر ممکن است انجام رفتار یا گفتاری در مقابل یک شخص توهین محسوب نشود اما همان رفتار در برابر شخص دیگری مصداقی از توهین باشد. این نکته باعث می شود تا شرایط جانبی برای اثبات جرم توهین مورد توجه قرار گیرند. برای اثبات سایر جرم ها توجه به نکات مادی، معنوی و قانونی کافی است اما برای جرم های نسبی باید شرایط ویژه هر پرونده به صورت مجزا و با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

اگر میخواهید با وکیل توهین و تهدید مشاوره کنید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

تفاوت توهین و افترا

بسیاری از افراد تصور می کنند توهین و افترا دارای یک مفهوم هستند در صورتی که میان توهین و افترا تفاوت هایی وجود دارد که لازم است از آن اطلاع داشته باشیم. افترا به معنی نسبت دادن یک رفتار به طرف مقابل است، به طوری که این رفتار نسبت داده شده، نوعی جرم در قانون به حساب می یابد. در این صورت شما با نسبت دادن این رفتار ادعای مجرم بودن فرد مقابل را دارید. برای اثبات جرم اقترا شرایط زیر باید وجود داشته باشد:

 1. رفتار یا عمل نسبت داده شده به شخص باید از لحاظ قانونی جرم محسوب شود. در غیر این صورت عمل انجام شده توهین نامی ده می شود.
 2. لازم است تا به صورت مستقیم یک جرم به شخص نسبت داده شده باشد و اگر از الفاظ کلی مثل مجرم استفاده شود، افترا محسوب نمی شود.
 3. اگر شخصی که به طرف مقابل جرمی را نسبت می دهد، بتواند اثبات کند جرم نسبت داده شده درست است، افترا محسوب نمی شود. بنابراین یکی از شروط تحقق افترا این است که شخص نتواند اثبات کند آن جرم توسط طرف مقابل انجام شده.

مجازات توهین به وکیل دادگستری

انواع توهین

 1. توهین ساده

هر رفتاری که موجب تحقیر اشخاص و اهانت به آن ها با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط آن ها می شود. مانند استفاده از فحش و کلمات نا مناسب به صورت گفتاری یا نوشتاری و… .

 1. توهین مشدده

این نوع اهانت چند دسته است و شخصی که توهین مشدده انجام دهد، مجازات سنگین تری نسبت به توهین ساده در یافت خواهد کرد.

مجازات توهین به وکیل دادگستری

بر اساس ماده ۲۰ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری که در سال ۱۳۳۳  به تصویب رسیده است، در صورتی که شخصی به وکیل پایه یک دادگستری در حال کار و انجام وطیفه، توهین کند به حدود ۱۵ روز الی ۳ ماه حبس تادیبی مجازات می شود. از طرفی بر اساس ماده ۳  قانون وصول برخی از درآمد های دولت و مصرف آن در موارد معین، قاضی باید حبس تا ۳ ماه را به مجازات نقدی تبدیل شود و به همین دلیل می توان گفت در شرایط حال حاضر جرم توهین به وکیل دادگستری، مجازات نقدی است. لازم به ذکر است مجازات توهین به افراد عادیتا ۷۴ ضربه شلاق و یا مجازات نقدی است و به همین دلیل مجازات توهین به وکیل دادگستری نسبتا سبک تر است. این شرایط موجب می شود تا توهین به وکیل دادگستری به صورت مستقیم در دادگاه مطرح شود تا مورد دادرسی قرار گیرد. این در حالی است که برای دادرسی توهین به افراد عادی،  ابتدا به دادسرا مراجعه شود. برای در یافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مجازات توهین به وکیل دادگستری می توانید با کارشناسان مجموعه تهران مدافع تماس حاصل نمایید.

تفاوت توهین و افترا

سؤالات متداول:

 • اهانت به چه معناست؟

اهانت عبارت است از انجام رفتار یا گفتاری که با آداب و عرف حاکم بر جامعه مخالفت دارد.

 • توهین چه تفاوتی با افترا دارد؟

در افترا شما جرمی را به اشتباه به طرف مقابل نسبت می دهید در صورتی که اهانت فقط به صورت رفتاری یا گفتاری موجب تحقیر شخصیت و موقعیت می شود.

 • جرم توهین به وکیل دادگستری چیست؟

با توجه به ماده ۲۰ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری و همچنین ماده ۳  قانون وصول برخی از درآمد های دولت و مصرف آن در موارد معین، در شرایط حال حاضر جرم توهین به وکیل دادگستری، مجازات نقدی است.

 • مجازات توهین به وکیل بیشتر است یا مردم عادی؟

با توجه به روند دادرسی پرونده و همچنین ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی که برا توهین به مردم عادی حدود ۷۴  ضربه شلاق و یا جزای نقدی را در نظر گرفته است، مجازات توهین به وکیل سبک تر است.

2.5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312