... ...

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق معرفی 0 تا 100 آن با مدت زمان و هزینه های آن

 • 6 شهریور 1399
 • ۲ نظر
 • 6 دقیقه
 • 2665 بازدید

آن چه ما در این نوشتار به آن می‌پردازیم، بررسی مراحل طلاق با داشتن حق طلاق است. برای این که بیش‌تر با حق و حقوق خود آشنایی داشته باشید، در ادامه با ما باشید.

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

ابتدا لازم است حق طلاق را این گونه تعریف کنیم که عبارت است از شرایطی که در آن مرد در دفاتر ثبت اسناد رسمی، با اختیار خود به همسرش وکالت طلاق را می‌دهد. این بدان معناست که زن می‌تواند با این حق به جای مرد در تمامی مراحل اداری و قضایی مربوط به پروسه طلاق حضور پیدا کرده و دیگر نیازی به اجازه و امضا و یا حتی حضور مرد برای طلاق نباشد. در عبارت‌های حقوقی به این حق طلاق وکالت در طلاق می‌گویند. این حق می‌تواند برای زن یکی از شروط ضمن عقد نیز باشد. اما در هر صورت بعد از عقد نیز می‌توانید در یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی آن را ثبت کنید. یکی از اولین مراحل طلاق با داشتن حق طلاق از طرف زن حضور خانم در یکی از دفاتر پیشخوان قضایی خواهد بود. خانم باید به یکی از این دفاتر رفته و دادخواست خود را رائه دهد. مدارکی که باید همراه خود داشته باشد عبارتند از: مدارک شناسایی و سند ازدواج. بعد از آن جلساتی مبنی بر مشاوره و غربالگری برگزار می‌شود که طرفین ممکن است در آن‌ها حاضر شده و یا اصلاً در آن جلسات شرکت نکنند.

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

در مرحله بعدی، خانم باید به همراه وکیل طلاق، از دادگاه درخواست حکم طلاق را بکند. سپس باز هم به همراه وکیل خود، به یکی از محضرهای ثبت طلاق رفته و به همراه دو شاهد مردی که دارد، اسناد مربوطه را امضا کرده و وکیل او نیز اسناد را وکالتاً از جانب مرد، امضا می‌کند و در نهایت صیغه طلاق جاری می‌شود.

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق (حق طلاق) با ارائه مدارکی مانند وکالتنامه طلاق، عقدنامه یا رونوشت، اصل شناسنامه و کپی کارت ملی خود و ترجیحاً کپی شناسنامه و کارت ملی شوهر، به وکیل دادگستری، صورت می‌گیرد. در این مرحله حتماً باید وکیل طلاق توافقی برای شوهر، اخذ شود. در واقع با امضایی که آقا در وکالتنامه طلاق به ثبت رسانده است، وکیل دادگستری می‌تواند وکیل مع الواسطه زوج شود و در نقش وکیل شوهر، همراه با خانم، دادخواست طلاق توافقی را ثبت می‌کند و بعد از آن همه چیز مانند طلاق توافقی خواهد شد. فقط در این زمینه باید دقت کرد که داشتن حق طلاق برای زن به صورت کامل باشد.

مطلب مرتبط:  مهریه عندالاستطاعه و شرایط قانونی آن | تفاوتهای مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه

متأسفانه در برخی از موارد حق طلاق برای زن ناقص بوده و دچار مشکل خواهد شد. از شایع‌ترین نواقصی که در حق طلاق برای زن وجود دارد عبارتند از: نوشتن حق قبول بذل در وکالت نامه‌های محضری و یا ننوشتن اسقاط حق تجدید نظر و فرجام‌خواهی. حال اگر وکالتنامه طلاق برای زن کامل باشد، کمتر از یک هفته دادنامه طلاق توافقی صادر شده و با گذشت سه ماه، زوجه با در دست داشتن حکم دادگاه و گواهی عدم امکان سازش و همچنین وکالت در طلاق، می‌تواند به یکی از دفترخانه‌ها برای جاری شدن صیغه طلاق مراجعه کند.

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

حال برای اینکه از مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق برای زن آگاه باشید در ادامه این پاراگراف با ما همراه شوید. در همین ابتدای کار باید بدانید که اگرچه شما حق طلاق دارید، اما نباید این گونه تصور کنید که طلاق شما با این حق قرار است به‌راحتی انجام گیرد. در هر صورت پروسه طلاق یک پروسه زمان بر خواهد بود. به خصوص در حال حاضر که با توجه به شیوع بیماری کرونا، تمامی پرونده‌ها با کمی تأخیر انجام می‌پذیرند. این را نیز در پروسه طلاق حتی با داشتن حق طلاق در نظر بگیرید که ممکن است مجبور شوید در کلاس‌های مشاوره نیز شرکت کنید.

به طور کلی می‌توان گفت با در نظر گرفتن زمان لازم برای مشاوره و همچنین گرفتن حکم دادگاه و گواهی عدم سازش، حدود ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد تا مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق کامل شده و صیغه طلاق برای شما جاری شود. البته ناگفته نماند که با مشاوره با وکلای مجرب و سازمان‌های حقوقی خبره، شاید بتواند مدت زمان کوتاه‌تری برای انجام مراحل طلاق با داشتن حق طلاق، برای شما اجرا شود.

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق

در ابتدا و به صورت کلی می‌توان گفت که هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق، کاملاً توافقی است. توافقی که بین وکیل و زوجه صورت می‌گیرد و شاید از شهری به شهر دیگر و از وکیلی به وکیل دیگر عددی کاملاً متفاوت باشد. اما خب هزینه‌های دیگری مانند هزینه ثبت در دفتر خدمات اکترونیک، برای طلاق با داشتن حق طلاق وجود دارد که عددی در حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. کلاس‌های مشاوره طلاق دادگاه نیز در صورتی که اجباری باشند هزینه‌ای در حدود ۸۰ هزار تومان را دارا هستند که البته ممکن است از شهری به شهر دیگر نیز متفاوت باشد. و اما در نهایت به شما توصیه می‌کنیم به گروهی از وکلای با تجربه و خبره در امور طلاق مراجعه کنید تا هم از کیفیت کار و هم از انصاف در حق وکالت، بهره‌مند شوید.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی رایگان ۲۴ ساعته ⚖️ وکیل آنلاین چت | تهران مدافع

آن چه در این جا بدان پرداختیم بررسی مراحل طلاق با داشتن حق طلاق و اقدامات لازم در این زمینه بود. همواره مشورت و مشاوره با وکلایی خبره در این زمینه به شما پیشنهاد می‌شود.

سؤالات متداول

 • آیا رفتن به کلاس‌های مشاوره از مراحل طلاق با داشتن حق طلاق به حساب می‌آید؟

بله. البته باید گفت که کلاس‌های مشاوره بیش‌تر جنبه تشریفاتی دارند و حتی اگر زوج در آن‌ها حضور نیابد، با تماس تلفنی، مشاوره انجام شده و مشکلی در روند پروسه ایجاد نمی‌کند. اما حضور در آن‌ها تا حدودی اجباری خواهد بود.

 • با دادن حق وکالت طلاق به زوجه، چطور می‌توان فهمید که آیا او برای طلاق اقدام کرده است یا نه؟

در صورتی طرح دعوی طلاق از سوی زوجه، برای آقا اخطاریه تعیین وقت دادرسی ارسال خواهد شد مگر این که خانم برای آقا، وکیل دادگستری اختیار نموده باشد که در اینصورت اخطاریه برای وکیل زوج ارسال می‌شود.

 • اگر زوج بعد از درخواست طلاق از طرف زوجه به دادگاه و یا کلاس‌های مشاوره نیاید، چه باید کرد؟

اگر وکالت نامه طلاق کامل باشد، زوجه می‌تواند از طریق وکیل اقدام کند و دیگری نیازی به حضور زوج نخواهد بود و از طرف مرکز با او تماس خواهند گرفت.

 • بعد از گرفتن حق طلاق، چگونه می‌توان پروسه طلاق را به سرعت انجام داد؟

گرفتن وکیل امری ضروری به حساب می‌آید که می‌تواند به این پروسه سرعت بخشد.

4.7/5 - (7 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. امیری

  در زمان حق طلاق با زن باشه تکلیف مهریه چی میشه؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   سلام اگر مهریه در قبال طلاق بذل نشده باشد حدود اختیارات در خصوص بذل یا دریافت مهریه در وکالت طلاق درج می شود.و اختیار با زوجه می باشد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312