... ...

وکیل الزام به تفکیک ملک و آشنایی با مزایای آن

 • 17 مرداد 1400
 • بروزرسانی: ۲ خرداد ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 3390 بازدید

یکی از مهمترین دعاوی ملکی، دعوای تفکیک ملک است. برای تفکیک ملک و راهنمایی از چگونگی طرح دعوای آن لازم است که با وکیل متخصص این حوزه حتما مشورت نمایید. به همین خاطر ما در این مقاله به به بررسی وظایف وکیل الزام به تفکیک ملک می‌پردازیم و علاوه بر آن نکاتی هم در رابطه با تفکیک ملک بیان می‌کنیم.

تفکیک ملک چیست؟

قبل از پرداختن به مزایای استفاده از وکیل، لازم است بیان نماییم تفکیک ملک به چه معناست؟ تفکیک ملک به معنای تقسیم ملک توسط شخص مالک و یا شرکای ملک است. اگر شرکا درخواست تفکیک ملک را داشته باشد باید با موافق همه‌ی آنها صورت بگیرد و اگر یکی از شرکا راضی به انجام تفکیک نشد میتوان الزام او را از دادگاه بخواهند.

در روش دیگر خود مالک قصد دارد ملک خود را به قطعات کوچکتر تقسیم و تفکیک کند که لازم است از طریق دایره ثبت اقدام نمایید. توجه نمایید افراز ملک با تفکیک ملک متفاوت است.

وکیل الزام به تفکیک ملک

وکیل الزام به تفکیک ملک چه وظایفی دارد؟

فردی که به عنوان وکیل ملکی فعالیت می‌کند در واقع شخصی است که در دعوای الزام به تفکیک و مراحل ثبت دعوا و همچنین ارسال درخواست تفکیک به دایره ثبت در کنار موکل است و او را راهنمایی می‎کند. از آنجایی که پیگیری کارهای دادگاهی سخت و پیچیده است بنابراین لازم است که حتما یک نفر فرد متخصص را برای راهنمایی در کنار خود داشته باشید و بهتر است که این فرد وکیل الزام به تفکیک ملک باشد.

وکیلی که کارهای  تفکیک ملک را انجام می‌دهد در واقع وظیفه دارد که به اداره ثبت مراجعه کند و تمامی امور مربوط به ملک و تفکیک را همراه با اسناد و ادله و مواد قانونی انجام دهد. گاهی اوقات برای تفکیک عادلانه ملک لازم است که از وکلای خبره استفاده شود تا بتوانند با استفاده از تجربیاتی که در طول سالیان طولانی کسب کرده‌اند بهترین راهنمایی را به شما ارائه بدهند.

انواع دعوای تفکیک ملک به لحاظ طرفین

همانطور که قبلا بیان شد ممکن است دعوای تفکیک به طرفیت دو نفر از افراد باشد. به این معنا که گاهی اوقات پیش می‌آید که خوانده دعوا یکی از مالکین است و در برخی مواقع خوانده دعوا می‌تواند یک فرد حقوقی باشد.

مطلب مرتبط:  مسائل حقوقی آپارتمان نشینی و آشنایی با برخی از مهمترین قوانین آپارتمان نشینی

اشخاص حقیقی به عنوان خوانده دعوا

 • در صورتی که ملک به صورت شریکی است و یکی از شرکا قصد تفکیک ملک را دارد نیاز است که تمامی شرکا با تفکیک ملک موافقت نمایید. اگر یک شریک مخالفت نماید می‌توان دعوای الزام به تفکیک ملک مطرح کرد.
 • در صورتی که مالک قصد فروش آپارتمان ساخته شده را دارد موظف است که قبل از فروش ملک و آپارتمان را تفکیک کند و برای هر قسمت سند رسمی جداگانه‌ای تهیه کند. اگر این اقدام صورت نگیرد و آپارتمان را به شخص دیگری بفروشد، خریدار می‌تواند به اداره ثبت دادخواست الزام به تفکیک ملک را بدهد و یا اینکه می‌تواند از وکیل الزام به تفکیک ملک استفاده نماید تا او تمامی مراحل تفکیک ملک را انجام دهد.

دعوی تفکیک ملک چیست؟

افراد حقوقی به عنوان طرفین دعوی

در برخی موارد تمامی مالکین برای تفکیک ملک رضایت و اتفاق نظر دارند و دادخواست خود را برای اداره ثبت می‌فرستند تا ملک را جدا و تقسیم کند. در این مورد اگر تمامی شرکا شرایط قانونی را فراهم کرده باشند اما اگر بازهم اداره ثبت برای تفکیک ملک اقدامی نکرده باشد و یا اینکه شهرداری و جهاد کشاورزی از تفکیک ملک خودداری کند، مالک می‌تواند به دادگاه مراجعه و اقدام به طرح دعوا کند.

در این صورت خوانده دعوا یک شخص نیست بلکه می‌تواند اداره ثبت، جهاد کشاورزی و یا شهرداری باشد به این خاطر که با وجود احراز تمامی شرایط قانونی تقسیم و تفکیک ملک از جانب آنان صورت نگرفته است.

مدارک مورد نیاز برای دعوای الزام به تفکیک زمین

در صورتی که می‌خواهید دعوای الزام به تفکیک را مطرح کنید باید مدارک ذیل را به همراه داشته باشید:

 • مدارک هویتی که شامل شناسنامه و کارت ملی مالک است.
 • تصمیم واحد ثبت که لازم است تصویر آن را ارائه دهید.
 • سند مالکیت و یا معاینه محل ، نظر کارشناس و درخواست استعلام

ویژگی وکلای الزام به تفکیک ملک

با توجه به مواردی که بیان شد لازم است که وکیل الزام به تفکیک ملک شرایط ذیل را داشته باشد:

 • همانطور که می‌دانید گاهی اوقات ممکن است که خوانده دعوا افراد حقوقی باشد بنابراین لازم است وکیل الزام به تفکیک با تمامی شرایط و قوانین مربوط به نحوه طرح دعوا علیه این افراد آشنا باشد.
 • وکیل متخصص تحصیلات حقوقی دارد و سالها به طور خاص و ویژه در زمینه دعاوی الزام به تفکیک کار انجام داده است.
 • از آنجایی که حوزه تخصصی او دعاوی ملکی و الزام به تفکیک زمین و ساختمان و ملک است می‌تواند از نظرات قضات بازنشسته بهره ببرد و به شما نیز توصیه کند.
 • یک وکیل متخصص از ضرر وزیان‌های احتمالی ملکی جلوگیری می‌کند.
مطلب مرتبط:  مجازات فک پلمپ

وکیل الزام به تفکیک ملک کیست و چه نقشی دارد

وکیل الزام به تفکیک ملک با گروه وکلای تهران مدافع

با توجه به وظایف و ویژگی‌هایی که برای وکلای الزام به تفکیک بیان شد، ما توصیه می‌کنیم که حتما قبل از طرح دعوا با وکیل مشورت کنید به این خاطر که ممکن است گاهی اوقات نیازی به طرح دعوا نباشد و وکیل با یک راهنمایی شما را از هزینه‌های اضافی نجات دهد.

توصیه ما این است که از خدمات مشاوره حقوقی رایگان گروه وکلای تهران مدافع استفاده نمایید به این خاطر که تهران مدافع  معتبرترین دفتر وکالت در تهران است و از وکلای متخصص الزام به تفکیک ملک تشکیل شده است که بهترین راهنمایی‌ها را به شما می‌نماید.

جمع بندی

وکیل الزام به تفکیک ملک وکیلی است که در تمامی امور مربوط به تفکیک ملک می‌تواند مالک را راهنمایی کند و چون از تخصص و دانش کافی برخوردار است می‌تواند از ورود هزینه‌های اضافی  مربوط به تفکیک ملک خودداری کند.

تفکیک ملک به معنای تقسیم ملک بین مالکان و یا تقسیم ملک توسط یک مالک است و برای دعوای الزام به تفکیک نیاز است که دادخواست خود را به ثبت برسانید.

سوالات پایانی

آیا ارائه سند مالکیت برای دادخواست الزام به تفکیک ملک الزامی است؟

خیر این مورد اختیاری است و در صورتی که این مدرک را ندارید می‌تواندی از شماره پرونده جهت استناد استفاده کنید و یا درخواست استعلام بدهید.

هزینه‌های مربوط به دعوای الزام به تفکیک ملک چقدر است؟

هزینه‌ها شامل هزینه دارسی و همچنین خزینه ثبت دادخواست می‌باشد و ممکن است با توجه به نرج هر سال تغییر کند.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان
(فقط استان تهران و البرز)
فقط استان تهران و البرز - ۰۹۱۰۴۷۶۸۸۸۴ وکیل اداره کار - ۰۹۲۱۰۸۳۳۸۰۵