... ...

نمونه اظهارنامه خیانت در امانت | اقداماتی که خیانت در امانت است

  • 15 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 2710 بازدید

آنچه که درباره اظهارنامه خیانت در امانت باید بدانیم این است که این اظهارنامه جهت استرداد مال امانی تنظیم و ارسال می گردد و طبق قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی باید به صورت رسمی مورد امانت مطالبه گردد و ظرف مهلت مقرر تحویل داده شود وگرنه با وجود امانت نامه و مدارک مثبت امانت می ‌توانیم هم از حیث حقوقی و هم از حیث کیفری طرح دعوا نماییم که در این مقاله قصد داریم ضمن ارائه نمونه اظهارنامه خیانت در امانت و نمونه اظهارنامه استرداد مال امانی و نمونه اظهارنامه استرداد مدارک شرح دهیم که به چه طریق می توانیم طرح دعوای کیفری خیانت در امانت  و یا مطالبه مال امانی به صورت حقوقی را مطرح نماییم.

مونه اظهارنامه خیانت در امانت

مدارک مورد نیاز برای طرح دعوای خیانت در امانت

نکته بسیار قابل توجه در دعوای خیانت در امانت این است که حتماً باید برای اثبات رابطه امانی امانت نامه داشته باشید و یا در تنظیم  قرارداد و یا هر مدرکی که بتواند ثابت کند شما موضوع مورد امانت را به رسم امانت به طرف مقابل تحویل داده اید یکی  از  مواردی که می‌تواند این موضوع را اثبات کند زمانی اتفاق می افتد که شما اظهارنامه خیانت در امانت داده اید و در جواب این اظهارنامه استرداد مال امانی طرف مقابل اظهارنامه می‌دهد و به نحوی اقرار به وجود مال امانی در نزد خود می نماید در این جرم شهادت شهود نیز می تواند در صورتی که موجبات علم قاضی را فراهم آورد از ادله اثبات این جرم باشد.

نحوه اثبات خیانت در امانت

همانطور که در مشاوره های حقوقی تهران مدافع بیان شد، مهمترین شرط برای تحقق جرم خیانت در امانت بعد از اظهارنامه خیانت در امانت ، عنصر وجود ضرر در جرم است .

باید بدانید که خیانت در امانت یک جرم مقید است و وفق قسمت اخیر ماده ۶۷۴ قانون تعزیرات (شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را بهتر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید) ،  ورود ضرر به مالک یا متصرف بر اثر فعل مرتکب لازمه تحقق جرم خیانت در امانت می باشد آنکه این ضرر مشتمل بر منفعتی برای شخص خائن باشد یا خیر.

بنابراین مثلاً ذبح کردن حیوان سپرده شده که در شرف مرگ قرار گرفته است برای جلوگیری از حرام شدن گوشت آن یا فروختن میوه‌های سپرده شده که در آستانه خراب شدن قرار گرفته‌اند که قصد کنار گذاشتن پول آنها برای صاحب میوه‌ها خیانت در امانت محسوب نمی شود چون این کار ضرری  به مالک نمی‌زند بلکه برعکس به نفع وی می باشد.

مطلب مرتبط:  جرم زورگیری چیست؟ چه مجازاتی دارد؟

نحوه اثبات خیانت در امانت

موضوع دیگری که باید بگوییم این است که صرف ورود ضرر به مالک مال موجب تحقق جرم خیانت در امانت توسط امین خواهد بود هر چند که ضرری به شخصی که مال را به امین سپرده است وارد نشده باشد.

رد مال در خیانت در امانت

در موضوع خیانت در امانت و اظهارنامه خیانت در امانت نکته بسیار مهمی که وجود دارد و شاید اغلب کسانی که طرح این دعوای کیفری را مطرح می نمایند از آن اطلاع نداشته باشند این است که در این طرح دعوا در صورت محکومیت رد مال وجود ندارد .

فلذا شما پس از اظهارنامه استرداد مال امانی ، باید همزمان با ارجاع پرونده به دادگاه دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم را به همان دادگاه ارائه نمایید تا علاوه بر مجازاتی که ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مقرر کرده که حبس از شش ماه تا سه سال می باشد ؛ محکوم علیه به تحویل مال امانی نیز الزام شود.

نمونه اظهارنامه استرداد مال امانی

بسمه تعالی

مخاطب محترم سرکار خانم نیکول کیدمن

با سلام با وکالت از جناب آقای برد پیت به استحضار میرساند که بر اساس امانت نامه مورخ ۰۶/۰۱/۱۳۹۴ موکل به جنابعالی یک خودرو ۲۰۶ صندوق دار به شماره شهربانی ۹۴۵ س ۸۶ ایران ۷۷ به رسم امانت می سپارد تا پس از پرداخت مبلغ بدهی خود مورد امانت را پس بگیرد .

موکل در تاریخ ………………مبلغ ۰۰۰/۲۰۰/۳۵ ریال را به حساب ذیحسابی کل دادگستری واریز کرده و شما دریافت نموده اید که مستند آن ضمیمه میگردد.مع الاسف علیرغم درخواست طلب از سوی موکل ، شما به بهانه های مختلف حاضر به تحویل مورد امانت نشده اید. لذا با توجه به پرداخت مبلغ بدهی توسط موکل بدینوسیله با اظهارنامه خیانت در امانت مورد امانت رسماً از جنابعالی مورد مطالبه قرار میگیرد مقتضی است پس از ۵ روز از ابلاغ این اظهار نامه نسبت به تحویل مورد امانت به موکل اقدام فرمایید در غیر این صورت طبق مقررات اقدامات قانونی و کیفری علیه شما به سبب احقاق حقوق حقه موکل صورت خواهد پذیرفت.

مطلب مرتبط:  برای شکایت چک برگشتی به کجا مراجعه کنیم؟

نمونه اظهارنامه خیانت در امانت

بسمه تعالی

مخاطب محترم جناب آقای ………………

با سلام و عرض ادب

همانطور که مستحضر هستید:

جنابعالی در تاریخ ۲۰/۰۵/۹۴ دو قطعه شمش طلا ۲۴ عیار هر قطعه هزار گرم ی را از موکل اینجانب یعنی آقای ……….به رسم امانت دریافت کردید و در همین راستا امانت نامه ای تنظیم کردید که رونوشت مصدق آن در پیوست به حضورتان تقدیم میشود.

حالیه با توجه به اینکه مورد امانت عندالمطالبه می باشد با تقدیم این اظهارنامه مورد امانت رسماً از جنابعالی مطالبه می شود .

لازم به ذکر است در صورتی که ظرف ۵ روز از تاریخ دریافت اظهارنامه اقدامی از سوی شما در جهت پس دادن مورد امانت صورت نگیرد اقدامات قانونی در جهت احقاق حقوق موکل و طرح دعوی خیانت در امانت صورت خواهد پذیرفت.

با احترام

نمونه اظهارنامه استرداد مال امانی

نمونه اظهارنامه استرداد مدارک

بسمه تعالی

مخاطب محترم …………………

با سلام

احتراماً به استحضار شما می رساند حسب اظهارات موکل و وفق قرارداد شما با آقایان ……….. و………… ملزم هستید سند مالکیت خود را جهت انجام مقدمات اجرای پروژه ساختمانی در اختیار ایشان قرار دهید و با توجه به اینکه در قبال دریافت سند رسید داده اید لکن از تحویل مجدد سند خودداری نموده اید بدیهی است پس از ابلاغ این اظهارنامه و نکول حضرتعالی وفق بند ۹ ماده ۱۰ قرارداد خیانت در امانت کرده اید و با این اقدام از پیشروی ساختمان ممانعت به عمل آورده اید.

فلذا از تاریخ ابلاغ این اظهارنامه به مدت ۵ روز فرصت دارین نسبت به تحویل سند اقدام فرمایید در غیر این صورت اقدامات حقوقی و کیفری به جهت احقاق حقوق موکل صورت خواهد پذیرفت.

با تشکر

سوالات متداول:

آیا اظهارنامه خیانت در امانت قبل از طرح دعوی ضرورت دارد؟

بله برای تحقق خیانت در امانت شما باید رسماً موضوع امانت را مطالبه کرده باشید.

آیا با استفاده از نمونه اظهارنامه استرداد مال امانی که در سایت شما هست میتوانیم اظهارنامه بدهیم؟

باید بدانید ارائه اظهارنامه یک کار کاملاً فنی است و گاهی با درج یک جمله میتوانید برای موفقیت در پرونده پیشقدم باشید.

هزینه تنظیم و ارسال اظهارنامه توسط وکیل چقدر است؟

به طور کلی هزینه تنظیم اظهارنامه ۵۰۰ هزار تومان و هزینه ارسال توسط وکیل هم ۵۰۰ هزارتومان است.

4/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312