وکیل مهریه | مهریه | مهریه زن

چهارشنبه, 16 آذر 776 08:52
تعداد بازدید 2839 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(28 رای‌ها)

وکیل مهریه | مهریه | مهریه زن

مهریه چیست؟

مهر یا صداق مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن میگردد و مرد باید آن را پرداخت کند این نهاد مبتنی بر سنت و مذهب در حقوق ایران است و در حقوق کشورهایی غربی اساساً مهریه وجود ندارد. یکی از ویژگی های مهر این است که میتواند کمبود ارث زن را جبران کند البته نگارنده به هیچ عنوان موافق مهریه های سنگین مرسوم نمی باشد و توصیه هم نمی کند. یکی از دلایلی که اثبات میکند مهریه بر خلاف تصور کشورهای غربی، بهای خرید و فروش زن نیست بلکه ارزش و احترامی است که مرد برای زن قائل می شود، این است که در خردی و فروش قیمت باید هنگام معامله معین و معلوم باشد وگرنه قرارداد باطل است لیکن در ازدواج دائم مشخص کردن صداق به هیچ عنوان شرط صحت عقد نمی باشد و نکاح بدون تعیین مهر نیز امکانپذیر است و زن پس از نزدیکی مستحق مهرالمثل میگردد.

در قرآن کریم مهریه یا صداق‏، به فتح اول یا کسر اول است که آن را نیز اینگونه تعریف کرده‏اند که : «مالی است که مرد در عقد ازدواج به زن می‏دهد .» و آیه ‏چهارم سوره‏ مبارکه‏ نساء به آن اشاره دارد : «آتوا النساء صدقاتهن نحلة‏ » صدقه ،به ضم دال ،از ماده ‏ای صدق است و بر آن جهت ‏به مهر صداق گفته یا صدقه گفته می‏شود که نشانه‏ ی صادق بودن علاقه ‏ی مرد است ،بعضی از دانشمندان مانند صاحب کشاف به این نکته اشاره نموده ‏اند. مهر علاوه بر صداق و اجرت ،فریضه نامیده می‏شود. مانند کلام قرآن کریم: « و ان طلقتموهن من قبل ان تمسوهن و قد فرضتم لهن فریضة فنصف ما فرضتم. » اما کلمه نحله در سوره‏ ی مبارکه‏ ی نساء آیه‏ی ۴ کاملا تصریح می‏کند که مهر هیچ عنوانی جز عنوان تقدیمی و عطیه و هدیه ندارد.

انواع مهریه

مقررات مربوط به مهر در مواد 1078 تا 1101 قانون مدنی بیان گردیده که اساساً مهر بر سه نوع می باشد مهرالمسمی یعنی مهریه ای که در عقد نکاح تعیین میگردد و بر ذمه زوج میباشد دیگری مهرالمثل که برای زمانی است که حین العقد مهریه تعیین نگردیده است و پس از اولین نزدیکی به ذمه زوج ثابت میگردد و آخری مهذالمتعه میباشد که عبارت است از مهریه ای که قبل ازتعیین مهر و قبل از نزدیکی با حصول طلاق به زن تعلق میگیرد.

حق حبس در مهریه چیست؟

یکی از مهمترین مباحثی که در مورد مهریه برای افراد جای سوال است این است که حق حبس در مهریه چیست؟

در این باب باید عرض کرد زن به محض عقد مالک مهر می گردد و میتواند آنرا از مرد بخواهد و برای این دادخواست بدهد یا از اجراییه ثبت اقدام کند که انواع نمونه این دادخواست ها در سایت تهران مدافع موجود می باشد ولی یکی از موارد دیگری که قانون برای زن به جهت گرفتن مهریه مقرر کرده است این است که تا مهر خود را نگرفته است می تواند از تمکین خود داری نماید این حق را حق حبس گویند در این باب قانون مدنی اشعار میدارد زن میتواند تا مهر به تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط به اینکه مهر او حال باشد و در این حالت زن ناشزه محسوب نمی شود و این امتناع وی مسقط حق نفقه نخواهد بود نکته ی مهمی که وجود دارد این است که زن اگر قبل از دریافت مهر حتی برای یک بار از مرد تمکین کند و در بستر او بخوابد حق حبس او ساقط میگردد و دیگر نمی تواند به عنوان عدم تادیه مهر از انجام وظایف زناشویی خودداری کند که این مورد در ماده 1086 قانون مدنی ذکر گردیده است.

مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه به محض مطالبه زن بر ذمه شوهر قرار میگیرد و زن به راحتی دارای حق حبس می باشد و بار اثباتی تمکن مرد بر عهده خود اوست.

مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه زن برای گرفتن مهریه ابتدا باید استطاعت مالی و تمکن مالی وی را اثبات کند یعنی بار اثباتی دارا بودن مرد به عهده زن است که در این حالت حق حبس نیز مورد خدشه واقع میگردد و عملاً در این نوع مهریه اعمال حق حبس دشوار میگردد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که مهریه دختر باکره در تمامی انواع مهریه نصف آن می باشد .

گرفتن مهریه بعد از مرگ همسر

از دیگر مسائلی که در مورد مهریه سوال عامه افراد است مهریه زن پس از فوت همسر است و اینکه آیا در صورت باکره بودن مهریه نصف مشود یا خیر؟ همانطور که میدانید زن پس از فوت همسر مستحق دریافت تمام مهریه از ماترک متوفی میگردد و در این مورد بر خلاف طلاق، باکره بودن زن باعث تنصیف مهریه نمی گردد و زن در این حالت مستحق دریافت تمام مهر می باشد. در تمام موارد مذکور وکیل مهریه زن می تواند با آگاهی از این قوانین بهترین اقدام را بکند و موجبات احقاق حقوق موکل خود را فراهم آورد .

مهریه در طلاق توافقی

همانطور که میدانید یکی از مرسوم ترین انواع طلاق ، طلاق توافقی می باشد که در آن زوجین برای مهریه تعیین تکلیف میکنند و معمولاً زن در قبال بخشش بخشی از مهریه رضایت به طلاق میدهد و تا پایان مدت عده می تواند به مابذل رجوع کند و طلاق را فسخ کند و مهریه ی خویش را بگیرد بنابراین در این نوع طلاق توافق طرفین تعیین کننده است.

مهریه بالای 110 سکه

وکیل درخواست مهریه به خوبی میداند که مهریه بالاتر از 110 سکه بستگی به تمکن مرد دارد و طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تنها تا 110 سکه را می توان بر اساس این قانون تقاضای اجراییه کرد اما باید بدانید در اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی شما میتوانید و البته چه بهتر که توسط وکیل متخصص مهریه اقدام به مطالبه کل مهریه کنید یعنی حتی بالاتر از 110 سکه و در مورد دادخواست مهریه نیز پس از اینکه رای صادر شد و طرف مقابل یعنی شوهر تقاضای اعسار داد باید بدانید که در این صورت کل مهریه قسط بندی میگردد یعنی اگر مثلاً مهریه 1000 سکه باشد 50 سکه به عنوان پیش تعیین میگردد و مثلاً ماهیانه یک ربع یا نیم یا تمام سکه بهار آزادی تعلق میگیرد که این مورد بستگی به نظر قاضی و تمکن دارد.

بهرحال آنچه باید بدانیم این است که مهریه به هیچ عنوان نمی تواند تضمین کننده یک زندگی و مستحکم کننده روابط باشد حسب تجربه ای که نگارنده در پرونده های مختلف طلاق داشته ام این است که زن حتی با گرفتن تمام مهریه افسرده بوده و تحمل ادامه زندگی برایش دشوار بوده است در زندگی زناشویی اخلاق ،اعتماد طرفین، پایبندی به یکدیگر و پایبندی به اصول اساسی زندگی از تعیین مهریه بهتر هستند و نکته آخر اینکه در زندگی مقدس زناشویی هرجا که پای قانون وسط آمد فاتحه ی آن رابطه را بخوانید و فکر چاره ای دیگر باشید.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آخرین ویرایش در جمعه, 10 اسفند 1397 13:00
مطالب مرتبط