... ...

آشنایی با وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری و وظایف آن

 • 28 مرداد 1400
 • بروزرسانی: ۱۹ شهریور ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 3641 بازدید

وکیل کمیسیون ماده ١٠٠ شهرداری

 • همه چیز درباره کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری
 • مشاوره رایگان با آقای مهیار صادقی وکیل پایه یک دادگستری
 •  طرح و پیگیری پرونده تا انتهای کار
 • کافی است با ما تماس بگیرید :  ۰۹۱۰۴۷۵۹۹۹۲  – ۰۹۹۱۶۲۶۴۳۴۷

برای انجام ساخت و سازهای قانونی نیاز است که با برخی قوانین و مقررات آشنایی داشته باشیم در همین راستا در این مقاله تصمیم داریم درباره وکیل مناسبی که شما را می‌تواند با قوانین مربوطه آشنا کند صحبت کنیم. وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری یکی از وکلایی است که برای انجام ساخت و ساز لازم است با  آن مشورت کنید. در ادامه ما با وظایف وکیل مربوط آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

آشنایی با وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری

کمیسیون ماده  ۱۰۰ شهرداری چیست؟

همانطور که در مقدمه بیان شد نیاز است که در تمامی دنیا برای ساخت و ساز ابتدا قوانین و مقررات مربوطه رعایت بشود. کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری یکی از قوانینی است که بیان می‌دارد؛ نیاز است برای ساخت و سازهایی که انجام می‌شود ابتدا مجوز لازم دریافت شود و سپس اقدام به ساخت و ساز نماید.

ماده ۱۰۰ شهرداری بیان می‌‌کند که لازم برای ساخت و ساز‌هایی که در محدوده شهر انجام می‌شود پروانه ساخت و ساز گرفته شود و در صورتی که مالکین بدون پروانه اقدام به ساخت وساز کنند مامورین شهرداری می‌توانند بنای ساخته شده را تخریب کند.

وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری کیست؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که بر اثر ساخت و ساز‌هایی که برای آنها مجوز کسب نشده است ماموران بنای ساخته شده را تخریب کنند یا اینکه در برخی اوقات شهرداری مجوز لازم برای ساخت و ساز یک بنا را نمی‌دهد. دراین مواقع لازم است که وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری وارد عمل شود.

در واقع وکیل ماده ۱۰۰ وکیلی است که در هنگامی که مالکین از اخذ مجوز نا امید شده اند و یا بنای چند صد میلیاردی آنها ممکن است تخریب شود می‌تواند با استناد به قوانین و مقررات و تبصره‌های موجود از ضررهای بزرگ جلوگیری کند.

در این مواقع وکیل با دلایل محکمی که در دسترس دارد کمیسیون ماده ۱۰۰ را قانع می‌کند و مانع از این می‌شود که بنای مورد نظر تخریب شود. در واقع وکلای ماده ۱۰۰ سالهای زیادی را صرف پرونده‌های مربوط به شهرداری کرده‌اند و از این حیث بسیار با تجربه هستند.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی از طریق واتساپ و مزایای استفاده از آن

وظایف وکیل ماده 100 شهرداری

ویژگی وکلای ماده ۱۰۰

فردی را که به عنوان وکیل ماده ۱۰۰ انتخاب می‌کنید باید دارای ویژگی‌های ذیل باشد:

 • ابتدا باید تحصیلات حقوقی داشته باشد و مسلط بر قوانین مربوط به ساخت وساز و شهرداری باشد.
 • فردی که وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری است تمامی اسناد حقوقی مربوطه را فراهم می‌کند.
 • لازم است که تجربه کافی داشته باشد. وکیلی که تجربه کافی دارد می‌تواند مالک را از خطرات و ضرر و زیان‌های احتمالی آگاه کند.
 • باید توجه داشته باشید که استفاده از وکیل متخصص باعث صرفه جویی در وقت و هزینه موکل هم می‌شود. گاهی اوقات موکلین به دلیل مشغله کاری زیادی که دارند ترجیح می‌دهند یک وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری کار‌های مربوط به ملک آنها را پی‌گیری کند.
 • علاوه بر آن گاهی اوقات پیش می‌آید که کمیسیون ماده ۱۰۰ دستور به تخریب بنا را بدهد. در این مواقع وکیل ماده ۱۰۰ می‌تواند حکم جریمه بگیرد.

تخلفات مربوط به شهرداری

در موارد ذیل امکان جریمه یا تخریب ساختمان توسط شهرداری وجود دارد و توصیه می‌شود که از وکلای متخصص استفاده کنید تا با کمترین ضرر و زیان مشکل برطرف شود:

 • در صورتی که ساخت و سازی که توسط مالکین انجام شده است، بدون مجوز بوده است. این تخلف از جمله تخلفات مربوط به ساختمان سازی است. در مواردی که ساختمان بدون پروانه و مجوز ساخته شده است باید تخریب شود.

گاهی اوقات امکان جریمه برای ساختمان‎‌هایی که بدون مجوز ساخته می‌شوند وجود دارد. وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌تواند در این موارد شما را راهنمایی کند و از تخریب ساختمان ساخته شده جلوگیری نماید.

 • اگر در اثر ساخت و ساز به معابر شهری تجاوزی صورت بگیرد.
 • زمانی که در ساخت و ساز‌ها پارکینگ ساخته نشود و یا به گونه‌ای ساخته شود که غیر قابل استفاده است.
 • گاهی اوقات مالکین ممکن است کاربری ساختمان را تغییر بدهند برای مثال ساختمانی که مسکونی است را به ساختمان تجاری تبدیل کنند. در این مواقع نیاز است که برای تغییر کاربری مجوز دریافت شود.
 • در برخی اوقات ممکن است مهندس ناظر در عملیات ساختمان سازی تخلفاتی انجام دهد.
 • استحکامات مناسب در عملیات ساختمان سازی رعایت نشده باشد. برای مثال ضوابط شهرسازی و بهداشتی در ساختمان رعایت نشده باشد.

موارد بالا از جمله مواردی است که یک وکیل ماده ۱۰۰ با توجه به تجربه و تخصص خود و با توجه به تبصره‌ها و قوانینی که به آن مسلط است از ضرر و زیان‌های هنگفت جلوگیری کند. در تمامی این موارد وکیل ماده ۱۰۰ وظیفه دارد تا به موکل خود کمک کند و مشاوره‌های لازم را بدهد.

مطلب مرتبط:  معرفی انواع اجاره نامه و مشاوره با وکیل متخصص قرارداد

ویژگی های وکیل ماده 100 شهرداری کدامند؟

وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری با گروه وکلای تهران مدافع

با توجه به توضیحاتی که داده شد  لازم است که برای عملیات ساختمان سازی در شهر‌ها حتما از یک وکیل کمیسون ماده ۱۰۰ استفاده کنید به این خاطر که وکلایی که با قوانین و مقررات شهرداری آشنا هستند می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

توصیه ما گروه وکلای تهران مدافع است به این خاطر که این گروه متشکل از وکلای با تجربه و متخصص است که با قوانین شهرداری آشنا هستند. همچنین اگر به دنبال وکیل ملکی متخصص هستید می‌توانید ابتدا با گروه وکلای تهران مدافع مشورت کنید به این خاطر که گروه وکلای تهران مدافع خدمات مشاوره رایگان ارائه می‌دهد و شما می‌توانید در ابتدا با وکلای متخصص مشورت کنید و بعد تصمیم خود را بگیرید.

جمع بندی

وکیل ماده ۱۰۰ وکیلی است که موکل خود را در هنگامی که یکی از تخلفات ماده ۱۰۰ را انجام داده است کمک کند. همانطور که می‌دانید کمیسون ماده ۱۰۰ شهرداری به تخلفات مربوط به ساخت و ساز‌های غیرمجاز و دیگر تخلفاتی که مربوط به ساختمان است می‌پردازد.

تخلفاتی که مربوط به ماده ۱۰۰ می‌شود شامل عدم کسب مجوز برای ساخت ساختمان، عدم ساخت پارکینگ،  تخلفات مربوط به مهندس ناظر و دیگر تخلفات است. وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری وظیفه دارد موکل خود را در برابر تمامی این تخلفات راهنمایی کند و مشورت‌های لازم را به او بدهد.

سوالات متداول

آیا امکان اعتراض به حکم صادره از کمیسون ماده ۱۰۰ شهرداری وجود دارد؟

بله در صورتی که به حکم صادر شده اعتراض دارید می‌توانید در مرحله تجدید نظر از وکیل خود بخواهید که به حکم اعتراض کند. البته گاهی اوقات وکیل ماده ۱۰۰ به شما توصیه می‌کند که به حکم صادره اعتراض کنید.

آیا امکان اعتراض به تخلفات ساختمانی فرد دیگری وجود دارد؟

بله در صورتی که فردی تخلفات ساختمانی شخص دیگری دیده است و از آن تخلفات متضرر شده است می‌تواند ابتدا با وکیل ماده ۱۰۰ مشورت کند و سپس به شهرداری مراجعه کرده و اقامه دعوا کند.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان
(فقط استان تهران و البرز)
فقط استان تهران و البرز - ۰۹۱۰۴۷۶۸۸۸۴ وکیل اداره کار - ۰۹۲۱۰۸۳۳۸۰۵