... ...

نمونه جواب اظهارنامه تمکین از طرف زوجه

 • 14 مهر 1399
 • ۴ نظر
 • 7 دقیقه
 • 3242 بازدید

حق تمکین یکی از مهم‌ترین دعاوی حقوقی در دادگاه خانواده است. با وجود اینکه از لحاظ عرفی تمکین را برای زن به کار می‌برند اما در واقع تمکین انجام وظایف مشخص هر یک از زوجین نسبت به دیگری است. در عمل زن نیز می‌تواند در خصوص عدم انجام وظایف مرد به دادگاه خانواده شکایت کند. با وجود اینکه می‌توان با پیگیری از طریق مراجع قضایی به حقوق قانونی خود دست یافت، اما می‌توان ابتدا با تنظیم اظهارنامه عدم تمکین زن را به حل اختلافات پیش آمده و ادامه زندگی مشترک دعوت کرد. تنظیم اظهارنامه تأثیر زیادی در روند دادخواست الزام به تمکین دارد. در بسیاری از موارد در دادگاه با استناد به جواب اظهارنامه تمکین از طرف زوجه رأی صادر می‌شود. در صورتی که اظهارنامه عدم تمکین دریافت نموده‌اید، آنچه در جواب اظهارنامه ارائه می‌کنید بسیار مهم است. چرا که بعداً در دادگاه به جواب اظهارنامه شما استناد خواهد شد. برای تنظیم یک جواب اظهارنامه کارآمد نیاز به آگاهی کامل از قوانین و حقوق قانونی است که مشاوره با یک وکیل مجرب در این امر تأثیر به‌سزایی خواهد داشت.

نمونه جواب اظهارنامه تمکین از طرف زوجه

تمکین چیست؟

پس از جاری شدن صیغه عقد زن و مرد موظف به انجام وظایفی در قبال یکدیگر هستند که به آن تمکین می‌گویند. تمکین در لغت به معنی الزام و در شرع به معنای اطاعت زن از مرد در همه امور است. البته زن تنها در صورتی موظف به تمکین از همسرش است که ضرری برای او نداشته باشد. این ضرر ممکن است مالی، جانی و یا شرافتی باشد. علاوه بر این موارد در صورتی که زن مهریه‌اش را به اجرا بگذارد تا زمان پرداخت مهریه زن می‌تواند از حق حبس استفاده کرده و تمکین نکند.

انواع تمکین

۱- تمکین عام

در تمکین عام زن موظف است در امور خانوادگی از همسر خود اطاعت کند. از جمله این امور زن ملزم به زندگی در خانه‌ای است که مرد فراهم کرده است. مگر در عقدنامه اختیار تعیین منزل به زن واگذار شده باشد. البته باید محل زندگی متناسب با شأن زن فراهم شود. در شرایطی که زن بدون دلیل موجه خانه را ترک کند مرد می‌تواند دادخواست الزام به تمکین بدهد. مگر در شرایطی که زن نتواند در آن خانه زندگی کند و یا ماندن در آن خانه برایش خطر داشته باشد. برای مثال

 • مرد زن را کتک بزند.
 • مرد زن را از خانه بیرون کرده باشد.
 • مرد قفل در را عوض کرده باشد.

انواع تمکین

۲- تمکین خاص

در تمکین خاص زن موظف به اطاعت از همسر در روابط زناشویی است. مگر در شرایطی که پزشک برقراری رابطه را برای زن منع کرده باشد و یا مرد بیماری مقاربتی داشته باشد.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی از طریق واتساپ و مزایای استفاده از آن

عدم تمکین

همان طور که گفته شد تمکین به معنای وظایف زن و شوهر در قبال هم است. نشوز در مقابل تمکین قرار دارد. در صورتی که زن و شوهر نسبت به هم تمکین نکنند نشوز کرده‌اند.

عدم تمکین مرد

در صورتی که  مرد از انجام وظایف خود نسبت به همسرش خودداری کند و یا در ارتباط با همسرش حسن معاشرت نداشته باشد، ناشز است. در این شرایط عسر و حرج به وجود می‌آید و زن می‎تواند از دادگاه خانواده درخواست طلاق کند. همچنین در صورتی که مرد نفقه نپردازد، زن می‌تواند مرد را مورد تعقیب کیفری قرار دهد.

عدم تمکین زن

در صورتی که زن از بازگشت به خانه امتناع کند و یا بدون عذر شرعی از همسر خویش در رفع نیازهای جنسی تمکین نکند حکم زن ناشزه را دارد و مرد می‌تواند از پرداخت نفقه به زن خودداری کند. اما در صورتی که زن بتواند دلایل موجهی برای عدم تمکین به دادگاه ارائه کند همچنان مستحق دریافت نفقه خواهد بود.

پیامدهای حقوقی عدم تمکین زوجه

بر اساس قانون مدنی عدم تمکین جرم نیست و در نتیجه مجازاتی هم ندارد. اما تبعات حقوقی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • در صورتی که زن بدون دلیل موجه تمکین نکند مستحق دریافت نفقه نیست.
 • با حکم زن ناشزه، به زن فرصت داده می‌شود تا به ادامه‌ی زندگی با همسرش برگردد. در صورتی که زن به زندگی با مرد بازنگردد مرد می‌تواند از دادگاه مجوز ازدواج مجدد بگیرد.
 • با حکم عدم تمکین زن در صورتی که طلاق صورت گیرد زن از تملک نصف دارایی مرد محروم می‌شود.

دادخواست الزام به تمکین

برای اثبات عدم تمکین مرد می‌تواند با مراجعه به دفتر خدمات قضایی دادخواست الزام به تمکین تنظیم کند. در جلسه دادگاه شرایط زوج بررسی می‌شود. باتوجه به اینکه تمکین مربوط به روابط خصوصی زن و مرد است اثبات آن ساده نیست و ممکن است بررسی و صدور رأی چند جلسه زمان ببرد. اگر زن و مرد در کنار هم زندگی نکنند با ارجاع کارشناس مشخص می‌شود که زن خانه را ترک کرده است و در منزل مرد سکونت ندارد. قاضی براساس ادله و قرائن موجود عدم تمکین زن را تشخیص داده و رأی صادر می‌کند. مرد قبل از اقدام از طریق مراجع قضایی می‌تواند با ارسال اظهارنامه به زن او را دعوت به بازگشت به منزل بکند. تا هنگام برگزاری جلسه رسیدگی دادگاه زن نیز می‌تواند با مشاوره و همراهی وکیل متخصص امور خانواده جواب اظهارنامه تمکین را تهیه کرده و برای مرد ارسال کند. در جلسات دادگاه با توجه به اظهارنامه زوج و جواب اظهارنامه تمکین از طرف زوجه و با ارائه مدارک محکمه پسند دادخواست الزام به تمکین پذیرفته و یا رد خواهد شد.

مطلب مرتبط:  شک به همسر و چگونگی گرفتن پرینت مکالمات همسر به صورت قانونی

دادخواست الزام به تمکین

اظهارنامه تمکین از طرف زوجه

برای تنظیم جواب اظهارنامه تمکین شما می‌توانید با کمک وکیل آگاه و مسلط به حقوق خانواده، به درستی در این امر گام بردارید. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره با وکلای تهران مدافع تماس حاصل نمایید. در ادامه نمونه‌ جواب اظهارنامه تمکین از طرف زوجه که در مؤسسه حقوقی تهران مدافع تهیه و تنظیم شده است را مشاهده می‌نمایید.

نمونه جواب اظهارنامه تمکین از طرف زوجه

مخاطب محترم جناب آقای ابراهیم توره با سلام و عرض ادب احتراماً اینجانب صلواتی با وکالت از فاطمه محمدی در جواب اظهارنامه شماره ۱۳۹۶۲۲۰۲۹۹۵۴۳۹۲۴ مورخ ۲۲/۰۵/۹۶ به استحضار می رساند موکل به موجب عقد نامه شماره ۵۶۳۰ مورخ ۱۴/۱۰/۹۴ همسر رسمی و قانونی شما می باشد و همانند گذشته حاضر به تمکین عام و خاص می باشد و با توجه به اینکه شما تا کنون هیچ مکانی را به عنوان محل سکونت مشترک که در شأن موکل باشد معرفی ننموده اید و از تاریخ ۱۴/۱۰/۹۴ هیچ نفقه ای پرداخت ننموده اید و با توجه به اینکه موکل در قید زوجیت جنابعالی می باشد با ابلاغ این اظهارنامه رسماً تقاضا می‌گردد ضمن اعلام رسمی و دقیق نشانی محل سکونت در شأن موکل موجبات سکونت مشترک و لوازم تمکین را فراهم آورید بدیهی است در غیر اینصورت اقدامات حقوقی لازم به جهت احقاق حقوق موکل صورت خواهد پذیرفت.

سؤالات متداول

 • در چه صورت زن ملزم به تمکین است؟

در صورتی که مرد از قبل خانه‌ای برای زندگی مشترک فراهم کرده باشد.

 • آیا جواب اظهارنامه عدم تمکین الزامی است؟

خیر الزامی نیست. اما جواب دادن به آن در روند دادگاه الزام به تمکین تأثیر می‌گذارد.

 • هنگامی که زن برای مطالبه مهریه از حق حبس استفاده کرده است ملزم به تمکین می‌باشد؟

خیر. در زمانیکه زن در حال استفاده از حق حبس است می‌تواند تا زمان گرفتن کامل مهریه، نفقه خود را هم مطالبه کند و الزامی به تمکین ندارد.

 • آیا زن می‌تواند در صورتی که مرد مهریه او را پرداخت نکرده است تمکین نکند؟

در صورتی که زن باکره باشد می‌تواند در صورت عدم پرداخت مهریه تمکین نکند. ولی اگر تمکین نکند نفقه به او تعلق نخواهد گرفت.

4.5/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
۴ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. قاسمی

  با سلام شوهرم رای تمکین رو گرفت و درخواست سازش کرد ولی من موافقت نکردم بعد از مدتی اظهاز نامه دادم که خواهان بازگشت به زندگی مشترک هستم و حاضرم ازش تمکین کنم ولی اون جوابی نداد و قبول نکرد، آیا با وجود این اظهار نامه و عدم رضایت من میتونه حکم ازدواج مجدد بگیره؟

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام رضایت شما بابت تمکین از ایشان را به صورت لایحه در پرونده اجرای حکم الزام به تمکین ثبت نمایید

 2. رضابایزیدی

  سلام خانم بنده در توافقی کا با هم داشتیم اقدام به طلاق توافقی کردیم در مرحله امضا شانه خالی کرد بعد از مدتی اقدام به اجرا مهریه کرد پولی که در حساب بود برداشت شده اولا پولی که در حساب هستش با توجه به اندازه آن که آیا من مستاجر و اینکه من حقوق ثابت نسبت به بازار کار ندادم وه لازمه زندگی هستش امکان پیگیری برای مستثنیات دین هستش .بعد من راننده هستم ماشینی به اسمم هست که پلاک عمومی هستش دستور توقیف دادن من درخواست مستثنیات دین کردم ولی به دلیل اعتراض زوجه مبنی بر داشتن ماشین دیگر اعتراض خورد هیچ گونه سندی مبنی بر مالکیت وجود ندارد بجز این ماشین آیا قابل پیگیری هستش این ادعا مالکیت بنده در هر ماشینه دیگری در حد حرف هستش.در هر صورت من خواهان تقسیط مهریه هستم اجرا در اداره ثبت و اسناد هستش چطور میتوانم درخواست تقسیط کنم

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام اجرای مهریه در اداره ثبت تقسیط ندارد و در صورتی که مال توقیف شده شامل مستثنیات دین نباشد ، به مزایده گذاشته میشود و در صورتی که در مزایده به فروش نرسد به نام مدعی و خواهان انتقال سند صورت میگیرد

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312