... ...

وکیل اداره کار متخصص در امور کارگر و کارفرما همراه با مشاوره

 • 6 شهریور 1399
 • ۴۲ نظر
 • 18 دقیقه
 • 11626 بازدید

مشاوره کاملا رایگان با وکیل متخصص اداره کار

 • تنظیم قراردادهای کارگر و کارفرما با تضمین کیفیت قرارداد
 • مشاوره تخصصی اداره کار با جناب آقای سروش منفرد کارشناس ارشد حقوقی و کارشناس تخصصی روابط کار
 • عضو هیئت رسیدگی تشخیص با بیش از ۶٠٠ پرونده موفق روابط کار
 • شماره تماس ٠٩١٢۴٨۴٢۵٠۶

راه گرفتن مشاوره رایگان با وکیل اداره کار در موسسه حقوقی تهران مدافع فراهم گردیده و کافیست با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان با یکی از بهترین وکلای مدنی کارگر و کارفرما در تهران جناب آقای سروش حسن منفرد بهره مند شوید.

در زیر یکی از مقالات ایشان نیز آمده که در صورت هرگونه ابهام و یا نیاز به مشاوره میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان بگیرید.

بهترین وکیل اداره کار

در زیر ویدیویی از آقای سروش حسن منفرد یکی از بهترین وکلای مدنی روابط کار بارگزاری شده که پیشنهاد می کنیم حتماً ببینید و در صورت نیاز به مشاوره تلفنی با ایشان با شماره ۰۹۱۲۴۸۴۲۵۰۶ تماس بگیرید.

کارفرمایان و کارگران گرامی پیشنهاد میکنیم درمورد قراردادها و مسایل امور کارحتماً ویدیو زیر را مشاهده کنید

وکیل اداره کار کیست؟

وکیل اداره کار شخصی است که با داشتن پروانه وکالت پایه یک دادگستری در خصوص دعاوی و اختلافات میان کارگر و کارفرما مثل قرارداد کار، مزد و حقوق، بیمه و بازنشستگی، سنوات، عیدی و… دارای مطالعه و تخصص است. وکیل متخصص اداره کار باید علاوه مطالعه و دارای تجربه و سابقه کار نسبتا طولانی و موفق باشد و با انواع دعاوی و رویه  و آئین دادرسی هیئت های رسیدگی اداره کار مثل هیئت تشخیص و هیئت حل اختلاف مسلط باشد. همچنین یک وکیل اداره کار خوب باید با قوانین، مقررات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری نیز آشنایی داشته باشد تا در صورت لزوم بتواند اقدام به طرح دعوا رو اعتراض به آراء هیئت های رسیدگی اداره کار در دیوان عدالت اداری نماید.

چرا به وکیل اداره کار نیاز داریم؟

قانون کار و قوانین و مقررات مربوط به روابط میان کارگر و کارفرما با توجه به ماهیت آنها و تغییرات شرایط اقتصادی مدام دستخوش تغییر و تحول می شوند. دولت به صورت مداوم جهت تنظیم این روابط و حمایت از کارگران یا کارفرمایان در شرایط مختلف اقدام به صدور بخشنامه ها و آئین نامه های مختلف می نماید. قطعا تسلط بر همه این قوانین و مقررات که بسیار متنوع و متعدد نیز می باشند حتی از توان یک وکیل دادگستری که به صورت تخصصی در زمینه روابط کارگر و کارفرما و قوانین کار و بیمه مطالعه و ممارست نداشته نیز خارج است چه برسد به کارگر یا کارفرمایی که بنابر اقتضائات زندگی امروز فرصت مطالعه و دقت در این قوانین را ندارند.

این موضوع برای کارفرمایان اهمیت بیشتری دارد. چه بسا کارفرماهایی بوده اند که به سبب جریمه های سنگین ناشی از عدم اطلاع از قوانین و مقررات کار و به خصوص مقررات مربوط به بیمه کارگران متحمل خسارات و جریمه های سنگین از سوی مراجع قانونی شده اند و همین موضوع در ابتدای کار موجبات شکست کسب و کار نوپا یا حتی با سابقه آنها را فراهم نموده باشد. مسائلی مثل انعقاد قرارداد کار و یا تسویه حساب با کارگران و یا حقوق بیمه ای آنها چنان ریز و دقیق است که نیاز مبرم به مشاوره حقوقی با وکیل قانون کار بیش از پیش نمایان می سازد.

کارگران نیز برای اینکه متحمل خسارات مختلف نشوند و از حقوق خود آگاهی کافی و دقیق داشته باشند بهتر است قبل از انعقاد قرارداد کار با یک وکیل اداره کار خوب مشورت نمایند و برای امضای قرارداد، دادن سفته ضمانت حسن انجام کار، امضای سایر اسناد جهت استخدام و… با وکیل اداره کار مشورت نمایند و چنانچه با اخراج، استعفا و… نیز ماجه شدند بهتر است برای دفاع حقوق خود از یک وکیل متخصص اداره کار کمک بگیرند.

موسسه حقوقی تهران مدافع بهترین وکلای اداره کار در تهران و کرج را برای شما مراجعین محترم گرد هم آورده تا بتوانید با خیالی آسوده وکیل متخصص برای پرونده خود را بیابید. با ما تماس بگیرید و مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید.

« ۰۲۱۹۱۰۰۱۳۱۲ »

وکیل متخصص اداره کار

ویژگی های وکیل متخصص اداره کار

تخصص

وکیل اداره کار یک تخصص ویژه و منحصر به فرد است. زیرا در دانشگاه و در دوران تحصیل به مسائل حقوق کار به صورت خیلی محدود و در حد تدریس کلیات پرداخته می شود. در واقع تنها ۲ واحد درس در دوره لیسانس حقوق به حقوق کار تعلق دارد و از سوی دیگر در آزمون وکالت نیز حقوق کار به هیچ وجه جزو منابع مطالعه وکلا نیست. به عبارت دیگر یک وکیل متخصص اداره کار باید با علاقه و مطالعه شخصی بر این علم تسلط پیدا کرده و  در آن دارای تخصص شود.

پس یک وکیل قانون کار متخصص باید بعد از طی مراحل تحصیل و قبولی در آزمون وکالت و طی دوران کارآموزی با علاقه و اشتیاق به دنبال مطالعه قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی رفته و مهارت حضور در پرونده های اداره کار را کسب نماید.

به روز بودن

قوانین و مقررات کار همواره در حال تغییر و تحول هستند. وکیلی در حوزه روابط کارگر و کارفرما قابل اعتماد است که اطلاعات و دانش خود را مدام به روز نگه  می دارد و همیشه در حال مطالعه، پیگیری و بررسی قوانین و مصوبات جدید از جمله بخشنامه های حقوق و دستمزد، جداول سطوح مزدی، عیدی، سنوات، بیمه و تامین اجتماعی، مرخصی، مشاغل سخت و زیان آور و… باشد و همیشه اخبار مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیئت دولت را پیگیری نماید تا از آخرین بخشنامه ها و تصویب نامه ها و… مطلع شود تا از ورود هرگونه خسارت کارگران یا کرفرمایانی که به او مراجعه می کنند، جلوگیری نماید.

تعهد

وکیل خوب باید نسبت به موکل خود متعهد باشد. بارها مشاهده شده که وکلا با تبانی با طرف شکایت موکل خود عمدا باعث شکست موکل در پرونده شده اند. باید قبل از قرارداد با وکیل حتما به طریقی از او مطمئن شد و با با اعتماد و اطمینان کار را به او سپرد. اما این اطمینان را چگونه می شود کسب کرد؟

بهتر است برای اینکه بتوانیم از این امرمطمئن شویم مسئولیت انتخاب یک وکیل متعهد و قابل اعتماد را به یک موسسه حقوقی خوشنام و با سابقه بسپاریم. موسسه حقوقی تهران مدافع با انتخاب دقیق و نظارت مستمر بر عملکرد وکلای خود این اطمینان را به مراجعین خود می دهد که بهترین و متعهدترین وکیل را در تهران وکرج معرفی خواهد نمود.

آیا شماره تلفن وکیل را جهت مشاوره رایگان میخواهید؟

شما با داشتن شماره موبایل وکیل به صورت ۲۴ ساعته در مورد این مقاله یا مقالات دیگر می توانید بدون پرداخت هزینه مشاوره حقوقی بگیرید. وکلای پایه یک متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

وقت شناسی

بسیاری از اقدامات و طرح برخی دعاوی یک ظرف زمانی مشخص دارند و کارفرما یا کارگر فرصت محدودی جهت بهره مندی از برخی قوانین و مقررات دارند. وکیل باید در این موارد به موقع اقدامات لازم را تدارک ببنید و برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق موکل خود و یا پیشگیری از ایراد خسارت به موکل به سرعت اقدام کند. یا حتی دیر اقدام کردن در برخی موارد می تواند شرایط را علیه موکل تغییر دهد و او را به جای شاکی در جایگاه دفاع قرار دهد که چندان مطلوب به نظر نمی رسد.

مطلب مرتبط:  شکایت کارفرما از کارگر چگونه انجام می شود

از سوی دیگر وکیل باید مواعد دادگاه را به دقت بداند و سر موعد مقرر اقدامات را انجام دهد. به عناون مثال باید در فرصت مقرر تجدید نظر به رای هیئت تشخیص یا حل اختلاف اعتراض نماید تا فرصت اعتراض را از دست ندهد و بتواند موکل خود ر به حقوق قانونی خود برساند.

پیگیری

بسیاری از امور صرفا با پیگیری مداوم وکیل حتی قبل از جلسه دادگاه به نتیجه می رسد. تامین مدارک و دلایل کافی برای اقدام حقوقی و مراجعه مکرر به دادگاه و سایر ادارات دولتی و غیر دولتی برای احقاق حقوق موکل بیش از جلسه دادگاه اهمیت دارد و پیگیری مرتب و منظم وکیل می تواند سخت ترین پرونده ها را به نفع موکل تمام کند

در دسترس بودن

وکیل باید همیشه در دسترس موکل باشد. اما یکی از مهم ترین مشکلاتی که موکل ها با وکیل خود دارند این است که پس از انعقاد قرارداد وکالت کمتر به وکیل خود دسترسی دارند و وکیل نیز کمتر به موکل گزارش می دهد. اما وکلای تهران مدافع به  صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته پاسخگو و در دسترس موکل خود هستند. پشتیبانی همیشگی موسسه تهران مدافع همواره همراه موکلین و مراجعین می باشد.

چطور یک وکیل اداره کار خوب پیدا کنیم؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم تخصص در حوزه حقوق کار در دانشگاه ها تدریس نمی شود و جزو دروس و مواد امتحانی آزمون وکالت نیز نمی باشد. وکیل متخصص اداره کار باید با تلاش و پشت کار و مطالعه مداوم خود این تخصص را کسب کند. از سوی دیگر گفتیم یک وکیل خوب باید دارای سابقه کار موفق و قابل قبول و ویژگی های دیگری از جمله تخصص، تجربه، وقت شناسی، پیگیری و… را داشته باشد.

احراز تمامی این صفات و ویژگی ها توسط یک موکل که تا به حال وکیل نداشته است چگونه صورت می تواند انجام شود، اصلا آیا موکل می تواند این موارد را متوجه شود؟

قطعا احراز تمامی این صفات توسط مراجع محترمی که از اطلاعات حقوقی محدودی برخوردار است و اطلاعی نیز از سابقه و موفقیت های یک وکیل ندارد بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن است. بهتر است انتخاب یک وکیل متخصص، متعهد و با سابقه را به یک موسسه حقوقی معتبر و و با سابقه بسپارید. با تهران مدافع تماس بگیرید و با بهترین وکیل اداره کار تهران، مشاوره حقوقی وزارت کار رایگان داشته باشید.

مراجع مربوط به دعاوی کارگر و کارفرما

اداره کار یکی زیر مجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. این اداره وظیفه دارد که به اختلافات میان کارگر و کارفرما رسیدگی کند و از حجم دعاوی مطرح شده در قوه قضائیه بکاهد. در واقع مراجع رسیدگی به اختلافات در اداره کار به نوعی مراجع شبه قضایی محسوب می شوند و از این رو باید رسیدگی در آنها چند مرحله ای بوده و قابل اعتراض در مراجع دادگستری نیز باشد. از این رو در دعاوی کار ۳ مرحله پیش بینی شده است. رسیدگی در هیأت تشخیص ، رسیدگی در هیأت حل اختلاف و رسیدگی شکلی در دیوان عدالت اداری. در ادامه هر یک را شرح خواهیم داد.

هیأت تشخیص اداره کار

کارگران و کارفرمایان محترم جهت طرح شکایت درباره مساائلی که در صلاحیت اداره کار می باشد مثل اخراج یا بازگشت به کار کارگر، حق السعی، عیدی، سنوات و… باید ابتدا در هیأت های تشخیص اداره کار اقدام به طرح شکایت نمایند. هیأت تشخیص در واقع نقش مرجع بدوی رسیدگی به شکایات ناشی از قانون کار است. این هیئت که یک مرجع شبه قضایی است طبق ماده  ۱۵۸ قانون کار با ترکیب زیر تشکیل می شود:

 1. یک نماینده از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی.
 2. یک نماینده از کارگران به انتخاب کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان.
 3. یک نماینده از مدیران صنایع به انتخاب کانون انجمن های صنفی کارفرمایان.

جلسات هیأت تشخیص باید با حضور هر سه نماینده تشکیل شود. ریاست جلسات رسیدگی با نماینده وزارت کار است. تصمیم گیری در این هیأت ها هم به اتفاق یا به اکثریت آرا باید صورت گیرد.

باید توجه داشته باشید که دعوت از طرفین دعوی یعنی کارگر و کارفرما حداقل برای یک نوبت حتما الزامی است . هیأت تشخیص بدون دعوت از طرفین و به صورت غیر حضوری حق رسیدگی به شکایات را ندارد. البته حضور نداشتن یکی از طرفین دعوا مانع از رسیدگی و صدور رای نیست و هیأت می تواند در صورت غیبت یک از طرفین اقدام به صدور رای نماید.

مشاوره حقوقی اداره کار رایگان

هیأت حل اختلاف اداره کار

برای اینکه به حقوق هیچ شخصی تعدی صورت نگیرد تقریبا هیچ دعوایی به صورت یک مرحله ای مورد رسیدگی قرار نمی گیرد و حق اعتراض و تجدید نظر خواهی از آراء مراجع بدوی در تمامی انواع دعاوی پیش بینی شده است. در قانون کار هم به همین صورت است. برای اعتراض به آراء هیأت های تشخیص اداره کار که کار رسیدگی بدوی به شکایات را انجام می دهند هیأت دیگری به نام هیأت حل اختلاف در ادارات کار پیش بینی شده اند که به اعتراضات ناشی از آراء هیأت های تشخیص رسیدگی می نمایند. ترکیب هیأت حل اختلاف از قرار زیر است:

 1. سه نفر نماینده کارگران به انتخاب انجمن ها یا تشکل های کارگری استان.
 2. سه نفر نماینده کارفرمایان به انتخاب انجمن ها یا تشکل های کارفرمایان استان.
 3. سه نفر نماینده دولت شامل مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، فرماندار و رئیس دادگستری محل یا نمایندگان آنها

جلسات این هیأت با حضور حداقل ۷ نفر رسمیت می یابد . هیأت حل اختلاف با اکثریت ۵ نفری می توانند اقدام به صدور رای نمایند. هیأت می تواند برای تصمیم گیری بهتر هر زمان که بخواهد از کارشناسان متخصص و صاحب نظر برای کسب نظر و مشورت تخصصی دعوت به عمل آورد.

باید دانست که آراء صادره از هیأت های حل اختلاف قانون کار قطعی و لازم الاجرا است. البته می توان از حیث رعایت قوانین و مقررات شکلی در دیوان عدالت اداری اقدام به طرح شکایت نمود اما این موضوع در قطعی بودن آراء این هیأت اشکالی ایجا نمی کند.

دیوان عدالت اداری

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم هیأت های تشخیص و حل اختلاف قانون کار مراجعی شبه قضایی هستند و تصمیم آنها ماهیت قضایی ندارد. از آنجا که مراجع مذکور مراجعی اداری محسوب می شوند و فلسفه تشکیل آنها کاهش دعاوی قوه قضاییه است باید امکان نظارت قضایی بر اعمال و تصمیمات ادارات در قوانین پیش بینی شده باشد. از این رو برای جلوگیری از تعدیات مراجع اداری نسبت به حقوق افراد دیوان عدالت اداری جهت اعمال نظارت قضایی برا اعمال هیأت های مذکور پیش بینی شده است. البته دیوان عدالت اداری در خصوص اعتراض به آراء صادره از هیأت های حل اختلاف تنها از حیث شکلی رسیدگی می نماید و وارد ماهیت دعوا نمی شود.

پس چنانچه افراد مدعی این هستند که قوانین و مقررات شکلی و رویه ای مثل عدم ابلاغ قانونی و صحیح، عدم تشکیل جلسات هیأت یا تشکیل جلسات یا صدور رای بدون توجه به نصاب های قانونی و… رعایت نشده اند می توانند با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری رسیدگی دوباره نسبت به احقاق حق خود اقدام نمایند.

مطلب مرتبط:  نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۱ برای یک سال یا کمتر از آن همراه با نحوه محاسبه سنوات

مشاوره رایگان تلفنی قانون کار

انواع شکایت کارفرما از کارگر

برخی اوقات کارفرما نیاز دارد که از کارگر شکایت نماید. این طرح شکایت ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله ترک کار بدون دلیل، غیب یا تاخیر غیر موجه، ایراد خسارت به اموال و سرمایه های کارفرما، عدم رعایت مقررات و آئین نامه های انضباطی و…

در این موارد حسب مورد کارفرما می تواند به مراجع با مراجعه به مراجع صالح از جمله مراجع حل اختلاف قانون کار، دادگاه حقوقی بابت خسارات یا دادگاه کیفری بابت ارتکاب جرائم توسط کارگر مراجعه کند. برخی از مهم ترین و رایج ترین موارد شکایت کارفرما از کارگر که معمولا در مراجع مذکور ثبت می شوند عبارت است از:

ترک کار

ترک کار بدون دلیل و بدون اطلاع کارفرما توسط کارگر نه تنها عملی خلاف قوانین است بلکه عملی غیر اخلاقی است که می تواند خسارات جبران ناپذیری را به کارفرما وارد نماید و عملا موجب از بین رفتن سرمایه ها و توقف فعالیت کارفرما شود. از این رو قانون کار برای کارگری که دیگر قصد ادامه همکاری با کارفرما را ندارد امکان استعفا را پیش بینی نموده و به کارفرما این امکان را داده است که تا یک ماه از حضور کارگر استفاده کند تا بتواند برای او جایگزینی مناسب بیابد. یعنی چنانچه کارفرما با استعفای کارگر موافق نباشد کارگر موظف است تا یک ماه به کار خود ادامه دهد تا کارفرما بتواند شخص مناسبی را جایگزین او نماید.

در هر صورت ترک کار عملی خلاف قانون است و کارفرما می تواند از کارگری که ترک کار کرده شکایت کند و علاوه بر مطالبه خسارات وارده برخی از حقوق قانونی او را نپردازد.

مطالبه خسارت

برخی کارگران ممکن است به هر دلیلی اقدام به ایراد خسارت به صورت عمدی یا غیر عمدی به کارفرما نماید. در این صورت کارفرما می تواند کلیه خسارات وارده را که منتسب به کارگر می باشد را از طریق دادگاه حقوقی از وی مطالبه کند. البته چنانچه خسارات وارده ناشی از جرمی مثل تخریب یا سرقت باشد کارفرما می تواند ضمن شکایت کیفری ضرر و زیان ناشی از جرم را نیز از دادگاه کیفری محل مطالبه نماید. در هر صورت شکایت مطالبه خسارت یکی از رایج ترین دعاوی طرح شده توسط کارفرماها می باشد.

غیبت یا تاخیر غیر موجه

چنانچه کارگر بدون دلیل موجه و بدون هماهنگی قبلی و اخذ مرخصی از کارفرما اقدام به غیبت غیر موجه یا تاخیر بدون دلیل نماید ابتدا باید کارفرما به صورت کتبی به او در این خصوص اخطار نماید و سپس اقدام با کسب نظر شورای اسلامی کار اقدام به اخراج کارگر نماید. در این صورت می تواند در هیأت های تشخیص و حل اختلاف قانون کار نیز اقدام به طرح شکایت از کارگر نماید و رای به اخراج یا فسخ قرارداد کار بگیرد.

وکیل اداره کار

انواع شکایت کارگر از صاحبکار

تنوع شکایات کارگر از کارفرما بسیار بیشتر است زیرا حقوقی که قانون برای کارگران در نظر گرفته است در مقایسه با حقوق کارفرماها بسیار بیشتر و متنوع تر است.

مطالبه حق السعی ( حقوق )

بسیار مشاهده شده که کارفرماها از پرداخت به موقع حقوق کارگر خودداری می کنند. یا حق السعی و مزد او را کمتر از حداقل قانونی می پردازند یا حتی بعد از استعفا و خروج کارگر مزد ماه های آخر فعالیت او را نمی پردازند. در این موارد کارگر می تواند به اداره کار محل مراجعه کند و با شکایت از کارفرما حقوق و حق السعی خود را طبق قانون دریافت نماید. این دعوا تقربا رایج ترین دعوایی است که توسط کارگران علیه کارفرما طرح می شود.

عدم واریز حق بیمه

کارفرما موظف است هر ماه با کسر حق بیمه از حقوق کارگر و اضافه کردن سهم کارفرما به آن حق بیمه تامین اجتماعی را برای کارگر واریز نماید و او را بیمه کند. این موضوع یک تکلیف قانونی است و حتی با رضایت کارگر نیز کارفرما حق ندارد کارگر را بیمه نکند. این حق بیمه نیز باید با توجه به میزان درآمد و حق السعی کارگر محاسبه و واریز شود. چنانچه کارفرما کارگر را از روز اول کار تا روز آخری که با او همکاری می کند بیمه نکند یا حق بیمه را کمتر از درآمد کارگر اعلام و پرداخت کند کارگر می تواند از کارفرما شکایت کند. این شکایت هم جزو شکایات رایج کارگران از کارفرماها می باشد.

مطالبه عیدی و سنوات

عیدی و سنوات کارگر نیز یکی از مهم ترین حقوق قانونی اوست. عیدی مبلغی است که همه ساله توسط دولت اعلام می شود و کارفرما موظف به پرداخت آن به کارگر می باشد. چنانچه کارگری کمتر از یک سال هم کار کرده باشد باید به تناسب مدت کارکرد او عیدی محاسبه شده و پرداخت شود.

سنوات نیز به کارگری تعلق می گیرد که حداقل یک سال سابقه کار داشته باشد. سنوات به هر سال یک حقوق باید به کارگر پرداخت شود و چنانچه کارگر قبل از پایان سال نیز از همکاری با کارفرما خودداری کند باید به نسبت مدت فعالیت و همکاری سنوات او محاسبه و پرداخت شود.

حوادث ناشی از کار

در کارگاه های مختلف ممکن است حوادث مختلفی برای کارگران پیش بیاید. اگر چنانچه از ای حوادث خسارت مالی یا جانی به کارگر وارد شود به خصوص در صورتی که مقررات ایمنی و بهداشتی توسط کارفرما رعایت نشده باشد کارگر می تواند از کارفرما شکایت کرده و کلیه خسارات و دیه خود را از کارفرما مطالبه نماید. برای آشنایی با این موضوع و مقررات مربوط به آن  می تواند مقاله حادثه ناشی از کار را مطالعه نمایید.

بازگشت به کار

چنانچه کارگر بدون دلیل موجه و بدون رعایت تشریفات قانونی از جمله اخذ موافقت از شورای اسلامی کار اخراج شود کارگر می تواند از کارفرمای خود شکایت کند. در این موارد چنانچه کارفرما بدون دلیل موجه و به صورت غیر قانونی اقدام به اخراج کارگر نموده باشد یا تشریفات قانونی اخراج را رعایت نکرده باشد موظف است کارگر را به کار خود برگرداند. کارگر در این موارد می توانند اقدام به طرح شکایت در اداره کار محل نموده و حکم بازگشت به کار بگیرند.

هزینه وکیل اداره کار چقدر است؟

هزینه وکیل اداره کار چندان هزینه های سنگینی به خصوص برای کارگرانی که حقوق آنها تضییع شده است در بر ندارد. اما نمی توان هزینه مشخصی برای آن در نظر گرفت و اصولا با بررسی پرونده و میزان پیچیدگی آن و همچنین میزان مطالبات موکل به صورت توافقی با وکیل مشخص می شود.

برای مشخص شدن هزینه و حق الوکاله می توانید با تهران مدافع تماس بگیرید و به صورت رایگان از وکیل اداره کار مشاوره حقوقی دریافت نمایید.

مشاوره حقوقی قانون کار

بسیاری از امور مراجعین محترم صرفا با یک مشاوره ساده قابل حل است. شما می توانید با تهران مدافع تماس بگیرید و با وکیل متخصص اداره کار به صورت مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید یا از طریق اپلیکیشن واتساپ با وکیل اداره کار چت رایگان داشته باشید. چنانچه مشکل شما بر طرف نشود یا نیاز به مطالعه مدارک وجود داشته می توانید از خدمات مشاوره حضوری یا آنلاین با مشورت وکیل برخوردار شوید.

با موسسه حقوقی تهران مدافع تماس بگیرید و مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید. « ۰۲۱۹۱۰۰۱۳۱۲ »

4.6/5 - (11 امتیاز)
سوالات شما
۴۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. امیر جبار

  با سلام و خسته نباشید. من با ۵۴ ماه کارکرد خوب بدون دلیل و تذکر اخراج شدم.راننده پایه یکم،الان حتی برای تسویه جواب تلفن نمیده شرکت.لطفا کمکم کنین.

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام وقت شما به خیر وخسته نباشید من حدود ۱ هفته پیش از داخل اینترنت از کسی که تبلیغ اسلحه جواز دار وبدون جوازدار میکرد اشنا شدم و درخواست یک اسلحه جواز دار کردم و بعد بهم گفت که از اصفهان بایدب رم الیگودرز تحویل بگیرم من رفتم واونجا دوتا جوان از ماشین پژوی جی ال ایکس پیاده شدن وداخل ماشین من نشستن من قبل از اینکه اسلحه را ببینم ۲۵ میلیون پول نقد و۱۸ ملیون پول هم کارت به گارت کردم برایشان وقرار شد بریم داخل کوچه که اسلحه راتحویل بگیرم که دونفرشان پیاده شدن و داخل همان پژو نشستن ورفتن متاسفانه پلاک ماشین را بر نداشتم ولی شماره کارت‌هایی که پول کارت به کارت کردم را دارم با شماره تلفن وواتساپشان را همین خیلی ممنون میشم اگر زودتر یه راهنمایی بهم بدید خیر ببینید انشاالله از خدا هرچی میخاین بهتون بده

 2. رسول شریفی

  سلام و عرض ادب
  در شرایط طلاق زوج و دارا بودن تک فرزند دختر که ۱۵ سال سن دارد
  سرپرستی فرزند چگونه مشخص میشود؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   باسلام
   حضانت دختر تا سن ۷سالگی با مادر وپس از آن با پدر و بعداز رسیدن به سن بلوغ یعنی۹سال تمام خودش می تواند انتخاب کند با پدر یا مادر زندگی کند.

 3. ناز

  من دختر ۲۱ ساله هستم یه پدر زورگو دارم موقعی که بحث میکنیم شروع میکنه به کتک زدنم و فوشم میده میگه یه روز میکشمت یا تو دریا خفت میکنم قانونم کاریم نخواهد داشت چون پدرتم
  من خیلی نگرانم ک میخوام مستقل زندگی کنم ولی منبع در امد ندارم چیکار باید کنم؟ اگه مستقل زندگی کنم و تا وقتی مجردم حقو حقوقی از پدرم دریافت میکنم قانونی؟

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   هم ضربو شتم شما جرمه هم تهدیدتون که در صورت اثبات قابل پیگیریه
   تا زمان ازدواج شامل حقوق قانونی هستید
   حتما قبل از هر اقدامی با وکیل مشورت کنید

 4. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر من دریک نماینگی فروش تجهیزات تعمیرگاهی کار میکنم فروش به شهرهای انحصاری تخلف محسوب میشه من یک بازاریاب هستم که یک مشتری از شهر انحصاری به مدیریت معرفی کردم و قبول کردن فاکتورشون زده شد بعداز چندوقت کارخونه نمایندگی مارو ۵میلیون جریمه کردن و مدیریت تمام مبلغ جریمه رو از حقوق بنده کسر کردن حالا میخوام بدونم مدیریت همچین حقی دارن؟چون پورسانت دستگاه کلا برای من ۴۰۰بوده که حتی اونم بمن ندادن

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   موارد متعددی در نتیجه موثره و بستگی به دفاعتون داره
   رضایت مدیریت و اطلاعش از انحصاری بودن شهر از جمله موارد موثرند

 5. جواد انصاری

  آیا شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به اموال غیر منقول مثل زمین را دارد؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   دعاوی راجع به اموال غیر منقول دادگاهی می باشد که مال غیر منقول در آن حوزه واقع شده است.

 6. لیلا مینوئ

  آیا در زمینه بیمه تامین اجتماعی هم وکلای مدافع کار میکنن درخواست وکیل دادم به سایت شما

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   با خطوط درج شده درسایت تماس حاصل فرمائید.

 7. مهدی

  سلام بزرگوار خوبی ببخشید این مدت ، با سوال های متعدد ،مزاحم اوقات شریفتان میشوم ولی خدا وکیلی ، براتون دعای خیر میکنم ، و برای سلامتی حضرتعالی وخانواده محترمتان ،همیشه از خدا ،سرسجاده نماز ،دعامیکنم سوال داشتم اگر من در جلسه دوم هیات تشخیص، ازحق بیمه خودم بگذرم ، و فقط حق و حقوق قانونی دیگرم مطالبه کنم ، قابل قبول است؟؟ چون میگن ، اگر تکلیف از شخص ثالث (بیمه تامین اجتماعی) بردارم ، خواسته های دیگرم ، قابل قبول است البته بازرسین میگن ، خواهر برادری بوده رابطه تون ، ولی پرسیدم ،طبق ماده ۱۰۳۲مدنی ، کارگاهی که توسط خواهر برادر انجام شود مشمول قانون کار استمن میخواستم از اقرار کارفرما جهت اثبات رابطه کارگری استفاده کنم ، بخاطر این مطلب قانونی اداره‌ی کل تنظیم و نظارت بر روابط کار نیز در بند سوم دستورالعمل شماره ۴ روابط کار مورخ ۱۳۸۷/۴/۱۲ به این موضوع تأکید کرده و این چنین بیان نموده که: بند سوم: چنانچه شکایت کارگر شامل خواسته‌های دیگری نیز باشد،اقرار کارفرما به وجود رابطه‌ی کارگری و کارفرمایی و سابقه‌ی کار کارگرها آنجا که به ضرر یا موجب تکلیف برای ثالث نباشد، اقرار محسوب شده و دلیل اثبات ذی ‌حق بودن کارگر خواهد بود.

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   در خصوص احراز رابطه کار شکی نیست.لکن در خصوص بیمه در کارگاه های خانوادگی تفاوت هایی وجود دارد.موضوع مورد مناقشه را مطرح بفرمایید که در کدام قسمت مشکل ایجاد شده تا راهکار ارائه شود

 8. کریم سوری

  سلام پدرم حدودسه ماه پیش دریک حادثه کاری ازطبقه سوم ساختمان به پایین افتاد وطی حادثه دوماه در کما وبه شدت مصدوم شد کارفرما چون پروانه ساخت وبیمه نداشت بامن تماس گرفت وگفت یه ماشین به پدرت زدوفرارکرد من باعنوان تصادف تشکیل پرونده دادم حالاکه پدرم هوشیاریش برگشته میگه تصادف نبوده وازرو ساختمان افتادم من چیکاربایدبکنم که ازکارفرما شاکی بشم وپدرم به حقوقش برسه؟؟؟باتشکر فراوان

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   حادثه حین کار شکایت بفرمایید

 9. محسن کنگرلو

  سلام بنده از سال ۷۵در شرکت دولتی کار میکنم بعنوان کارمند مالی اداری بازرگانی از اول قراردادی بعد از چند سال پیمانکاری و دوباره قراداد مدت موقت از ۷۵تا ۷۷ و از آخر ۸۲تا خرداد ۸۴بیمه من را پرداخت نکردند.حقوق هم دریافت نکردم بدلیل واگذاری شرکت به بخش خصوصی و دعوای بین شرکت و بخش خصوصی که نامبرده کارگر شما بوده باید حقوقش را شما بدهید آنقدر به هم دیگر پاس دادن و هیچ نتیجه ای نداد الان من مدرکی که دال بر سوابقم هست را دارم آیا میتوانم شکایت کنم ممنون میشم جواب دهید.

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   سلام بله امکان شکایت هست
   اگر در زمان خصوصی شدن کارکرد داشتین اداره کار وگرنه دیوان صالح به رسیدگیه

   1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

    با سلام
    خیر نمیتوانید.طرح دعوی لازم است در اداره کار آخرین محل کار شما صورت پذیرد.
    در صورت طرح دعوی صحیح تمامی حقوق شما محفوظ است

 10. لئون گختانی

  سلام.بنده بمدت ۶سال در.کافه بستنی کاله مازندران مشغول کار بودم تا چندروز بیش اخراج شدم.البته درحال شکایت بخاطر ردنکردن بیمه .ندادن سنوات وعیدی هستم البته میخواستم بدونم درخارج از استان میتونم این دعوی رو مطرح کنم چون ساکن مشهد هستم و هیچ قرار دادی ندارم.البت تمام واریزی این جند سال مشخص شده وعده زیادی هم مثل من از این کارفرما متضرر هستند

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   خیر ملاک صلاحیت محلی (دادگاهی که صالح به رسیدگی است)اخرین محل کار کارگر میباشد

 11. امینی

  با سلام. من سالهای ۸۵ و ۸۶ تحت قرارداد با سازمان تامین اجتماعی به عنوان کارمند بودم. جدیدا بعد از مشاهده سوابق بیمه ای متوجه شدم در این دوسال ، جمعا شش ماه سابقه بیمه برای من منظور نشده ، در صورتی که من حقوق ماهانه خود را در هر ماه به صورت کامل دریافت نموده و در پایان هر سال حق سنوات سالانه هم برای من پرداخت شده است. چطور می توانم این مدت کسر سابقه را پیگیری کنم ؟

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   طرح دعوی در دیوان عدالت اداری و ارائه اسناد مالی حقوق دریافت شده

 12. 123

  سلام . مجرد با ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه کار در شرکت خوب نیمه دولتی و دچار بیماری روانی مزمن امکان هستم .امکان بازنشستگی همچنین ادامه کار برایم وجود داره و فعلا سبک سنگین می کنم ادامه بدم یا بازنشست شوم نمی دونم چند درصد حقوق فعلی را بهم می دهند. وضعم مالیم بد نیست.ولی دچار فرسودگی شغلی شدم.می ترسم با افزایش سن تنش های ناشی از ادامه کار بیماریم را تشدید و در نهایت دچار از کار افتادگی جدی شوم و از عهده امور ساده زندگی تنهایی بر نیایم.نحوه بازنشستگی بیماران روانی و محاسبه حقوق و مزایای از کار افتادگی چگونه است .از بابت راهنمایی و نظر کارشناسی شما تشکر می کنم.

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   بر اساس سابقه و میزان مبلغ پرداختی بیمه دارد
   به شعبه بیمتون مراجعه نمایید

 13. حسینی

  سلام ، ما در مجموعه آبی افرادی به عنوان ناجی غریق داریم که همگی با قرارداد ساعتی اداره کار مشغول به مار هستند و تمامی حق و حقوق به صورت ساعتی طبق مصوبه وزارت کار پرداخت شده است، اخیرا یک نفر از ناجیان به اداره کار شکایت کرده که به ما حقوق اداره کار پرداخت شده و طلب حقوق طبق اشل هیات نجات غریق نموده، آیا اشل نجات غریق برای اداره کار الزام قانونی دارد و می‌تواند به آن استناد کرد ؟ تشکر

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام قابل استناد است لکن جای دفاع دارد
   با شماره ۰۹۱۲۴۸۴۲۵۰۶ تماس فرمایید

 14. کریم قاسمی

  سلام واحترام به خدمت استاد ارجمند
  باتوجه به اینکه طبق ماده ۱۴۸کارفرما باید
  کارگررابیمه کند درصورت عدم بیمه جریمه خواهدشد
  درحالیکه کارگرکتباازکارفرما خواسته که بیمه نمی خواهم. آیا ازسوی اداره کار کارفرما جریمه می شود؟ یا نه
  البته کارگرنیست به عنوان آموزگار باقراردادساعتی فعالیت می کند.

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   قانون کار قانون‌آمره میباشد و حتی در صورت عدم تمایل کارگر،کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه و در غیر این صورت جریمه خواهد شد
   با شماره ۰۹۱۲۴۸۴۲۵۰۶ تماس بفرمایید

 15. محمد نمازی

  با سلام
  امکان پیگیری برقراری بیمه بیکاری بدون حضور کارگر و صرفا با حضور وکیل امکان پذیر هست ؟
  اگر میشود آیا مجموعه شما چنین خدماتی ارائه میکند ؟
  ممنونم

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   بله مجموعه ما با ارائه کارشناس متخصص در این زمینه ارائه خدمات خواهد داشت
   لکن در خصوص بیمه بیکاری چند بار نیاز به حضور موکل میباشد

 16. تقی بلند کردار

  سلام خسته نباشید من اول سال ۹۹ بیکار شدم به مدت شش ماه بیگار بودم فرم بیمه بیکاری پر کردم تمام مدارک هم به وزارت کار دادم بعد از شش ماه به من می گویند بروید از نوع ثبت نام کنیدآیا من می توانم شش ما بیمه من را وصل کنم ودر طوا این مدت بیکار بودم حقوق بیمه بیگاری به من تعلق می گیرد آیا وگیل بگیر نتیجه می گیرم

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   مدت زمان مراجعه از بیکاری تا درخواست بیمه بیکاری یک ماه هست و فرایند به صورت الکترونیک صورت میپذیرد
   حضور وکیل در تمامی پرونده ها‌ موجب رشد سرعت دقت و کیفیت دفاع میگردد

 17. AliRahimi

  سلام کارفرمای من ۷سال عیدی سنوات منونمیده ۵سالم بیمه کرده ایا میتونم بگیرم پول بیمه راهم ۸۰درصد ازمن کم کرده

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   تمامی حقوق شما محفوظ و قابل پیگیری است.و کارفرما مجاز به دریافت هزینه بیمه از شما نمیباشد

 18. Z

  سلام کارفرمای من یک ماه عیدی به من پرداخت میکنه و بابت مابقی از من امضا تو دفتر اسناد رسمی میگیره
  من میتونم عیدیمو بگیرم؟

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   سلام
   بله اخذ امضا و یا رسید موثر در حقوق شما نیست و رسمی یا عادی بودن سند در ماهیت تفاوتی ایجاد نمیکنه. نه تنها عیدی بلکه کلیه مطالباتتون بابت حقوق و مزایا میتونید دریافت کنید

   1. علی رحیمیان

    ببخشید شماقرارداددرصدهم دارید ممنون میشم زودجواب بدید

    1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

     با سلام
     بله تیم حقوقی تهران مدافع و اینجانب در خصوص روابط کار تمامی قراردادهای مورد نیاز موکلین را تنظیم مینماییم
     تماس بفرمایید

  2. علی رحیمیان

   ببخشید شماقرارداددرصدهم دارید ممنون میشم زودجواب بدید

   1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

    سلام بله بستگی به موضوع قراردارد داره

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312