مطالبه نفقه - ترک انفاق کیفری | تهران مدافع

چهارشنبه, 21 اسفند 1398 10:42
تعداد بازدید 9050 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(4 رای‌ها)

وکیل برای مطالبه نفقه 

شما میتوانید برای گرفتن مشاوره تخصصی نفقه با وکیل متخصص امور نفقه مشاوره کرده و با بهترین راههای مطالبه نفقه آشنا شوید و یا پیگیری پرونده خود را به وکلای پایه یک ما سپرده و اطمینان داشته باشید پرونده شما به بهترین نحو مطرح و پیگیری میگردد.

با توجه به قانون مدنی ۱۱۰۶ اشاره دارد که در عقد دائم زن از شوهر نفقه میگیرد در خصوص ترک انفاق زوج خانم می تواند نسبت به این موضوع طرح دعوی کرده و  به دادگاهمراجعه کند.

نفقه معمولاً به حقوقی گفته می شود که به خانم تعلق می گیرد، از جمله نیازهای متعارف و متناسبش از زندگی که اگر از طرف زوج پرداخت نشود ویمی تواند طرح دعوی کرده و قابلیت طرح  شکایت کیفری نیز دارد.

که در این خصوص قانون مجازات ما اشاره دارد:

اگر مرد استطاعت مالی و توان پرداخت داشته باشد و این موضوع را انجام ندهد ترک انفاق صورت گرفته و حبس و جزای کیفری در انتظارشان هست.

 

 همه چیز درباره نفقه ویدیو زیر را حتماً ببینید

مطالبه نفقه

نفقه عبارت است از نفقه یعنی تأمین هزینه زندگی زن که شامل خانه، اثاثیه، منزل، غذا، لباس، دارو و درمان بوده که از زمان عقد دائم بر عهده شوهر است. محاسبه میزان نفقه بر مبنای شئونات خانوادگی زن، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد میباشد که این کار در دادگاه توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین میگردد.

 

ترک انفاق کیفری

به‌موجب ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی، «هر كس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمكین ندهد، یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید، دادگاه او را از سه ماه و یك‌روز تا پنج ماه حبس محكوم می‌نماید.» در این ماده دو جرم ترك انفاق زوجه و ترک انفاق افراد واجب النفقه غیر از زن، مورد جرم‌انگاری قرار گرفته است . 

در حال حاضر با توجه به تصویب قانون حمایت خانواده ماده مذکور به شکل ذیل اصلاح شده است: ماده۵۳ ـ هرکس با داشتن استطاعت مالي، نفقه زن خود را در صورت تمکين او ندهد(ترک انفاق) يا از تأديه نفقه ساير اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزيري درجه شش محکوم مي شود. تعقيب کيفري منوط به شکايت شاکي خصوصي است و درصورت گذشت وي از شکايت در هر زمان تعقيب جزائي يا اجراي مجازات موقوف مي شود.

 

تبصره ـ امتناع از پرداخت نفقه زوجه اي که به موجب قانون مجاز به عدم تمکين است و نيز نفقه فرزندان ناشي از تلقيح مصنوعي يا کودکان تحت سرپرستي مشمول مقررات اين ماده است.(ترک انفاق)   نمونه شکواییه کیفری ترک انفاق ریاست محترم دادگستری …….. (یا مجتمع قضایی ……) با سلام و احترام ، به استحضار عالی می رساند: اینجانبه …………. فرزند……………… ساکن…………… از آقای…………..فرزند……….ساکن…………شاکی می باشم. زیرا نامبرده طبق عقدنامه شماره ………که در دفترخانه رسمی ازدواج شماره ……… ثبت شده است ، شوهر دائمی و قانونی اینجانب ………. فرزند……… می باشد . ولی ایشان از تاریخ …..(تاریخ وقوع جرم ) به مدت…….. ماه منزل را ترک نموده (یا به هر دلیل موجه دیگر)و از دادن نفقه اینجانب خودداری می کند. در صورتی که بنده حاضر به تمکین عام و خاص می باشم. لذا تقاضای تعقیب و مجازات کیفری متهم موصوف را طبق ماده 53 قانون حمایت خانواده خواستارم. باتشکر-امضا

 

میزان نفقه زن چه مقدار است؟

در قانون میزان مشخصی برای نفقه تعیین نشده است، ملاک تعیین نفقه نیازهای زوجه و شان خانوادگی و عرف و عادت، وضع مالی مرد اوست که در شرایط زمانی و مکانی مختلف میزان نفقه تغییر خواهد کرد.

اگر زنی برای دریافت نفقه به دادگاه مراجعه کند در این مرحله محاکم خانواده برای تعیین مقدار نفقه ی زوجه(زن). از کارشناس استفاده می کند و کارشناس با ارتباط با زوجین و تحقیقات در خصوص شرایط آنها  ر مبنای شئونات خانوادگی زن و مرد و عرف و عادت و بضاعت مالی زوج و به مدت 7 روز می توان با ذکر دلایل برای بررسی مجدد میزان نفقه به دادگاه مراجعه و از هیات سه نفره کارشناسان نفقه استفاده می کند.

 

در چه صورتی تمکین نکردن باعث از بین رفتن نفقه نمی شود؟

با توجه به ماده 1115 قانون مدنی اگر زن بتواند اثبات کند که ادامه ی زندگی مشترک او با زوج (شوهر) ضرر مالی، شرافتی و بدنی به همراه دارد دادگاه او را محکوم به تمکین نخواهد کرد که در این صورت تمکین نکردن باعث از بین رفتن نفقه نمی شود.

باید توجه داشت که دادگاه هنگامی شوهر را به دادن نفقه ملزم خواهد کرد که رابطه زوجیت محرز باشند و شوهر نتواند عدم تمکین زن را ثابت کند.

 

 

دادخواست مطالبه نفقه گذشته و آینده

 خواهان فاطمه...........................به اقامتگاه:

خوانده : جلیل ............................به اقامتگاه:

خواسته: تعیین نفقه آینده و الزام خوانده به پرداخت آن  ،   تعیین و الزام به پرداخت نفقه ایام گذشته از تاریخ ................... تا زمان صدور اجرای حکم علی­الحساب مقوم به مبلغ  پنج میلیون صدهزار تومان + خسارات دادرسی+صدور دستور موقت

دلایل و مستندات:  عقدنامه شماره .....  ، شهادت شهود ،  تحقیق محلی

شرح دادخواست: دادخواست مطالبه نفقه گذشته و آینده باسمه تعالی ریاست محترم دادگاه با سلام و عرض ادب احتراماً به استحضار میرسانم، اینجانبه فاطمه کوهساری جدی  به موجب عقدنامه­ی شماره ............... در تاریخ......................به عقد دائم خوانده در آمدم. علیرغم اینکه اینجانب به ایشان تمکین داشته و دارم از تاریخ..................... تاکنون علیرغم استطاعت مالی از پرداخت هزینه زندگی من استنکاف ورزیده است. و مدتی است منزل را ترک کرده و اطلاعی از شرایط من ندارد و علیرغم حکم دادگاه هیچ اقدامی به جهت تعیین منزل مشترک در شان اینجانب انجام نداده است .دادخواست مطالبه نفقه گذشته و آینده فی الحال بدواً مستند به ماده 257 قانون استنادی صدور قرار ارجاع امر به کارشناسی جهت تعیین میزان نفقه متعلقه به اینجانب، آنگاه مستند به مواد 1106، 1111، 1205 و 1206 قانون مدنی صدور حکم بر محکومیت خوانده به پرداخت نفقه ایام مذکور مورد استدعا است. وفق به ماده 20 قانون حمایت خانواده و ماده 325 قانون آئین دادرسی مدنی صدور دستور موقت مبنی بر پرداخت مبلغی به عنوان علی الحساب نفقه جهت گذران امور زندگی تا صدور و اجرای رأی قطعی مورد تمنا است.دادخواست مطالبه نفقه گذشته و آینده همچنین مستند به ماده 1206، 1106، 1107 و 1111 قانون مدنی، تعیین نفقه و الزام خوانده به پرداخت نفقه آینده را خواستارم. دادخواست مطالبه نفقه گذشته و آینده امضاء   موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص اعم از کیفری ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد و موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل کیفری را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد.

 

نمونه دادخواست تجدیدنظر نفقه

قضات محترم و اندیشمند دادگاه تجديد نظر استان تهران با سلام و عرض احترام؛ احتراما با تقدیم یک برگ وکالتنامه و اعلام قبولی موکل در مقام تجديدنظرخواهی نسبت به دادنامه شماره 9609970201 اصداری از شعبه محترم 2 ( دادگاه خانواده مجتمع قضاي تهران)، در مهلت قانوني ضمن اعتراض به دادنامه صادره، دلايل اعتراضیه خویش را به شرح ذیل تقدیم حضورتان میگردد. قضات شریف؛ عدم توجه قاضی محترم دادگاه بدوی و عدم اعتبار گزارش کارشناسان رسمی به این شرح که برخي از موارد اعلام شده توسط وکيل محترم تجدید نظرخوانده از حيث شئونات زوجه، نظير وجود خدمتکار و راننده شخصی و ... بنا به اظهار موکل وجود خارجی نداشته است. و موکل بر خلاف ادعاهای مطروحه به هیچ عنوان از چنین تجملاتی که بسیار رویای و دست نیافتنی بوده و صرفا ادعایی بوده که میبایست مستندا اثبات میگردیده مطلع نبوده و متاسفانه بنا بر رویه کارشناسان رسمی محترم که صرفا با تماس تلفنی نسبت به اظهار نظر خود اقدام مینمایند قابلیت استناد نداشته و در گزارش کارشناس سه نفره نیز صرفا به دو تماس اکتفا شده و تحقیقات لازم صورت نپذیرفته و مجددا رونوشتی از نظریه اشتباه اولیه ابراز گردیده است.

مستند به بند الف و ج ماده ۳۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی . همچنین عدم اعتبار مستندات دادگاه که صرفا بر مبنای گزارش کارشناس رسمی میباشد بدین شرح است که مهترین دلیل در تعیین میزان نفقه با چنین مبلغی بنا به اظهار موکل و گزارش کارشناس محترم ادعای تحصیل زوجه در دانشگاه پر با میزان ۱۲۰۰تومان شهریه میباشد که بنا بر مدارک پیوست ایشان به دلیل مشروط شدن متوالی از دانشگاه اخراج گشته اند و لذا پرداخت نفقه در جهت تامین هزینه های تحصیل ایشان فاقد وجاهت قانونی میباشد و همچنین چنانچه میزان تحصیلات در تعیین نفقه نقشی داشته باشد ایشان در حال حاضر احتمالا دارای مدرک دیپلم بوده و دانشجو نبوده و از این حیث نمی بایستی دارای نفقه باشند و همانطور که ذکر گردید در کلیه نظریه های کارشناسی تنها به دو تماس تلفنی و نهایتا مطالعه پرونده اکتفا گردیده . همچنین بنا بر شهادت شهود امکان اثبات زمان انعقاد عقد دایم قابل استناد بوده بر این اصل که زمان اجرای خطبه عقد یک ماه از تاریخ ثبت عقد موخر بوده و در این خصوص مورد لحاظ قرار نگرفته است .

عالی جنابان در خصوص میزان بسیار بالای نفقه که بنا به اظهار قاضی محترم دادگاه بدوی غیر متعارف بوده ایشان اظهار نظر نموده اند و لیکن بنا بر ماده ۲۶۵قانون آیین دادرسی مدنی در صورتی که نظر کارشناس با اوضاع و احوال محقق و معلوم مورد کارشناسی مطابقت نداشته باشد دادگاه به آن ترتیب اثر نمی دهد ولیکن با توجه به اینکه قاضی محترم بدین امر واقف و در رای خویش نسبت به آن اظهار نظر نموده نسبت به کاهش این مبلغ بسیار بالای نفقه که برای یک دانشجوی بیکار بسیار سنگین میباشد اقدامی صورت نپذیرفته است.

قضات شریف با امعان نظر در دلایل و مستندات ابرازی و اینکه موکل نسبت به پرداخت نفقه تا مورخه ۱۶/۱۳۹۶ اقدام نموده و بنا بر مشکلات خانوادگی پس از آن با ارسال اظهار نامه آمادگی خویش را در این خصوص اعلام نموده میزان مبلغ نفقه معوقه با توجه به پرداخت و تامین مایحتاج زوجه وجهات قانونی نداشته لذا با عنایت به جمیع مستندات درخواست صدور حکم مقتضی و نقض دادنامه و ارجاع به کارشناسان خبره مورد استدعا میباشد. با تجدید مراتب امتنان و سپاس

 موسسه حقوقی تهران مدافع

مشاوره حقوقی برای افراد بسیار مفید بوده و در جایی که حتی تصور نمیکنید نکاتی وجود دارد که می تواند شما را از یک بحران نجات دهد و با مشاوره رایگان با وکیل این مشکلات حل می شود و در مواردی که پیچیده تر هستند با اعلام وکالت در پرونده موضوع حل می گردد.

موسسه حقوقی تهران مدافع دارای وکلایی با تخصص حوزه های مختلف است که نسبت به موضوع شما مجرب بوده و به صورت تلفنی مشاوره کامل و دقیق میدهند و ما باور داریم این زکات علم ماست و بی هیچ دریغی به هموطنانمان مشاوره میدهیم.

  موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

 
 
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 اسفند 1398 10:42
مطالب مرتبط