... ...

آیا میتوان پرینت پیامهای تلگرام را گرفت؟

  • 31 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 2646 بازدید

نرم افزارهایی مانند تلگرام و واتساپ در دسته نرم افزارهایی جای می گیرند که قابلیت ذخیره پیام، عکس، ویدیو و غیره را با رمزنگاری خاص دارند. برخی افراد با ادعای ارتکاب جرایمی مانند توهین، افترا، تبادل پیام های نا مناسب، رابطه نامشروع به این پیام ها استناد می کنند و برای طرح شکایت خود در دادگاه، درخواست دریافت پرینت این پیام ها و رسیدگی قاضی را دارند. یکی از سوالات پر تکراری که در سال های اخیر برای بسیاری از افراد مطرح بوده، این است که آیا پرینت پیام های تلگرام، واتساپ و دیگر شبکه های اجتماعی مدرک قابل قبولی جهت ارائه به عنوان دلیل در دادگاه محسوب می شوند؟ برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید ارزش این گونه مدارک را به لحاظ قانونی مورد بررسی قرار داد. در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع و اینکه اصولا پرینت تلگرام ممکن است؟ بپردازیم.

آیا میتوان پرینت پیامهای تلگرام را گرفت؟

امارات قضایی چیست؟

اماره در لغت به معنی علامت، نشان و نشانه بوده و جمع آن امارات است. در اصطلاح حقوقی، اماره عبارت است از اوضاع و احوالی که به حکم قانون یا در نظر قاضی دلیل بر امری شناخته می شود و در خارج به وسیله آن امر مجهولی که مورد ادعای ثالت است، ثابت میگردد. در واقع، امارات دلایل تکمیلی هستند که در عالم خارج وجود دارند و علامت یا نشانه وجود حقی برای صاحب آن هستند.

امارات قضایی اوضاع و احوالی است که به نظر قاضی دلیل بر امری شناخته می شود، یعنی قاضی به کمک آن ها می تواند نسبت به یک امر مجهول یقین پیدا کند و یا به درستی اظهارات طرفین دعوی پی ببرد. بنابراین، امارات قضایی را قانون تاسیس نکرده و به صلاح دید قاضی گذاشته است. با توجه به موارد گفته شده، پیامک، عکس و صدای افراد در نرم افزارهایی مانند تلگرام، واتساپ، فیسبوک و نظایر آن، صرفا یک نوع اماره یا نشانه ای برای تکمیل علم قاضی هستند و قاضی نمی تواند صرفا با تکیه بر آن ها حکمی صادر کند.

آیا شماره تلفن وکیل را جهت مشاوره رایگان میخواهید؟

شما با داشتن شماره موبایل وکیل به صورت ۲۴ ساعته در مورد این مقاله یا مقالات دیگر می توانید بدون پرداخت هزینه مشاوره حقوقی بگیرید. وکلای پایه یک متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

پرینت تلگرام ممکن است؟

برخی از افراد برای اثبات ادعای خود به پیام، عکس یا فیلم های موجود در تلگرام استناد می کنند و برای طرح دعوی خود خواهان دریافت پرینت تلگرام هستند. با توجه به اینکه سرورهای شبکه اجتماعی تلگرام در خارج از ایران قرار دارند، اصولا امکان استعلام گرفتن از آن ها وجود ندارد. اما چنانچه جرم ارتکابی در دسته جرایمی چون کلاهبرداری های کلان و جرایم رایانه ای سازمان یافته باشد، قاضی می تواند دستور توقیف تلفن همراه و استخراج اطلاعات آن را صادر نماید. همچنین چنانچه قاضی وجود پرینت پیام ها را اماره ای بر کشف جرم بداند، می تواند دستور پرینت پیام ها را بدهد تا در پرونده ثبت شوند. تشخیص زمان و مکان ارسال پیام ها نیز به کمک آی پی (IP) محل ارسال، کدهای تلفن همراه و سیستمی که نرم افزار روی آن نصب شده است، امکان پذیر است.

مطلب مرتبط:  طلاق توافقی در کرج بدون حضور زوجین از 0 تا 100 توسط وکیل

پرینت پیام های حذف شده تلگرام

امکان پرینت پیام های حذف شده تلگرام با توجه به قابلیت پاک کردن دو طرفه پیام در این نرم افزار و خارجی بودن سرور آن ممکن نیست. بنابراین اگر پیامی در تلگرام ارسال شود و سپس پاک گردد، شما دیگر نمی توانید آن پیام را پرینت و بازیابی مجدد کنید. اما در صورتی که از پیام های فرستاده شده اسکرین شات گرفته شود، امکان ارائه آن ها به دادگاه تحت شرایط خاصی وجود دارد. همچنین پس از حذف اکانت تلگرام، اگر از پیام ها بک آپ (پشتیان) گرفته نشده باشد به هیچ وقت قابلیت بازیابی ندارند. اما اگر طرف مقابل پیام ها را در گوشی ذخیره کرده باشد یا اسکرین شات داشته باشد، قابل ارائه هستند.

پرینت پیام های حذف شده تلگرام

گرفتن پرینت تلگرام از مخابرات

امکان گرفتن پرینت تلگرام از مخابرات و نیز هیچ یک از پیام رسان های خارجی با دستور هیچ مرجع قانونی و قضایی در ایران وجود ندارد، زیرا که پایگاه داده و شرکت خدمات دهنده این پیام رسان ها در ایران مستقر نبوده و نمایندگی هم ندارد. به عنوان مثال، شرکت واتساپ زیر مجموعه شرکت فیسبوک بوده و دفتر آن در کشور آمریکاست و یا پیام رسان تلگرام تابعیت روسی دارد. بر اساس قانون جرائم رایانه ای اپراتورهای تلفن همراه موظفند اطلاعات تماس و پیامک را تا شش ماه ذخیره کنند اما بدون دلیل قانع کننده امکان درخواست دستور پرینت ریز مکالمات و متن پیامک های مخابراتی را صادر نمی کنند. توجه داشته باشید که در صورت عدم اثبات جرم زن یا مرد که علیه او شکایت شده است می تواند اعاده حیثیت نماید و مجازات حبس و شلاق در صورت صدور رای برای فرد متهم ممکن است صادر شود.

مطلب مرتبط:  شرایط حضانت فرزند و نکات قانونی درباره آن | همه چیز درباره حضانت فرزند

پرینت اینستا

شرکت اینستاگرام تابعیت آمریکایی دارد و به هیچ عنوان ممکن نیست که یک قاضی در ایران بتواند به شرکت فیسبوک یا هر شرکت خارج از ایران دستور صدور پرینت مکالمات، پیام ها و چت ها را بدهد. بنابراین، ارزش پرینت اینستاگرام در حدود اماره قضایی است و نمی تواند صرفا مستند رای دادگاه قرار بگیرد.

پرینت پیام های واتساپ

پرینت پیام های واتساپ

گرفتن پرینت مکالمات بیشتر در مورد پیامک و تماس کاربرد دارد و در مورد نرم افزاری مانند واتساپ چندان قابل پرینت گرفتن و استناد در دادگاه نیست. ارزش این مدارک، در حدود اماره قضایی است و نمی تواند صرفا مستند رأی دادگاه قرار بگیرد. همچنین چنانچه در سایر دعاوی قاضی وجود پرینت پیام ها را اماره ای بر کشف جرم بداند، می تواند با رسیدگی و تحقیقات اولیه در رسیدگی و تحقیقات اولیه در مرحله تعقیب جرم در جرایم عمومی و اقتصادی بیشتر در صلاحیت پلیس فتا است. پرینت پیام های واتساپ امکان پذیر است اما می توانید با ارائه آن ها تحت شرایطی شکایت خود را ثبت کنید.

سؤالات متداول:

در چه صورتی قاضی دستور پرینت پیام های تلگرام و واتس اپ را صادر می کند؟

با توجه به اینکه سرورهای شبکه های اجتماعی مزبور در خارج از کشور ایران قرار دارد، اصولا قابلیت استعلام ندارد.

پس از حذف اکانت تلگرام و واتس اپ، آیا امکان بازیابی پیام های آن وجود دارد؟

پس از حذف اکانت تلگرام و واتس اپ، در صورتی که از پیام ها پشتیبان یا بکاپ گرفته نشده باشد به هیچ عنوان امکان بازیابی داده ها وجود ندارند. اما اگر طرف مقابل پیام ها را در گوشی خود ذخیره کرده باشد یا اسکرین شات داشته باشد، می تواند مستندات خود را به داده ارائه دهد.

برای اثبات موضوعی در یک پرونده نیاز به پیام های پاک شده واتس اپ دارم. آیا راهی برای برگرداندن این پیام ها وجود دارد؟

به نظر غیر ممکن است و راهی برای پرینت پیام های حذف شده تلگرام وجود ندارد اما اگر دادگاه لازم بداند می تواند به پلیس فتا دستور اقدام و پیگیری دهد.

اگر خط تلفن به نام همسرتان باشد آیا امکان پرینت مکالمه وجود دارد؟

اگر خط تلفن همراه به نام خود همسر باشد، نمی توانید پرینت مکالمه را بگیرید و الزاما باید شکایت نمایید و از طریق دادگاه درخواست پرینت مکالمه را بدهید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312