... ...

چگونه اعاده حیثیت کنیم؟

 • 11 دی 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 69 بازدید

عبارت اعاده حیثیت به معنی باز پس گیری و جبران تمامی آسیب ها و خسارت های وارده به یک شخص است. این خسارت ها شامل موارد معنوی و مالی می شود که فرد قربانی به دنبال جبران آبرو و یا مال خود تقاضای اعاده حیثیت دارد. به طور کلی اعاده به معنی اهدا، اعطا و برگرداندن است و حیثیت نیز به معنی آبرو شخصی و یا حق و حقوق معنی می شود. در قانون جمهوری اسلامی اعاده حیثیت یک امر شرعی و قانونی محسوب می شود و اشخاص قربانی و مال باخته با داشتن اسناد معتبر و مدارک کافی می توانند نسبت به این کار اقدام نمایند. نمونه ای از احاده حیثیت مانند اتهام دروغ بستن به کسی و تهمت زدن به شکل ناروا است. در این موارد برای بازپس گیری آبرو وحقوق خود، فرد قربانی به اصطلاح” اعاده حیثیت “می کند و از طریق مراجع قضایی از فرد مقابل شاکی می شود.

 موارد اعاده حیثیت

 موارد اعاده حیثیت

برای روشن شدن این موضوع و آگاهی از مواردی که شامل اعاده حیثیت می شوند، بهتراست به صورت مختصر به موارد نمونه آن بپردازیم.

به عنوان مثال، دیده می شود فردی تحت تعقیب مراجع قضایی قرار گرفته است و در داداگاه با بررسی پرونده و سایر مراحل قانونی، به زندان افتاده است. اما این فرد در طی بررسی های نهایی و کسب اطلاعات بیشتر از جرم خود تبرئه شده است. در این حالت پس از اثبات بی گناهی، حالتی پیش می آید که فرد از ابتدا جرمی مرتکب نشده و در پرونده قضایی فرد نیز این موضوع ثبت نخواهد شد. اما فرد به دلیل زندان رفتن و گذراندن این دوره، در نگاه عموم مردم اعتباری خدشه دار خواهد داشت که آسیب های مالی و معنوی زیادی را به او وارد کرده است. این مورد ممکن است بر روی زندگی اجتماعی و شغلی فرد تأثیر بگذارد. در این صورت  فرد می تواند اعاده حیثیت کند و به جبران ضرر های مالی و معنوی خود بپردازد.

در اینجا ممکن است این سوال پیش بیاید؛ (اگر از کسی شکایت کنیم و نتوانیم جرم او را اثبات کنیم، فرد مقابل می تواند در هر شرایطی اعاده حیثیت کند؟ )

برای پاسخ به این سوال باید جواب داد که، این یک باور اشتباه در میان مردم است و با عدم اثبات جرم، فرد مقابل در هر شرایطی توانایی اعاده حیثیت را نخواهد داشت. بر اساس قانون تظلم خواهی، این مورد حق تمامی افراد جامعه است که در مواردی که شاکی هستند از فرد مقابل خود شکایت کنند و دادگاه وظیفه دارد با بررسی اسناد و مدارک موجود آن را اثبات کند و در نهایت رأی دهد. در این موارد اگر فرد شاکی نتواند جرم را ثابت کند مسئولیت کیفری نخواهد داشت. اگر این موضوع به این شکل نباشد، افراد به دلیل ترس از محکومیت بعدی حاضر به دادخواهی و دفاع از حق خود نمی شوند. اعاده حیثیت زمانی است که ثابت شود، شکایت فرد شاکی دادخواهی نبوده است و از روی سوء قصد و سوء نیت و یا به دلیل کینه ورزی  اقدام به شکایت  کرده است. در این حالت اعاده حیثیت توسط فرد قربانی توسط دادگاه پذیرفته می شود.

مطلب مرتبط:  جرم زورگیری چیست؟ چه مجازاتی دارد؟

شرایط اعاده حیثیت و مجازات آن

بر اساس ماده ۶۹۸ قانون مجازات: ” هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی و یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آن را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و یا یکی از آن ها محکوم خواهد شد.”

شرایط اعاده حیثت

 • زمانی که شخصی با سوء نیت و با داشتن آگاهی کامل به بی گناه بودن فرد، به او تهمتی را وارد کند و یا از وی طرح شکایت واهی نماید. در این صورت فرد متضرر باید ضرر های مالی و معنوی وارد شده را اثبات نماید و در صورت اثبات می تواند برای مطالبه ضرر و زیانش اقدام نماید.
 • به موجب طرح این شکایت آبرو و حیثیت اجتماعی فرد دچار آسیب و خللی شود.
 • عملی که به فرد انتساب شده است در قانون جرم محسوب شود و زمانی که خلاف شرع یا عرف باشد قابل پیگری نخواهد بود.
 • اعاده حیثیت زمانی قابل اجرا است که فرد تهمت زننده مشخص باشد و به صورت شاکی خصوصی در دسترس باشد.

 

انواع اعاده حیثیت

قضایی: به حکم دادگاه است و شامل قاعده ای است که اجازه می دهد شخص محکوم به مجازات با حسن رفتار خود از طریق قضایی بتواند حکمی بر رفع محکومیت خود بگیرد.

قانونی: به حکم قانون است و به جهت منقضی شدن مدت زمانی که قانون تعین می کند بدون حکم نهایی، حیثیت مجرم اعاده خواهد شد.

عرفی: در مورد هتک حیثیت معنوی افراد برای جبران خسارات معنوی عملی می شود.

تجاری: اعاده اعتبار تاجر و سرمایه دار مال باخته و ورشکسته است.

چه زمانی می توان شکایت اعاده حیثیت را مطرح کرد؟

قانون گذاران مدت زمان مشخصی را برای شکایت و طرح اعاده حیثیت  در نظر نگرفته اند اما بهتر است در اولین فرصت پس از تبرئه شدن فرد و ثابت شدن بی گناهی او از جرم وارد شده، به سبب اعاده حیثیت شکایت کند. در این زمان فرد بی گناه باید شکایت افترای خود را به مراجع قضایی تحویل دهد. در این صورت فرد افترا زننده باید به دادگاه خوانده شود و اظهارات و دفاعیات خود را در حضور قاضی مطرح نماید. در صورتی که اتهام بی جا توسط افترا زننده ثابت شود پرونده در دادگاه جزایی مورد بررسی قرار می گیرد. در طی این موارد و بررسی ها در صورت صدور حکم، ضرر های مالی فرد بی گناه اعم از هزینه وکیل و موارد این چنینی باید توسط فرد تهمت زننده جبران شود.

مطلب مرتبط:  نمونه رای در خصوص مواد مخدر | جرایم و حکم های مختلف مواد مخدر

نقش وکیل در اعاده حیثیت

نقش وکیل در اعاده حیثیت

همان طور که گفته شد، اعاده حیثیت پس از تبرئه شدن کار آسانی نیست و تنها در مواردی که اثبات شود، اتهام و یا جرم وارد شده از روی آگاهی و به دلیل سوء نیت است، شما حق اعاده حیثیت خواهید داشت. اثبات این موارد تنها توسط یک وکیل پایه یک دادگستری صورت می گیرد، زیرا نوشتن شکایت اعاده حیثیت، توسط یک فرد متخصص قابل انجام است و چگونگی طرح دعوی و شکایت بر روند پاسخ گیری از دادگاه و بررسی های قضایی تاثیر می گذارد. همراه داشتن یک وکیل مجرب و کار بلد یک امتیاز مثبت برای اثبات این موارد است. مجموعه تهران مدافع با داشتن چندین سال سابقه در زمینه حل مسائل حقوقی، این امکان را برای تمامی افراد فراهم آورده است و با ارائه انواع مشاوره حقوقی حضوری به حل مشکلات مراجعه کنندگان  خود می پردازند.

سؤالات متداول:

 • جرم افترا به ناحق و اعاده حیثیت از فرد قابل بخشش است یا خیر؟

شکایت از فردی به دلیل اعاده حیثیت دارای شاکی خصوصی است و تنها زمانی که فرد زیان دیده رضایت دهد، این جرم بخشیده می شود.

 • دفاعیات فرد افترا زننده به چه صورت است؟

در صورت حضور فرد تهمت زننده در دادگاه، دفاعیات او می تواند به روند دادگاه کمک کند. فرد می تواند از خود دفاع کند که در صورتی این جرم را به شخصی نصبت داده است که از قبل از او رضایت گرفته است و یا در صورت داشتن سخرانی علیه فردی، ادعا کند که برای دفاع از کشور و موارد این چنینی این سخرانی را کرده است.

 • موضوع اعاده حیثیت در کدام منابع قانونی آمده است؟

در دو منبع اصلی قانونی یعنی قانون اساسی و مصوبات قوه مقننه این مورد آمده است.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312