... ...

نمونه لایحه دفاعیه مطالبه وجه سند عادی

 • 10 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 4 دقیقه
 • 2571 بازدید

نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی؛ به فرد درخواست‌کننده دعوی کمک می‌کند تا بتواند حق خود را در دادگاه اثبات کند. در صورتی که نمونه لایحه مطالبه دارای عناصر استاندارد باشد، فرآیند رسیدگی به آن ساده‌تر خواهد بود.

در غیر این‌ صورت، درخواست فرد برای مطالبه وجه سند عادی به یکی از حساس‌ترین دعاوی تبدیل می‌شود. همراه ما باشید تا اطلاعات جامعی را درباره تمامی نکات نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی، ارائه کنیم.

نمونه لایحه دفاعیه مطالبه وجه سند عادی

معرفی اجمالی مطالبه طلب وجه سند عادی

به منظور اینکه کاربردهای نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی را متوجه شوید، لازم است تا آشنایی با طرح این لایحه داشته باشید.

به طور کلی، مطالبه وجه یا مطالبه طلب می‌تواند مطالبه هر نوع پول باشد. منظور از هر نوع پول، واحد آن است. یعنی در این مطالبه، افراد می‌توانند تا پول به واحد ریال و یا تومان را درخواست کنند.

به‌همین خاطر، افرادی که در جایگاه بدهکار باشند؛ می‌توانند از نمونه مطالبه طلب وجه سند عادی بهره ببرند.

برای آشنایی با اینکه چک چه نوع سندی هست می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

نکاتی که برای مطالبه طلب باید بدانید

نکاتی که برای مطالبه طلب باید بدانید

نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی؛ با نام نمونه لایحه مطالبه طلب هم شناخته می‌شود. این نمونه لایحه را باید به مراکزی مانند دادگاه عمومی حقوقی و یا شورای حل اختلاف ارائه بدهید.

شاید لایحه مطالبه طلب، امری بسیار آسان باشد، اما بعد از قرار گرفتن در روند پیگیری لایحه مطالبه وجه، شاهد سخت و دشوار بودن مراحل آن خواهید بود. برای جلوگیری از هر نوع پیشامد منفی و یا اطلاع دقیق از مراحل ارائه و پیگیری لایحه مطالبه وجه سند عادی، می‌توانید با مجموعه‌ی تخصصی تهران مدافع ارتباط برقرار کنید.

مطلب مرتبط:  نمونه دادخواست واخواهی چیست؟ به همراه نمونه لایحه

و اما نکات مهمی که برای مطالبه طلب باید بدانید:

 1. روند مطالبه طلب را با احتمال کمی می‌توانید به صورت کیفری آغاز کنید و ادامه بدهید. چون این دعوا از نوع حقوقی است و باید در زیرمجموعه دعاوی حقوقی، آن را پیش ببرید. به یاد داشته باشید که کیفری کردن این نوع پرونده می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن روند پیگیری آن شود.
 2. فردی که خواهان ارائه نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی است، می‌تواند قبل و یا بعد از ارائه درخواست مطالبه وجه سند، درخواست توقیف اموال بدهکار را بدهد.
 3. محل پیگیری دعاوی مطالبه وجه سند عادی در دادگاه است. بنابراین، روند این درخواست در جایی به غیر از دادگاه امکان‌پذیر نیست.
 4. در دعاوی مطالبه طلب، فرد می‌تواند اصل خواسته و اصل طلب را بخواهد. در صورتی که این وجه از نوع واحد پولی رایج باشد، می‌تواند خسارت تاخیر تادیه آن را هم بخواهد.

 برای آشنایی با مجازات صدور چک بلامحل بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

نحوه رسیدگی دادخواست مطالبه وجه

نحوه رسیدگی دادخواست مطالبه وجه

پس از ارائه نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی، در صورتی که در استان‌های بزرگ کشور ساکن باشید، باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید.

در غیر این‌صورت، با مراجعه به دفاتر دادگاه‌های عمومی حقوقی می‌توانید دادخواست خود را پیگیری کنید. اگر دادخواست شما تکمیل باشد، ریاست دادگاه می‌تواند تعیین وقت را انجام بدهد. پس از مراجعه در زمان وقت تعیین شده، نتایج توسط ریاست دادگاه اعلام می‌شود.

سوالات متداول:

 • دعاوی مطالبه طلب و وجه چیست؟

اگر فردی مبلغی از وجه رایج و یا هر نوع پولی را از فرد دیگری، طلبکار باشد؛ به خواسته‌ی او مطالب وجه گفته می‎شود. منشا این مطالبه وجه می‌تواند اسناد تجاری و یا مسئولیت قانونی باشد.

 • دعاوی مطالبه طلب را می‌توان در چه محیطی بیان کرد؟
مطلب مرتبط:  مجازات و عواقب قسم دروغ در دادگاه چیست؟

دعاوی مطالبه وجه سند عادی در رده‌بندی دعواهای معقول قرار می‌گیرد. به همین خاطر، در دادگاه محل اقامت هم می‌توان به آن‌ها رسیدگی کرد.

 • هزینه دادرسی دعاوی مطالبه طلب چقدر برآورد می‌شود؟

هزینه محاسبه شده برای ارائه نمونه لایحه مطالبه وجه سند عادی در مرحله بدوی، ۳.۵ درصد ارزش خواسته است. در صورتی که نیازی به تجدید نظر باشد، می‌بایست تا ۴.۵ درصد ارزش خواسته را پرداخت نمایید.

 • حق الوکاله دعوای مطالبه طلب چقدر است؟

حق الوکاله دعوای مطالبه طلب به صورت درصدی از ارزش خواسته بیان می‌شود. این درصد، چیزی بین ۵ الی ۱۰ درصد از ارزش خواسته است.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312