... ...

نحوه ی بستن جلوی چک و آشنایی با قوانین، مراحل و مدارک مورد نیاز آن

 • 15 مهر 1399
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 2377 بازدید

قطعا بارها به گوشتان عبارت بستن جلوی چک خورده است. این عبارت زمانی کاربرد دارد که صادرکننده چک بنا به دلایلی می خواهد جلوی پاس شدن چکی که صادر کرده است را بگیرد. ما در این مطلب قصد داریم به مفهوم حقوقی بستن چک بپردازیم و شرایط و مدارک لازم برای این اقدام را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بستن جلوی چک

کاربرد چک

افرادی که معاملاتی با حجم بالا انجام می دهند، به جای پرداخت پول نقد و یا ارائه سند به جای وثیقه از انواع چک استفاده می کنند.

بنابراین چک، سندی تجاری است که هم سطح حرفه ای معاملات را بالاتر می برد و هم روند کار را تسهیل می کند.

شما اگر صاحب یک فروشگاه بزرگ لباس باشید، به خوبی می دانید که با ارائه یک فقره چک برای یک هفته بعد به راحتی می توانید، بار جدیدی از محصولات به روز بیاورید و تا یک هفته دیگر که مهلت سر رسید چک شماست، هزینه آن با همراه سود حاصل از فروش را از آن خود کنید.

اما گاهاً در معاملات مشکلاتی پیش می آید که مجبور به بستن جلوی چک می شوید. در ادامه درباره این موضوع بیشتر سخن خواهیم گفت.

مفهوم بستن جلوی چک

صدور چک اصلا کار سختی نیست! کافی است یک دسته چک در مقابل خود بگذارید، تاریخ و مبلغ را درج کنید، امضا بزنید و تمام.

از لحظه ای که چک صادر می شود، شما ملزم به پرداخت هستید و بهتر است، معادل رقمی که روی چک درج کرده اید، در حساب بانکی تان موجودی داشته باشید؛ در غیر این صورت با گواهی عدم پرداخت مواجه می شوید یا به اصطلاح عامیانه چکتان برگشت می خورد.

اما بستن جلوی چک یعنی چه و چگونه جلوی چک را ببندیم؟ ممکن است شما چکی را در وجه یک فرد یا شرکتی صادر کرده باشید، ولی پس از مدتی شرایط به گونه ای تغییر کند که از پرداخت مبلغ منصرف شده باشید.

مثلاً ممکن است شما خودرویی را به صورت اقساطی خریداری کرده اید، نیمی از مبلغ آن را پیش پرداخت و برای مابقی سه فقره چک در سه بازه زمانی مختلف متعهد شده باشید.

بعد از چند هفته در یکی از اتوبان ها پلیس شما را متوقف می کند و خودروی شما را سرقتی اعلام می کند.

در این شرایط اولین کاری که باید بکنید، مسدود کردن چک است تا فروشنده کلاهبردار نتواند بیش از این موفق شود.

مسدود کردن چک

مراحل بستن جلوی چک

در کل باید گفت، بستن جلوی چک در نظر عوام و حقوقدانان معانی یکسان دارد و شامل سه مرحله می شود:

 • توقف موقت
 • اثبات صلاحیت نداشتن دارنده چک برای نقد کردن آن
 • و استرداد چک به صادرکننده
مطلب مرتبط:  وکیل قرارداد و آشنایی با هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل

مدارک لازم برای بستن جلوی چک

در پاسخ به این سؤال که چگونه جلوی چک را مسدود کنیم؛ باید گفت از آن جایی که اطلاعات هویتی شما برای افتتاح حساب و دریافت دسته چک نزد بانک موجود است، مدارک لازم برای بستن جلوی چک در یک درخواست کتبی و تقدیم به بانک مبنی بر دستور عدم پرداخت وجه، خلاصه می شود.

بانک درخواست کتبی شما را با توجه به اطلاعات هویتی شما بررسی و چنانچه دارنده چک برای نقد نمودن آن مراجعه کند، بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر دلایل به او اعلام می دارد.

شما پس از درخواست کتبی از بانک باید شکایت رسمی خود را به مراجع قضایی اعلام کنید و طی یک هفته ثبت شکایت قضایی خود را به بانک ارائه دهید، درغیراین صورت بانک اجازه دارد مبلغ چک را به دارنده تحویل دهد.

قانون درباره بستن جلوی چک چه می گوید؟

در ماده ۱۴ قانون صدور چک مصوب سال ۸۲ درباره چک این گونه آمده است:

“صادرکننده چک یا ذی نفع یا قایم مقام قانونی آن ها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل شده می تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد، بانک پس از احراز هویت دستوردهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارایه چک، بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می نماید. دارنده چک می تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هر گاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت شود دستوردهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.”

بنابراین اگرچه قانون هم در مواقع اضطراری اجازه مسدودی چک را داده است، اما منطقی است که در این شرایط برای پیگیری بهتر و قانونی مسأله از مشاوران حقوقی و راهنمایی های وکلای کارآزموده بهره مند شوید.

کسب اطلاعات حقوقی برای بستن جلوی چک

خیلی از ما به علت مشغله های کاری و یا بی اطلاعی از مفاد قانونی، حوصله درگیر شدن در کلانتری و دادگاه را نداریم.

خب در این شرایط چگونه جلوی چک را ببندیم؟ بهترین راه حل سپردن کار به کاردان است. در قانون هم آمده که قائم مقام قانونی افراد می تواند مراحل بستن جلوی چک را پیگیری کند. اگر درگیر دعاوی مربوط به چک هستید، پیشنهاد ما استفاده از راهنمایی های مشاوران حقوقی مجموعه تهران مدافع است.

مطلب مرتبط:  لایحه فحاشی و توهین و نکات کیفری آن | نمونه پرونده توهین و فحاشی

کسب اطلاعات حقوقی برای بستن جلوی چک

پیگیری دعاوی مربوط به امور چکی توسط تهران مدافع

تهران مدافع که سال هاست در زمینه مشاوره تخصصی حقوقی فعالیت می کند متشکل از وکلای پایه یک دادگستری است که آمادگی دارند، تمامی مسائل و مشکلات حقوقی شما را در سریع ترین زمان ممکن پیگیری نمایند.

گاهی دعاوی حقوقی و مسایلی نظیر بستن جلوی چک، تخلیه ملک تجاری، تقسیم ماترک و مواردی از این دست به حدی فرسایشی و خسته کننده می شود که افراد عطایش را به لقایش می بخشند.

اما بهره گیری از دانش و توان وکیل چک برگشتی وکلای تهران مدافع کمک می کند تا حصول نتیجه چندین برابر تسریع شود .

کلام پایانی

بهتر است پیش از صدور چک از موجودی حساب خود و سلامت کاری و روانی دریافت کننده اطمینان حاصل نمایید، اما به هر دلیلی که قصد مسدودی چک را داشتید، درخواست کتبی خود را به سرعت تقدیم بانک نمایید و برای مراحل بعدی ثبت شکایت قضایی و پیگیری و جبران ضرر و زیان می توانید روی وکلای پایه یک مجموعه تهران مدافع حساب کنید.

بستن جلوی چک کار سختی نیست، اما اگر به موقع انجام نشود و بدون اطلاع از مفاد قانونی، شکایت از دارنده چک صورت بگیرد، ممکن است در نهایت شما ملزم به پرداخت وجه چک شوید. پس بی گدار به آب نزنید و هوشمندانه برای گرفتن حقتان اقدام کنید.

در ادامه اگر نیاز دارید در مورد نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک بیشتر بدانید به لینک این مربوطه مراجعه کنید.

سؤالات متداول:

 • بعد از درخواست کتبی بستن جلوی چک و تقدیم به بانک چه مدت برای ارائه شکایت قضایی فرصت هست؟

بعد از درخواست کتبی بستن جلوی چک و تقدیم به بانک یک هفته زمان دارید تا شکایت قضایی خود را به بانک ارائه دهید.

 • برای تسریع در روند بستن جلوی چک چه کنیم؟

از مشاوران حقوقی کمک بگیرید.

 • آیا بستن جلوی چک حتما باید توسط صادر کننده چک اتفاق ببفتد؟

خیر. صادرکننده، ذی نفعان و قایم مقام قانونی صادرکننده می توانند برای این امر اقدام کنند.

 • قانون بستن جلوی چک شامل کدام چک ها می شود؟

انواع چک مشمول قانون بستن جلوی چک می شوند.

3.8/5 - (6 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312