... ...

مطالبه ی وجه التزام قراردادی

  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹
  • بروزرسانی: ۱۶ شهریور ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 1113 بازدید

به زبان ساده وجه التزام قرارداد، به مبلغی گفته می شود که در یک قرارداد توسط طرفین تعین می گردد و در صورت عدم اجرای تعهد توسط فرد متعهد  به طرف مقابل پرداخت می شود. وجه التزام به این منظور تعیین می گردد که از عدم انجام تعهد توسط هر یک از طرفین قرارداد جلوگیری شود و الزام به ایفای تعهد نماید. تعیین وجه التزام به منزله ی یک ضمانت نامه و ایجاد اطمینان میان دو طرف صورت می گیرد. مطالبه ی وجه التزام قراردادی نیز زمانی صورت می گیرد که یکی از طرفین قرارداد در پرداخت به موقع وجه و یا انجام تعهد در زمان مقرر شده کوتاهی کرده باشد. با این مطالبه فرد مقابل به صورت قانونی می تواند از حق و حقوق خود در این قرارداد دفاع کند و قرارداد را اجرا و عملی کند. برای مطالبه وجه التزام قراردادی لازم است با یک سری نکات و موارد اساسی آشنا باشید تا به راحتی و از طریق روش های قانونی بتوانید آن را به اجرا در آورید.

مطالبه ی وجه التزام قراردادی

مطالبه وجه التزام قراردادی به چه صورت است؟

جهت مطالبه وجه التزام قراردادی شروط خاصی در نظر گرفته می شود و هر کدام با توجه شرایط پیش آمده عملی خواهند شد.

به طور کلی شرط مطالبه وجه التزام قراردادی به دو بخش تقسیم می گردد:

(شرط اول) وجه التزام برای تأخیر در اجرای تعهد: در این شرط فردی که در اجرای تعهد تعیین شده تأخیر داشته است، موظف است برای هر روز از تأخیر مبلغی مشخص را به عنوان خسارت به  طرف مقابل بپردازد.

(شرط دوم) وجه التزام برای عدم اجرای تعهد: در شرط نام برده در صورتی که فرد متعد شده، در اجرای کلی قرارداد کوتاهی کند و تعهد را به اجرا در نیاورد، موظف است تمام وجه التزام را به فرد مقابل بپردازد.

برای مطالبه وجه التزام قراردادی فرد متعهد و طرف مقابل آن که با عنوان “متعهد له” خوانده می شود، لازم است دو طرف یک سری موارد را به اثبات برسانند و سپس به مطالبه وجه التزام  اقدام نمایند. این موارد از ویژگی های شروط التزام وجه قراردادی به شمار می آیند و شامل موارد زیر است:

  • برای التزام وجه، متعهد له باید به صورت قانونی ثابت کند که فرد مقابل به تعهدات خود عمل نکرده است و قرارداد را نقض نموده است.
  • فرد متعهد به انجام قرارداد، وظیفه دارد وجه التزام را به صورت کامل پرداخت نماید و قاضی نمی تواند رأی به پرداخت کمتر یا بیشتر آن بدهد. تنها در صورتی این امکان صورت می گیرد که خسارت وارده بر فرد متعهد له کمتر و یا بیشتر از وجه التزام قرارداد باشد.
مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی تلفنی | وکیل تلفنی

انواع مطالبه وجه التزام و نمونه دادخواست مطالبه وجه التزام قراردادی

مطالبه وجه التزام قراردادی برای موارد خاصی قابل انجام است و انواع قرارداد ها شامل این مطالبه هستند. به عنوان مثال؛ مطالبه وجه التزام در یک قرارداد خرید خودرو، مطالبه وجه التزام در اجاره منزل و یا خرید خانه نمونه از این مطالبات هستند.

برای نوشتن دادخواست مطالبه وجه التزام قراردادی لازم است ابتدا مشخصات لازم از طرفین را به دست آورید و در حضور متعهد و متعهد له این دادخواست نوشته شود. شما برای نوشتن آن به یک نمونه دادخواست مطالبه وجه التزام قراردادی نیاز خواهید داشت. زیرا دادخواست مطالبه از بخش های خاصی برخوردار است و برای اینکه جنبه ی قانونی و حقوقی بگیرد، لازم است این موارد رعایت شود.

نمونه درخواست مطالبه وجه التزام قرادادی شامل:

خواهان ها :

۱) ………………….. ۲) …………………….

خواندگان :

۱) ………………….. ۲) …………………….

خواسته :

الزام خواندگان به پرداخت وجه التزام ناشی از عدم انجام تعهد قراردادی روزانه به مبلغ ………… ریال از تاریخ ………… لغایت اجرای رای تا زمان تقدیم دادخواست مقوم به ………. ریال و همچنین کلیه خسارات قانونی از جمله هزینه دادرسی

دلایل و منضمات : ………

قرارداد شماره …….. مورخ ……………..

توافقنامه مورخ……………

گواهی های عدم حضور مورخ …………. و …………..

اسناد واریز و پرداخت وجوه: ………….

مدارک شناسایی: ………..

شرح دادخواست : ………..

برای دریافت نمونه لایحه دفاعیه وجه التزام می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

خسارت تأخیر تادیه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که در بخش های بالا گفته شد مطالبه وجه التزام از دو شرط تشکیل شده بود. خسارت تأخیر تادیه در اثر تأخیر در انجام تعهد پرداخت می گردد و توسط بانک مرکزی با شاخص های سالانه محاسبه می گردد.

مطلب مرتبط:  نمونه دادخواست استرداد لاشه چک نکاتی که لازم است قبل از طرح دادخواست لاشه چک بدانید

مطالبه همزمان وجه التزام و خسارت تأخیر تادیه به این صورت است که فرد متهعد له می تواند علاوه بر دریافت وجه التزام و مطالبه ی آن، خسارتی مبنی بر تأخیر در انجام تعهد نیز دریافت کند. برای مطالبه همزمان وجه التزام و خسارت تادیه شروطی قید شده است که در بند این شروط اجرایی می گردد.

  • شرط اول: متعهد له از فرد متعهد درخواست مطالبه داشته باشد و از او بخواهید تا مبلغ تعیین شده را پرداخت نماید. در بعضی از موارد، فرد متعهد اظهار می کند که فرد مقابل از من مطالبه ای نداشته است. تقدیم دادخواست، به منزله ی مطالبه ی وجه التزام است و از آنجایی که محاسبه ی خسارت تأخیر، از زمان ارائه دادخواست صورت می گیرد بهتر است سریعاً به تقدیم دادخواست اقدام نمایند.
  • شرط دوم: مطالبه همزمان وجه التزام و خسارت تاخیر تادیه زمانی صورت می گیرد که فرد متعهد توان پرداخت این وجه را داشته باشد. افرادی که دچار ورشکستتگی شده اند، فاقد توان مالی تلقی می شوند.

لازم است به هنگام انجام معاملات و قرارداد ها از افراد با تجربه و متخصص راهنمایی گرفته شود و در هنگام انجام مطالبات این چنینی نیز از کمک آن ها استفاده نمایید. جهت دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید با کارشناسان مجموعه تهران مدافع تماس حاصل کنید و اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با مسائل حقوقی و بانکی به دست آورید.

سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312