... ...

وکیل الزام به تفکیک ملک و آشنایی با مزایای آن

 • 17 مرداد 1400
 • بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 1670 بازدید

مسئله ی تفکیک ملک، یکی از مسائلی است که احتمالا تمام خانواده های ایرانی، به نوعی آن را تجربه کرده و با آن درگیر بوده اند. تفکیک یک ملک، همانطور که از نامش بر می آید، به معنای تقسیم یک ملک (غیرمنقول) به قطعات کوچکتر است. این موضوع حقوقی شاید در ظاهر کلام ساده به نظر برسد، اما در باطن، پیچیدگی های خاص خود را دارد و افراد را مجبور می کند که از طرق قضایی و توسط وکیل الزام به تفکیک ملک، آن را پیگری نمایند.

در مقاله ی امروز «موسسه تهران مدافع» قصد داریم از سیر تا پیاز مسئله تفکیک کردن ملک برای شما صحبت کنیم و شما را از جزئیات آن، آگاه سازیم. اکثر افراد، بدون داشتن دانش حقوقی کافی، قدم در این راه می گذارند و متاسفانه در نهایت، دچار ضرر و زیان بسیار می شوند. ما در این مقاله، از مفهوم تفکیک، دعوی مربوط به آن، مدارک و شرایط مورد نیاز و از همه مهم تر، درباره ی نقش وکیل الزام به تفکیک ملک برای شما صحبت خواهیم کرد.

وکیل الزام به تفکیک ملک

مقدمه تفکیک ملک چیست؟

همانطور که گفتیم، تفکیک ملک ممکن است برای هر کسی رخ بدهد. دعوی تفکیک ملک، یکی از رایج ترین موارد در دادگاه ها و مراجع قضایی است، دلیل ان نیز کاملا پیداست؛ شاید در ظاهر چندان دشواری و پیچیدگی نداشته باشد، اما در اصل، روندی بسیار پرپیچ و خم دارد و متاسفانه بسیاری از افراد را دچار عواقب نامساعدی می کند.

تقسیم ملک، در لغت به معنای تقسیم یک ملک کامل (مال غیرمنقول) ، به قعات کوچکتر است. این کار، معمولا توسط «اشخاص حقیقی» انجام می پذیرد. اشخاص حقیقی شامل مالک ملک، شرکا، ورثه و… می شود. مثلا بسیار دیده شده که دو نفر، یک زمین را به صورت شریکی خریداری کرده اند، اسم هر دو پای سند ملک ثبت شده و اکنون می خواهند آن ملک را بین خود، تقسیم نمایند. یا مثلا پدر یک خانواده فوت شده و ورثه، قصد دارند ماترک مرحوم را، بین خود تقسیم کنند. از چنین مسائلی، به عنوان مقدمه تفکیک ملک یاد می شود.

اما مسئله تفکیک همیشه بین اشخاص حقیقی نیست. بعضی از اوقات، تنها یک طرف اشخاص حقوقی قرار دارند و طرف دیگر، سازمان ها، ادارات دولتی، شهرداری و یا مراجع غذایی، به عنوان «اشخاص حقوقی» قرار می گیرند؛ در چنین مواردی، نقش وکیل الزام به تفکیک ملک، حتی پررنگ تر نیز می شود.

دعوی تفکیک ملک چیست؟

طبیعی است که افراد برای اقدام نسبت به تقسیم ملک، این موضوع را در دادگاه، یا مراجع ذی صلاح،  (به طور ویژه در اداه ثبت محل وقوع مال غیرمنقول)  مطرح نمایند. در اکثر موارد مطروحه، معمولا وقتی که در این فرایند مشکلی پیش می آید، یا یکی از طرفین به نتیجه ی نهایی اعتراض دارد، پرونده ای مربوط به دعوی تفکیک ملک، باز می شود. در این دعاوی، معمولا افراد به دو گروه اشخاص حقیقی و حقوقی، تقسیم می شوند.

مطلب مرتبط:  اثبات مالکیت ملک و آشنایی با روش های آن در قوانین ایران

برای آغاز فرایند تقسیم ملک، باید یک تقاضانامه، برای دفترخانه اسناد رسمی تهیه و تنظیم شود. سپس آن تقاضانامه باید به اداره ثبت ارسال شود. بعد از ان اداره ثبت صوت مجلسی تفکیکی تنظیم کرده و در آن مساحت کل ملک، به علاوه مساحت قطعات تفکیکی را مشخص می کند. این صورت مجلس مجددا به اداره ثبت رفته و طبق آن، برای طرفین دعاوی، سند جداگانه صادر می شود.

از جمله مهم ترین شروط مربوط به دعوی تفکیک ملک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مال مورد دعوی، باید غیرمنقول باشد. (شامل زمین، خانه، ملک و…)
 • مال مورد دعوی، قابلیت احراز تفکیک داشته باشد. (املاک از شهرداری، زمین از جهاد کشاورزی)
 • مال مورد دعوی، باید قابلیت تفکیک داشته باشد. (به صورت عملی و مادی)

دعوی تفکیک ملک چیست؟

افراز و تفکیک، دو مفهوم شبیه، اما متفاوت

به هنگام طرع دعوی تفکیک کردن ملک و ورود وکیل الزام به تفکیک ملک، معمولا دو مفهوم مطرح می شود؛ یکی تفکیک کردن ملک، دیگری افراز ملک. این دو مفهوم تا حدودی به یکدیگر شباهت دارند، اما یکی نیستند.

 • تفکیک کردن ملک

به معنای تقسیم ملک به قطعات کوچکتر است. به عبارت دیگر، سهم هر یک از طرفین مشخص می شود و هر یک از افراد، به صورت مستقل و جدا از دیگری، سهم خود را دریافت می کند. مثلا در یک زمین ۲۰۰ متری، به هر یک از طرفین، دو قطعه ۱۰۰ متری کاملا مجزا خواهد رسید. در تفکیک، فرد حق استفاده از سهم دیگری را ندارد.

 • افراز کردن ملک

اما در افراز، ملک به قطعات کوچکتر تقسیم نمی شود؛ در افراز تنها سهم هر فرد مشخص می شود. برای مثال از شش دنگ خانه، سه دنگ به دو نفر می رسد، در چنین شرایطی سهم افراد مشخص است، اما ممکن است هر دو در همان خانه زندگی کنند و از تمامی اجزای آن نیز استفاده نمایند.

وکیل الزام به تفکیک ملک کیست و چه نقشی دارد؟

اکنون با این اوصاف و تفاسیر، خود به ادعایی که ما در ابتدای مقاله مطرح کردیم، پی برده اید. روند تفکیک کردن ملک و یا افراز آن، روندی است که دوندگی فراوانی دارد. در اکثر مواقع نیز با هدر رفت زمان و سرمایه ی بسیار، همراه است. افراد عادی یا همان اشخاص حقیقی، معمولا دانش حقوقی چندانی ندارند و در پی همین موضوع، ممکن است در نهایت، متحمل زیان فراوان شوند، یا اینکه حق شان تضییع شود. اینجاست که به کارگیری یک وکیل الزام به تفکیک ملک، می تواند راه را تا حد بسیاری برای شما، هموار سازد.

مطلب مرتبط:  تفکیک و افراز یعنی چه؟ | تفاوت های افراز، تفکیک و تقسیم چیست؟

در چنین مواردی، وکیل الزام به تفکیک ملک، با نقشی که برای شما در دعاوی تقسیم ملک ایفا می کند، می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد، بار گرانی را از دوش شما بردارد و موفقیت و احقاق حقوق شما را تضمین نماید.

وکلای الزام به تفکیک کردن ملک، برای طرح دعوی، به مدارک زیر نیاز دارند:

 • تصویر مصدق سند مالکیت (که اختیاری است)
 • تصمیم مصدق تصمیم واحد ثبتی (که اجباری است)
 • کارت ملی جهت احراز هویت و کارت بانکی جهت پرداخت مبالغ دادرسی

در صورت عدم وجود مدارک فوق الذکر، این مدارک نیز اکتفا می کنند:

 • شماره پرونده اسنادی
 • درخواست استعلام
 • درخواست جلب نظر کارشناس
 • معاینه محلی
 • سایر دلایل و مستندات

وکیل الزام به تفکیک ملک کیست و چه نقشی دارد

نتیجه گیری و جمع بندی

در نهایت به یاد داشته باشید که شما می توانید با مراجعه حضوری و یا مشاوره حقوقی رایگان با موسسه ما، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین دفتر وکالت در تهران، نسبت به عقد قرارداد با وکلای الزام به تفکیک ملک اقدام نموده و طرح دعوی خود را آغاز نمایید.

سوالات متداول

 1. تفکیک ملک چیست؟

به تقسیم املاک و اموال غیرمنقول، به قطعات و سهم های کوچکتر، تفکیک گفته می شود. این تفکیک ممولا بین اشخاص حقیقی، یا بین اشخاص حقیقی و حقوقی، صورت می گیرد.

 1. در چه مواردی دعوی تفکیک ملک مطرح می شود؟

این موضوع ممکن است در موارد بسیاری رخ دهد؛ بعضا صاحب ملک خود برای تفکیک کردن ملکش اقدام می کند، برخی مواقع شرکا برای تقسیم یک ملک و بعضی اوقات ورثه ی یک ملک.

 1. وکیل الزام به تفکیک ملک کیست؟

از آنجایی که فرایند تفکیک کردن ملک بسیار پیچیده و وقت گیر است و نیاز به دانش بالای حقوقی دارد، افراد، وکلایی متخصص در زمینه تفکیک استخدام می کنند که به آن ها، وکیل الزام به تفکیک گفته می شود.

 1. مدارک مورد نیاز برای طرح دعوی تفکیک ملک چیست؟

تصویر مصدق سند مالکیت، تصویر مصدق تصمیم واحد ثبتی، مدارک شناسایی و کارت بانکی.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312