... ...

آشنایی با وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری و وظایف آن

 • 28 مرداد 1400
 • بروزرسانی: ۱۲ شهریور ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 2106 بازدید

وکیل کمیسیون ماده ١٠٠ شهرداری

 • همه چیز درباره کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری
 • مشاوره رایگان با آقای مهیار صادقی وکیل پایه یک دادگستری
 •  طرح و پیگیری پرونده تا انتهای کار
 • کافی است با ما تماس بگیرید :  ٩١٠٠١٣١٢-٠٢١۰۹۹۱۶۲۶۴۳۴۷

اکثر کسانی که با پروسه های ساخت و ساز انواع بناها در شهرهای مختلف سر و کار دارند، به طور حتم می دانند که اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به شهرداری و اصول آن، کار چندان ساده ای نیست. از طرفی، این افراد مایلند تا در کوتاه ترین زمان ممکن، پروژه های ساخت و ساز خود را در مقیاس های کوچک و بزرگ، جلو ببرند. ولی هر کدام از این پروژه های ساخت و ساز، به نوعی می باید تا از اصول و قوانین شهرداری و شهرسازی مختص به خود پیروی کند. در این بین، قوانین و ضوابط مربوط به این پروسه ها، توسط کارشناسان و وکلای مربوطه می تواند به صورت جامع و حرفه ای در اختیار دیگر افراد قرار بگیرد. یکی از این مفاد و قوانین، وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری نام دارد. به علت اهمیت این مورد، قصد داریم تا با وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری بیشتر آشنا شده و سپس در خصوص فعالیت ها و وظایف آن، توضیحاتی ارائه دهیم.

آشنایی با وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری

آشنایی با وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری، شخصی است که می تواند ضمن برخورداری از دانش و تجربه قابل توجه در خصوص امور املاک، به مالکین مشاوره های تخصصی ارائه کرده و در زمینه های مربوطه، از حقوق آن ها نیز دفاع کند. یک وکیل پایه یک دادگستری محسوب می شود.

از آنجایی که ساخت و سازها در شهرهای مختلف کشورمان افزایش یافته، به همان میزان نیز تخلفات بیشتر شده است. البته هر چند که در خصوص ساخت و سازها در بخش های مختلف شهرها و حومه و عملیات عمرانی و ساختمانی، قوانین جدیدی وضع شده که این قوانین هر روز هم به روز می شوند، اما باز هم در زمینه های مورد بحث، تخلفات گوناگونی را شاهد هستیم. در اینجا، وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری یا همان وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، نقشی پر رنگ و حیاتی ایفا می کند.

البته در اینجا باید به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری هم اشاره شود که با در نظر گرفتن این ماده و قوانین آن، کلیه امور ساخت و ساز و اصولاً ساختن هر بنایی در شهر، می باید تا با مجوز شهرداری آن منطقه و کسب پروانه صورت گیرد. بدیهی است که تخلفاتی که در این زمینه اتفاق می افتد، توسط وکیل، پیگیری خواهد شد تا این وکیل برای کسانی که از قوانین اطلاعات کمی دارند، کمک رسان باشد.

مطلب مرتبط:  آشنایی با نکات لازم که در مورد الزام به اخذ پایانکار ساختمان باید بدانیم

شایان توجه است که این ماده و کمیسیون، تنها برای کسانیکه در داخل شهر به ساخت و ساز می پردازند، اختصاص داشته و موارد خارج از شهر را در بر نمی گیرد. ضمن اینکه وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری، فعالیتی جدا از شهرداری های هر منطقه دارد. در خصوص هر گونه مشاوره و راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با مجموعه تهران مدافع تماس گرفته و از مشاوره وکلای آن بهره مند شوید. مجموعه تهران مدافع، در خصوص مشاوره رایگان حقوقی و ملاقات حضوری با وکیل متخصص، یاری رسان شما خواهند بود.

چه تخلفاتی توسط توسط وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری پیگیری می شود؟

باتوجه به موارد عنوان شده، شهرداری های هر منطقه و ناحیه، در خصوص ساخت و سازهای غیر قانونی و بدون پروانه، ورود کرده و این تخلفات را موضوع را به قسمت های مربوطه ارجاع داده تا از نظر قانونی پیگیری انجام شود. از آنجایی که داشتن مجوز پروانه ساختمان، امری ضروری محسوب می شود، کسانی که که بدون داشتن پروانه، به انجام عملیات ساختمان سازی می پردازند، بر اساس کمیسیون ماده ۱۰۰ بنای ساخته شده تخریب شده و یا از ادامه ساخت آن جلوگیری می شود. ضمن اینکه اعمال جریمه نیز از دیگر مواردی است که وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری می تواند برای چنین ساخت و سازهای غیر قانونی در نظر بگیرد.

اما یکی دیگر از تخلفاتی که شهرداری آن را به موضوع را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع می دهد، عدم تعبیه پارکینگ در ساختمان است. بدین صورت که اگر هر ساختمانی از فضای پارکینگ برخوردار نباشد، کمیسیون مورد بحث بر طبق ماده ۱۰۰، جریمه ای را برای سازنده و مالک در نظر خواهد گرفت. اما در صورتی که امکان اصلاح بنا وجود نداشته باشد، به میزان حدود ۱ برابر ارزش ملک، جریمه نقدی توسط برای شخص توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در نظر گرفته خواهد شد.

تمامی این موارد، توسط وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری بررسی شده و جریمه ها و هر گونه تصمیم گیری، توسط شخص وکیل که فردی با تجربه و متخصص است، انجام می شود.

وظایف وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری چیست؟

یکی دیگر از تخلفاتی که نقش وکیل در آن پر رنگ خواهد بود،  این است که که بنای احداث شده، از حدود مشخص شده در پروانه بیشتر بوده و تراکم بالا باشد. لذا، طبق کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، این ملک توقیف شده و برای مالک نیز جریمه ای در نظر گرفته خواهد شد. در نهایت هم، اگر اصول معماری و فنی مرتبط با ساختمان سازی، در حین ساخت و ساز رعایت نشود، بنابر اصل ماده ۱۰۰ شهرداری و پس از بررسی آن بنا توسط وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری، ساختمان باید تخریب شود.

مطلب مرتبط:  دادخواست تنفیذ فسخ قرارداد

وظایف وکیل ماده 100 شهرداری

تغییر کاربری، عدم برخورداری از استحکام لازم و تجاوز به معابر شهری و عمومی، از دیگر تخلفاتی است که توسط وکیل بررسی می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های مختلف، مجموعه وکلای تهران مدافع، سرویس های گوناگونی را در اختیار شما قرار خواهند داد که از جمله آنها می توان به مشاوره وکیل ملکی متخصص، پشتیبانی وکیل تا انتهای کار و طرح مشکل و مسئله به صورت تلفنی اشاره کرد.

ویژگی های وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری کدامند؟

 • برخورداری از تخصص و تجربه کافی
 • در اختیار گذاشتن تحلیل های علمی و حرفه ای
 • برخورداری از ویژگی امانت داری
 • قابل اعتماد بودن
 • احترام به موکل
 • برخورداری از شخصیت اجتماعی
 • تسلط کامل بر قوانین کلی به ویژه قوانین کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

شایان توجه است که رسیدگی به تخلفات کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری نیز در دو مرحله انجام خواهد شد. ابتدا تخلفات بررسی و سپس حکم آن ها صادر خواهد شد. اما اگر مالک و یا شهرداری به حکم صادر شده معترض باشند، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، دستور تجدید نظر می دهد.

ویژگی های وکیل ماده 100 شهرداری کدامند؟

سوالات متداول

 1. وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری، کیست؟

وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری، شخصی است که می تواند به مالکین مشاوره های تخصصی ارائه کرده و در زمینه های مربوطه، از حقوق آن ها نیز دفاع کند. یک وکیل پایه یک دادگستری محسوب می شود.

 1. چه تخلفاتی توسط توسط وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری پیگیری می شود؟

ساخت و سازهای غیر قانونی و بدون پروانه، عدم تعبیه پارکینگ، تراکم بالا، تغییر کاربری، عدم برخورداری از استحکام لازم و تجاوز به معابر شهری و عمومی، عدم رعایت اصول شهری و ساختمان سازی

 1. ویژگی های یک وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری کدامند؟

تخصص و تجربه کافی، در اختیار گذاشتن تحلیل های علمی و حرفه ای، امانت داری، قابل اعتماد بودن، احترام به موکل، شخصیت اجتماعی، تسلط کامل بر قوانین کلی.

 1. رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، در چند مرحله انجام می شود؟

این مورد در دو مرحله انجام شده که ابتدا تخلف بررسی و حکم صادر می شود. در مرحله دوم، اگر به حکم صادر شده، اعتراضی وجود داشته باشد، دادگاه تجدید نظر تشکیل خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312