... ...

مردی که مال ندارد نه مهریه می دهد و نه به زندان می رود

  • 6 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 2 دقیقه
  • 2410 بازدید

مردی که مال ندارد نه مهریه می دهد و نه به زندان می رود!

شاید در نگاه اول برایتان عجیب باشد که چطور ممکن است مردی نه مهریه بدهد و نه به زندان برود.ولی خیلی هم عجیب نیست.من فاطمه کارشناس حقوق در ادامه در مورد این مطلب به شرح توضیح خواهم داد. هر چیزی که اصطلاحا مالیت داشته باشد می تواند با توافق به عنوان مهریه قرار گیرد اگرچه که امروزه بنا بر مصالحی از جمله کاهش ارزش وجه رایج در طول زمان، رایج شده است که سکه بهار آزادی به عنوان مهریه قرار گیرد اما هر چه زوجین به عنوان مهریه انتخاب کنند می توان برای پرداخت آن مدت قرار داد.

مردی که مال ندارد نه مهریه می دهد و نه به زندان می رود

مثلا فرض کنید مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی در عقدنامه مندرج می شود ولی طرفین در همان عقدنامه یا توافق مکتوب دیگری مقرر می کنند تا ۵ سال اول زندگی مشترک زوجه حق مطالبه آن را نداشته باشد اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن برای مطالبه این مهریه باید اثبات کند که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را دارد و اگر مرد مال و اموال و یا دارایی نداشته باشد زوجه علاوه بر این که نمیتواند این مهریه را از مرد بگیرد حکم جلب شوهرش را هم نمی تواند بگیرد. زمانی که قراردادی زمانش مجهول باشد، نتیجه اش بطلان قرارداد است و در این صورت زن نمی تواند به حق مهریه اش دست یابد.

اگر مرد توان پرداخت مهریه را نداشته باشد

اصولا شروط مجهول باطل است و چون مهریه عندالاستطاعه زمان مشخصی برای پرداخت ندارد، عملا شرط مجهول و باطل است و در این صورت باید زن به سراغ مهرالمثل برود. بدیهی است که اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن در صورتی می تواند مهریه را دریافت کند که مالی به غیر از مستثنیات دین، به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند البته این مال می تواند منقول مثل خودرو، وجه نقد در حساب بانکی و یا غیر منقول (ملک) باشد که این کار توسط خود شخص کاری سخت و پیچیده است و لازم است که یک وکیل متخصص کار را پیش ببرد زیرا با تمام ادارات آشنایی کامل دارند که این امر روند جریان اداری را تسهیل خواهد کرد.

مطلب مرتبط:  مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه است؟ | شرایط قسط بندی مهریه در طلاق توافقی

اگر مرد توان پرداخت مهریه را نداشته باشد

تیم قدرتمند تهران مدافع با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آمادگی بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی را داراست.کافیست به ما اعتماد کنید تا از پشتیبانی دو وکیل به طور همزمان تا مرحله اجرا برخوردار شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312