... ...

تنظیم نمونه دادخواست چک برگشتی توسط وکیل متخصص چک

 • 6 مهر 1399
 • بدون نظر
 • 5 دقیقه
 • 2282 بازدید

مسائل حقوقی و کیفری مربوط به چک امروزه به یکی از بزرگترین مسائل حقوقی تبدیل شده است. بر این اساس قوانینی برای افرادی که اقدام به کشیدن چک بلامحل میکنند وضع شده است که دارنده چک می تواند بر اساس آن از حقوق خود دفاع کند. روند وصول کردن چک های برگشتی، باید از طریق مراجع قانونی مورد پیگیری قرار گیرد. به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی موضوع چک و همچنین نمونه دادخواست چک برگشتی بپردازیم و با روند انجام این کار از طریق قانون بیشتر آشنا شویم.

نمونه دادخواست چک برگشتی

چک و انواع آن

پیش از آن که در مورد نمونه دادخواست چک برگشتی صحبت کنیم بهتر است با تعریف چک و انواع آن آشنا شویم. طبق ماده ۳۱۰ قانون تجارت منظور از چک، “نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می نماید.” بر مبنای این نوشته چک دارای انواعی است:

 • چک عادی یا معمولی
 • چک تأیید شده
 • چک تضمین شده
 • چک مسافرتی

هر یک از انواع چک قوانین مربوط به خود را دارد. بر این اساس لازم است تا در هنگام مطالبه وجه چک با افرادی که در این زمینه آگاهی دارند مشورت کرد.

مقاله شکایت چک برگشتی در این حوزه را از دست ندهید.

راه های مطالبه وجه چک برگشتی

در حالت کلی برای مطالبه چک برگشتی از سه طریق می توان اقدام کرد. مطالبه از طریق دادگاه، مطالبه از طریق شورای حل اختلاف و همچنین مطالبه از طریق اجرا ثبت سه روش پیگیری دادخواست چک هستند که در این قسمت به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. مطالبه چک از طریق دادگاه: در این روش مطالبه فرد ابتدا باید از طریق بانک اقدام به برگشت زدن چک نماید. پس از آن می توان از طریق دفاتر مراجع قضایی نمونه برگ شکایت کیفری چک بلامحل و یا نمونه دادخواست چک برگشتی را تنظیم کرد. مسائل مربوط به این حوزه از طریق دادگاه قابل پیگیری خواهد بود.
 2. مطالبه از طریق شورای حل اختلاف: در مواجه با عدم پرداخت مبالغ پایین تر (کمتر از ۲۰ میلیون) می توان از طریق شورای حل اختلاف نسبت به پیگیری و وصول چک برگشتی اقدام کرد.
 3. مطالبه از طریق اجرا ثبت: در این روش می توان با تقدیم کپی برابر اصل چک به اداره ثبت و تنظیم ابلاغیه، وصول چک را پیگیری کرد. بر اساس این ابلاغیه مهلتی ۱۰ روزه برای شخص در نظر گرفته می شود و در صورت عدم وصول اداره ثبت می تواند اموال شخص را بر اساس مبلغ چک توقیف کند.
مطلب مرتبط:  مطالبه ی وجه التزام قراردادی

راه های مطالبه وجه چک برگشتی

تنظیم نمونه دادخواست چک برگشتی

همان طور که اشاره کردیم، افراد در صورت برگشت خوردن چک می توانند با طرح شکایت حقوقی یا کیفری نسبت به مطالبه وجه چک اقدام کنند. این کار معمولاً از طریق مراجع قضایی معتبر انجام میگیرد. علاوه بر شکایت حقوقی می توان با تنظیم نمونه برگ شکایت کیفری چک بلا محل نیز نسبت به احقاق حقوق و وصول چک اقدام کرد.

وصول چک و طی کردن مراحل قانونی مربوط به آن از امور تخصصی است که بهتر است برای حل و فصل آن از یک وکیل خبره کمک گرفت. مؤسسه تهران مدافع به عنوان یکی از برترین مؤسسات حقوقی آماده خدمت رسانی به افراد در حوزه مسائل مربوط به شکایت چک برگشتی و سایر مسائل حقوقی است. امکان ارتباط با وکلای خبره و مشاوران این موسسه از طریق تماس امکان پذیر خواهد بود. برای آشنایی با مراحل و هزینه وکیل برای چک برگشتی با شماره های موسسه تماس بگیرید.

در زیر یک نمونه دادخواست چک برگشتی قرار داده شده است.

شکایت کیفری چک بلامحل

شکایت کیفری چک بلامحل

در قسمت های قبل نیز اشاره کردیم که شکایت کیفری یکی از راهکارهای به اجرا گذاشتن چک برگشتی است. شکایت کیفری پس از دریافت گواهی عدم پرداخت چک از سوی بانک قابل اجرا خواهد بود. برای رسیدگی به این نوع شکایت لازم است تا در مدت زمان مشخص شکایتی به مرجع رسیدگی به امور چک تقدیم شود. در این قسمت یک نمونه برگ شکایت کیفری چک بلامحل را به منظور آشنایی شما عزیزان قرار داده ایم.

شکواییه

نتیجه گیری

رسیدگی امور مربوط به چک برگشتی مستلزم تنظیم نمونه دادخواست چک برگشتی است. بهتر است پیش از انجام هرگونه اقدام در این حوزه ابتدا با یک وکیل خبره مشورت کرد. مؤسسه تهران مدافع با سابقه و تجربه بلندمدت در این زمینه آماده خدمت رسانی به شماست. در این راستا می توانید از خدمات و مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید. برای آشنایی با مجازات صدور چک بلامحل می توانید از لینک مربوطه وارد این مطلب شوید.

مطلب مرتبط:  تفاوت قتل عمدی و غیرعمدی از زبان بهترین وکلای کیفری در تهران

شکایت کیفری چک بلامحل

سوالات متداول:

 1. برای تقدیم فرم شکایت کیفری چک بلامحل چه مدت زمانی تعیین شده است؟

این شکایت حداکثر تا شش ماه پس از تاریخ دریافت گواهی قابل طرح خواهد بود.

 1. برای این که علاوه بر مجازات صادر کننده چک بتوان مبلغ را نیز وصول کرد چه کاری باید انجام داد؟

به این منظور لازم است تا فرم درخواست مطالبه طلب را نیز دریافت و پر کرد.

 1. سقف مبالغ تعیین شده برای طرح دعوا در شورای حل اختلاف چقدر است؟

این سقف برای مبالغ ۲۰ میلیون تومان و پایینتر از آن در نظر گرفته شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312