... ...

بررسی مجازات معاونت در ارتشاء ، رشوه و پولشویی

  • 27 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 2446 بازدید

در قانون ما برای همکاری در وقوع جرم نیز مجازاتی در نظر گرفته شده است. یکی از این موارد، معاونت در ارتشاء است. اما پیش از پرداخت به این مسئله بهتر است ابتدا با ارتشاء آشنا شویم. ارتشاء به معنی دریافت رشوه است. مطابق با قانون، کلیه شاغلین در بخش دولتی اعم از کارکنان اداری، قضایی، نهادها، سازمان ها، نیروهای مسلح و خدمات دولتی، چه رسمی و چه غیر رسمی حق ندارند برای انجام دادن یا انجام ندادن وظایف خود یا هر کار مربوط به سازمان های دولتی به طور مستقیم یا غیر مستقیم مالی را به صورت نقد یا غیر نقد دریافت کنند.

بسته به این که کار مورد نظر جز وظایف فرد باشد و سمت شخص مرتکب خطا در آن سازمان، مجازات قانونی متفاوتی برای وی در نظر گرفته می شود. این مجازات برای افرادی که پست های مهمتری در سازمان دارند بیشتر خواهد بود و میزان مبلغی که دریافت شده نیز در شدن مجازات تاثیر گذار خواهد بود.

بررسی مجازات معاونت در ارتشاء

معاونت در ارتشاء چیست؟  

در بسیاری از موارد، ارتشاء با حضور یک یا چند واسطه انجام می شود تا سخت تر قابل کشف باشد یا رشوه دهنده به روال ارتباطات سازمان آشنا نیست و از نفوذ واسطه برای این عمل استفاده می کند. به همین دلیل قانون برای این واسطه ها نیز مجازاتی برای معاونت در جرم رشوه در نظر گرفته است. در عمل ارتشاء ممکن است شخصی وجود داشته باشد که میان رشوده دهنده و رشوه گیرنده کارهای واسطه ای از جمله معرفی نمودن این افراد، مذاکره، وصول مال و از این قبیل را انجام دهد. در قانون برای این افراد، مجازاتی برابر با رشوه گیرنده در نظر گرفته می شود. این واسطه ممکن است از سوی دریافت کننده یا پرداخت کننده رشوه گماشته شده باشد. در صورت نیاز به مشائره در این خصوص، می توانید با مجموعه ی تهران مدافع تماس بگیرید و با مشاوران و وکلای معتبر صحبت کنید.

مطلب مرتبط:  جرم شرب خمر و مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی چیست؟

مجازات ارتشاء

مجازات در نظر گرفته شده برای ارتشاء متناسب با مبلغ تبادل شده تعیین می شود. درصورتی که مبلغ کمتر از ۲۰ هزار ریال باشد، برای کارکنان عادی به مدت شش ماه تا سه سال انفصال از خدمت در نظر گرفته خواهد شد. این مجازات برای افرادی که در سمت مدیر کل یا بالاتر مشغولند سخت تر وبده و منجر به انفصال دائم از مشاغل دولتی می گردد.

درصورتی که مبلغ رشوه بیشتر باشد، تا سقف ۲۰۰ هزار ریال به مدت سک تا سه سال حبس، جریمه نقدی معامل وجه رشوه و از شش ماه تا سه سال انفصال از خدمت برای او درنظر گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جرم پولشویی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

برای مبالغ تا یک میلیون ریال، مدت حبس به دو تا پنج سال افزایش پیدا کرده و علاوه بر جزای نقدی معادل مبلغ مبادله شده، انفصال دائم از خدمات دولتی و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق نیز برای او تعیین می شود. انفصال از خدمت در این مورد برای سمت مدیر کل دائم و برای سمت های کمتر، موقت به میزان شش ماه تا سه سال خواهد بود.

مجازات ارتشاء

برای وجود بیش از یک میلیون ریال، قانون گذار مجازات پنج تا ده سال حبس، جزای نقدی معادل وجه، انفصال دائم از خدمات دولتی و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و همچنین انفصال از خدمت دائم برای مدیران و موقت از شش ماه تا سه سال برای سمتهای پایین تر در نظر گرفته شده است.

در جرم ارتشاء، صرفا وقوع جرم مطرح نیست و درصورت آغاز به ارتکاب جرم نیز قانون مجازاتی تقریبا برابر با وقوع جرم در نظر خواهد گرفت.

مطلب مرتبط:  بهترین وکیل جرایم رایانه‌ ای و سایبری متخصص در تهران

به موجب این قانون، شخص رشوه گیرنده یا مرتشی لزوما باید کارمند دولت باشد. شخص رشوه دهنده یا راشی و واسطه ی جرم ارتشاء یا رائش می توانند کارمند دولت باشند یا از اشخاص عادی باشند. با این حال قانونگذار برای کلیه این افراد مجازاتی تعیین کرده است. شخص پرداخت کننده یا راشی نیز به موجب قانون، علاوه بر ضبط مال ناشی عمل ارتشاء، به تحمل حبس به مدت شش ماه تا سه سال و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد. وکلای حرفه ای تهران مدافع برای مشاوره حقوقی در روند پرونده های ارتشاء در کنار شما هستند.

ارتشاء چیست

در این مقاله با جزئیات در مورد اینکه ارتشاء چیست صحبت کردیم و مجازات ارتکاب به این جرم را توضیح دادیم. لازم به توضیح است که معاونت در ارتشاءء تقریبا مجازاتی برابر با ارتکاب این جرم دارد و می تواند برای فرد مجازات سنگینی به همراه داشته باشد.

سؤالات متداول:

  • ارتشاء چیست؟

دریافت هر گونه مبلغ برای انجام دادن یا انجام ندادن کاری از سوی کارمندان کلیه نهادهای دولتی، مصداق عمل ارتشاء است.

  • آیا در ارتکاب جرم ارتشاء، صرفا دریافت کننده رشوه مشمول مجازات خواهد شد؟

خیر، مجازات این عمل مشمول دریافت کنند، پرداخت کننده و واسطه این عمل می شود.

  • چه مجازاتی برای معاونت در ارتشاءء در نظر گرفته می شود؟

جمازات معاونت در ارتشاءء تقریبا برابر با دریافت کننده ی رشوه است.

  • آیا ارتکاب معاونت درارتشاء منجربه حبس می شود؟

بسته به میزان مبلغ منتقل شده فرد ممکن است به شش ماه تا سه سال حبس محکوم شود.

5/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312