... ...

مجازات زنا چیست و آشنایی به حکم آن در قانون

  • 27 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 2176 بازدید

یکی از مسائلی که در قانون رابطه تنگاتنگی با مسائل فقهی دارد، زناست. در فقه اسلام، هرگونه رابطه نامشروع یعنی خارج از عقد زوجیت حرام و کار ناپسندی است اما در قانون این اعمال مراتب گوناگونی دارند و برای هر کدام مجازات متفاوتی تعیین شده است. مسائل مربوط به زنا در داگاه کیفری بررسی می شود و اثبات این جرم به راحتی صورت نمی گیرد. ارتکاب زنا باید به طرقی برای قاضی دادگاه مسجل شود تا بتواند حکم به وقوع زنا دهد.
از جمله این روش ها، اقرار خود شخص، شهادت چهار نفر، استندا به نظریه پزشکی قانونی، وجود شواهد و قرائن کافی است. در غیر اینصورت قابل اثبات نخواهد بود. در مورد اول، خود شخص خطاکار اعتراف به برقراری رابطه با مرد نامحرم می کند. اما در صورت نیاز به شهادت، چهار مرد و یا سه مرد و دو زن باید شهادت دهند که دو نفر مرتکب زنا شده اند. در شرایطی نیز ممکن است پزشکی قانونی با انجام معایناتی، این مسئله را تایید کند. روش دیگری که امروزه بیشتر دیده می شود، ارائه ی شواهدی مانند عکس و فیلم است که نشان می دهند عمل زنا انجام شده است. مجازات زنا براساس حکم فقهی تعیین شده و توسط قاضی اعلام می گردد.

زنای زن شوهردار

زنای محصنه چیست

زنای محصنه یکی از صورت های زناست که در آن طرف های درگیر در جرم چه زن و چه مرد، متاهل باشند. در صورتی می توان زنا را از نوع محصنه دانشت که زن و مرد دارای همسر دائمی باشند و هیچگونه مشکل و مانعی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشند. مطابق قانون، درصورتی که شرایط زندگی زناشویی زوج به صورتی باشد که برقراری رابطه جنسی برایشان امکان پذیر نباشد، و فرد با شخص دیگری رابطه برقرار کرده باشد، زنا از نوع محصنه نیست. درصورت ارتکاب به زنای محصنه، قاضی برای زن ۱۰۰ ضربه شلاق یا سنگسار و برای مرد، ۱۰۰ ضربه شلاق، تبعید به محلی دیگر و تراشیدن موی سر را تعیین خواهد کرد. با این حال امروزه صرفا مجازات اعدام یا ۱۰۰ ضربه شلاق برای وقوع چنین جرمی تعیین می شود. برای مشاوره با وکلای معتبر، می توانید با تهران مداقع تماس بگیرید.

مطلب مرتبط:  مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه است؟ | شرایط قسط بندی مهریه در طلاق توافقی

در زنای محصنه، عمل انجام شده، احصان، مرد مرتکب خطا، محصن و زن زناکار، محصنه نامی‌ده می شود.

در صورتی که فردی به دلیل شرایطی مانند مسافرت، حبس، حیض، نفاس، بیماری مانع مقاربت یا بیماری که موجب خطر برای همسر شود امکان برقراری رابطه با همسر خود را نداشته باشد و به همین دلیل مرتکب زنا شود، زنا از نوع محصنه نیست.

زنای محصنه چیست

زنا چیست

در فقه اسلام، هرگونه رابطه میان زن و مردی که صیغه محرمیت میان آن ها جاری نشده باشد، حرام است. اما در قانون زنا به برقراری رابطه میان زن و مرد گفته می شود که در آن رابطه جنسی به طور کامل انجام شده باشد. به این معنا که هرگونه لمس بدن زن نامحرم درصورتی که عمل دخول به طول کامل انجام نشود، زنا نامی‌ده نمی شود.

زنا در قانون شامل چهار نوع زنای با محارم، زنا یبه عنف، زمانی محصنه و زنا غیر محصنه است. که هرکدام شرایط و مجازات متفاوتی خواهند داشت.

حکم قضایی رابطه مرد متاهل با زن شوهردار

رابطه مرد متاهل با زن شوهردار زنای محصنه به حساب می آید و دادگاه برای هر دو نفر حکم سنگینی در نظر خواهد گرفت. در چنین شرایطی مجازاتی که علم فقه برای هر دو نفر در نظر گرفته، سنگسار است. اما با توجه به اینکه امروزه حکم سنگسار دیگر اجرا نمی شود، قانون مجازات اعدام را به عنوان جایگزین در نظر می گیرد. در برخی موارد مانند عدم محکم بودن دلایل، ممکن است حکم ۱۰۰ ضربه شلاق جایگزین آن شود.

زنا چیست

حکم قضایی زنای زن شوهردار

مطابق قانون، زن شوهرداری که امکان برقراری رابطه با همسر خود را دارد اما مرتکب زنا می شود، به سنگسار یا اعدام محکوم می شود. درصورتی که مرد محصن که بااو رابطه داشته نیز متاهل باشد، برای او نیز همین حکم صادر خواهد شد. اما اگر مرد مجرد باشد، حکم وی تحل ۱۰۰ ضربه شلاق است.

مطلب مرتبط:  طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟ | مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟

در مورد وقوع زنا، درصورتی که هر کدام از طرفین نابالغ باشد یا این عمل در شرایط عدم رضایت او، یا شرایط مستی، بیهوشی یا اغفال اون اتفاق افتاده باشد، شخص ناراضی مجازات نخواهد شد و برای دیگری حکم اعدام در نظر گرفته می شود.

سؤالات متداول:

  • زنا چیست؟

به برقراری رابطه جنسی زن یا مرد متاهل به شخصی دیگر، زنا گفته می شود. درصورتی که دونفر با هم رابطه داشته باشند اما رابطه جنسی کامل نداشته باشند، عمل زنا اتفاق نیفتاده است.

  • آیا درصورت وقوع زنای محصنه، هر دو نفر مجازات خواهند شد؟

در صورت وقوع زنای محصنه، هر دو نفر مشمول مجازات اعدام خواهند شد. در صورتی که هر دو متاهل باشند، مجازات هر دو اعدام است و در صورت مجرد بودن مرد، ۱۰۰ ضربه شلاق برای اون تعیین خواهد شد.

  • آیا صرفا با ادعای همسر وقوع زنا تایید می شود؟

اثبات زنا صرفا با ارائه ی شواهد محکم و قابل استند، اعتراف خود فرد خطاکار، شهادت چهار نفر و یا تاییدیه پزشکی قانونی ممکن است.

  • آیا ملاقات و لمس بدن نامحرم از موارد زناست؟

تنها در شرایطی رابطه ی زن و مرد نامحرم زنا نامی ده می شود که رابطه جنسی اتفاق افتاده باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312