... ...

بهترین وکیل مهریه و آشنایی با هزینه های 0 تا 100 آن توسط تهران مدافع

 • 22 شهریور 1399
 • ۲ نظر
 • 7 دقیقه
 • 1998 بازدید

برای مشاوره با وکیل مهریه می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

مهریه که به آن صداق یا کابین هم گفته می‌شود نهادی مبتنی بر سنت و مذهب در حقوق ایران است. در شرایط اجتماعی کنونی مهریه برای زن یک پشتوانه‌ی مالی به حساب می‌آید. با وجود اینکه زن هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌اش را طلب کند ولی در بسیاری از مواقع مطالبه مهریه هنگام اختلافات شدید زوجین و طلاق اتفاق می‌افتد. به همین خاطر معمولاً مطالبه مهریه روندی طولانی و پردردسر در راهروهای دادگاه است که به خاطر نداشتن آگاهی نسبت به قوانین و روند کار ممکن است حتی به درستی انجام نشده و فرد موفق به گرفتن حق خود نشود. با گرفتن وکیل مهریه متخصص، با تجربه و توانمند، علاوه بر کسب آگاهی نسبت به حقوق قانونی خود این روند را با آرامش و سرعت بیشتری پیش خواهید برد.

وکیل مهریه

مهریه چیست؟

مهریه در اصل به نشانه‌ی مهر و صداقت مرد است. مهریه مقداری معلوم و قابل تملک دارد و در سند ازدواج ثبت می‌شود. زوجین باید از میزان تعیین شده هر دو راضی باشند و بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی بعد از جاری شدن صیغه عقد قابل دریافت است.

انواع مهریه

 • مهر السنه

مهر السنه مهریه حضرت فاطمه است. بسیاری از مسلمانان بر اساس مهرالسنه حضرت فاطمه میزان مهریه را مشخص می‌کنند و مقدار آن ۵۰۰ درهم یا ۱۲۵۰ گرم نقره است.

 • مهر المسمی

مهر المسمی در واقع همان مهریه‌ی مرسوم و شناخته شده است. نوع و میزان آن را زوجین می‌توانند در حین عقد یا بعد از آن تعیین کرده و بر سر آن به توافق برسند.

 • مهر المثل

مهر المثل هنگامی به زن تعلق می‌گیرد که در زمان جاری شدن خطبه عقد مهریه تعیین نشده باشد و یا مهریه‌ای که تعیین شده است قانونی و مشروع نباشد. در این شرایط اگر نزدیکی صورت بگیرد مهرالمثل برزن مستحق می‌شود. برای تعیین مقدار مهرالمثل زن به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست می‌دهد. کارشناسی از طرف دادگاه وضعیت زندگی و اجتماعی زن را مورد بررسی قرار داده و با زنان مشابه خودش در آن جایگاه مقایسه می‌کند و بر همین اساس مهرالمثل رو تعیین می‌کند. رضایت مرد در تعیین مهرالمثل نقشی ندارد.

 • مهرالمتعه

مهرالمتعه مشابه مهرالمثل است با این تفاوت که قبل از اینکه زوجین نزدیکی داشته باشند طلاق صورت می‌گیرد. در مهرالمتعه هنگام عقد مهریه‌ای تعیین نشده است و بر اساس وضعیت مالی و اقتصادی مرد از سوی دادگاه تعیین می‌شود.

توجه داشته باشید انواع مهریه که در بالا ذکر شد برای عقد و نکاح دائم است و در صورتی که تعیین نشود نیز عقد کاملاً قانونی و شرعی است. اما برای عقد موقت شرایط متفاوت است و حتماً باید مقداری به عنوان مهریه تعیین شود.

مطلب مرتبط:  نحله چیست و در چه صورتی به زن تعلق می گیرد؟ | چگونگی دریافت نحله

انواع مهریه از نظر نحوه دریافت 

 • مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه حقی است که به محض جاری شدن خطبه عقد مرد مدیون پرداخت آن به زن است. زن می‌تواند چه در ادامه زندگی و چه در هنگام طلاق مهریه خود را مطالبه کند. در هر صورت زن با ارائه‌ی دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه می‌تواند کل مهریه یا قسمتی از آن طلب کند. اگر مرد تمکن مالی نداشته باشد دادگاه حکم پرداخت اقساطی مهریه را می‌دهد و حتی ممکن است حکم حبس نیز به مرد بدهد. زن نیز می‌تواند تا زمان دریافت مهریه از انجام وظایف زناشویی امتناع کند.

انواع مهریه از نظر نحوه دریافت 

 • مهریه عندالاستطاعه

در مهریه عندالاستطاعه مرد در صورتی ملزم به پرداخت مهریه است که استطاعت آن را داشته باشد. معمولاً ثابت کردن استطاعت مالی مرد کار ساده‌ای نیست. در این حالت امکان گرفتن حکم حبس برای مرد نیز وجود ندارد. در این شرایط وکیل مهریه می‌تواند راهگشای گره‌های پرونده باشد. چرا که از قوانین جدید آگاه است و به قوانین تسلط کامل دارد.

قانون مهریه ۱۱۰ سکه

اگر مهریه کمتر یا دقیقاً ۱۱۰ سکه باشد مرد موظف به پرداخت مهریه کامل است. ولی در مهریه‌های بیشتر از ۱۱۰ سکه مرد موظف به پرداخت کامل ۱۱۰ سکه از مهریه است و برای پرداخت مابقی مهریه دادگاه بر اساس شرایط مالی مرد تعیین می‌کند.

روند مطالبه‌ مهریه با داشتن وکیل

 • از طریق اجرای ثبت

برای درخواست مهریه از طریق اجرای ثبت با مراجعه به دفتر ثبت ازدواج مدارک مورد نظر را اخذ می‌کند. سپس به اداره اجرائیات ثبت اسناد رفته و آنجا تشکیل پرونده می‌دهد. در اداره ثبت اسناد از اموال مرد استعلام می شود. در اینجا دو حالت به وجود می‌آید. اگر مرد اموالی از خود داشته باشد اموال توقیف و ارزشیابی شده و مهریه زن از اموال توقیفی پرداخت می‌شود. هنگامی که نیاز به توقیف و یا مزایده اموال مرد باشد با داشتن وکیل مهریه این امر سریع‌تر انجام می‌پذیرد. اما اگر مرد اموالی نداشته باشد ادامه‌ی روند مطالبه از طریق مراجع قضایی صورت می‌گیرد. در اداره ثبت گواهی برای مطالبه مهریه به دادگاه خانواده صادر می‌شود. در دادگاه خانواده مرد می‌تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه دهد که معمولاً پذیرفته شده و مهریه قسط‌بندی می‌شود. پس از درخواست صدور اجراییه اگر مرد اقساط را پرداخت نکند دادگاه می‌تواند با دستور جلب از نیروی انتظامی درخواست بازداشت مرد را صادر کند.

 • از طریق دادگاه

برای گرفتن مهریه، زن می‌تواند بدون مراجعه به اداره ثبت مستقیم از طریق مراجع قضایی اقدام کند. در این حالت زن با مراجعه به دفتر خدمات قضایی دادخواست آماده می‌کند. اگر مهریه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد دادخواست به شورای حل اختلاف واگذار می‌شود. اما برای مقادیر بالاتر مهریه به دادگاه خانواده ارجاع داده می‌شود. از مزایای داشتن وکیل مهریه عدم نیاز به حضور موکل در طول پروسه است. خصوصاً چون در بیشتر موارد مطالبه مهریه با اختلافات شدید زوجین و طلاق همراه است. با توجه به مشکلات عاطفی و روانی پیش آمده با این شرایط گرفتن وکیل مهریه باعث می‌شود دیگر نیازی به رویارویی زوجین نباشد. در ادامه‌ در دادگاه خانواده برای دادخواست زن پرونده تشکیل می‌شود. در جلسه رسیدگی پس از صدور رای دادگاه مرد محکوم به پرداخت مهریه می‌شود. زن می‌تواند به کمک وکیل طلاق فوری و مهریه در هنگام ارائه‌ی دادخواست و قبل از تشکیل دادگاه تأمین خواسته فوری بخواهد. در این شرایط امکان توقیف اموال مرد پیش از رسیدگی قضایی وجود دارد. اگر سوال شما در مورد این است که برای درخواست مهریه باید کجا مراجعه کنیم می توانید به لینک این مطلب که قبلا درموردش صحبت شده مراجعه کنید.

مطلب مرتبط:  وکیل پایه یک دادگستری در بهترین موسسه حقوقی در تهران

روند مطالبه‌ی مهریه با داشتن وکیل مهریه

روند مطالبه‌ی مهریه با داشتن وکیل مهریه

با توجه به تخصصی بودن امور حقوقی وکیل مهریه به پیچیدگی‌های احتمالی در روند دادخواست مهریه کاملاً آگاه است. وکیل مهریه به دلیل سر و کار داشتن مداوم با پرونده‌های طلاق و مهریه تجربه زیادی دارد. با داشتن وکیل برای مهریه روند پرونده‌ی شما سریع‌تر پیش رفته و در زمان صرفه‌جویی قابل توجهی ‌می‌‍‌شود. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی با وکیل مهریه تهران با دفتر وکلای تهران مدافع تماس بگیرید. پس از تکمیل مدارک مورد نیاز وکالت خود را به بهترین وکیل مهریه در تهران بسپارید. از اینجا به بعد روند قانونی کار و حضور در دادگاه و پیگیری آن بر عهده وکیل می‌باشد. وکلای متبحر و با تجربه‌ی تهران مدافع با پشتیبانی و حمایت از موکل تا انتهای پرونده همراه شما خواهند بود.

سؤالات متداول

 • آیا زن بعد از فوت همسر می‌توانند مهریه را به اجرا بگذارد؟

بله. زن پس از فوت همسر مستحق دریافت تمام مهریه از ماترک متوفی می‌گردد و بر خلاف طلاق باکره بودن زن باعث نصف شدن مهریه نمی‌شود.

 • حق الوکاله وکیل مهریه چقدر است؟

نرخ وکالت مهریه مقدار مشخصی ندارد و بر اساس میزان مهریه بین وکیل و موکل توافق می‌شود.

 • در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

در هر شرایطی – حتی اثبات رابطه نامشروع زن- مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد مگر زمانی که زن مهریه خود را ببخشد.

 • در چه صورتی زن در مطالبه مهریه عندالاستطاعه موفق می‌شود؟

در صورتی که بتواند اموالی از مرد را معرفی و توقیف کند.

4.7/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. حسن رحیمی

  با سلام
  همسر بنده قصد دریافت مهریه خود را دارد ، البته بنده در سالهای قبل سه دانگ از منزل مسکونی و سه دانگ از زمین مسکونی که داشتم را بنام ایشان کرده ام ولی بعنوان مهریه ثبت نکرده ام الان ایشان خواهان مهریه هستند و میگویند نصف زمین و منزل مسکونی ربطی به مهریه ندارد و اگر بنده بخواهم مهریه را پرداخت کنم در واقع باید سه دانگ بقیه زمین و منزل مسکونی ام را به ایشان بدهم در صورتی که دو فرزند پسر هم دارم که یکی دانشجو و یکی محصل است
  سوالم از حضور جنابعالی این است که با توجه به اینکه همسرم خانه دار بوده چه جوری میتوانم دادگاه را متقاعد کنم که همین سه دانگ از زمین و خانه را بعنوان مهریه منظور نمایند

 2. مهران بارفتن

  سلام ممنونم از سایت خوبتون و گروه پیگیرتون

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312