تعریف دلالی و نکات آن در قانون تجارت

دوشنبه, 28 آذر 776 08:18
تعداد بازدید 429 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(1 رای)

تعریف دلالی و نکات آن در قانون تجارت

وکیل دادگستری گروه وکلای مدافع در تعریف دلالی و نکات آن در قانون تجارت تعریف: شخصی است که در مقابل اجرت واسطه انجام معاملات می‌شود و طرفین معامله را بهم رسانیده و همچنین ممکن است ایشان را به انجام معامله نیز تشویق نماید. دلال می‌تواند در رشته‌های مختلف دلالی کند و هیچ منعی ازاین‌جهت برای وی وجود ندارد. مثلاً دلالی املاک و خودرو و یا خواروبار، منتها برای هر یک بایستی پروانه یا مجوز جداگانه اخذ نماید وگرنه مرتکب تخلف شده است. (ماده ۷ قانون راجع به دلالان . مرجع صدور پروانه دلالی معاملات ملکی، اداره کل ثبت‌اسناد و املاک کشور و مرجع صدور پروانه دلالی معاملات بازرگانی، وزارت اقتصاد و دارایی است.

دلال می‌تواند هم زمان برای یک یا چند شخص (آمر) دلالی کند و ازاین‌جهت نیز دلال با محدودیتی مواجه نیست. (ماده ۳۴۱ قانون تجارت) منظور از آمر شخصی است که به دلال مأموریت داده جهت پیدا کردن طرف معامله دلال موظف است آمر یا آمرین خود را از تمام مسائلی که می‌تواند بر روی تصمیم ایشان تأثیر بگذارد مطلع سازد. برای مثال اگر دلال برای هر دو طرف معامله دلالی می‌کند باید به هر دو اطلاع دهد چون این امر ممکن است سبب انصراف یکی از طرفین از معامله شود.

چرا که بیم تبانی طرف دیگر با دلال به علت روابط خاص طرفینی وجود دارد. همچنین است در فرضی که دلال نسبت و یا ارتباط خاصی با یکی از طرفین معامله داشته باشد و یا دلال منتفع و سهیم در مورد دلالی باشد. (ماده ۳۴۱ قانون تجارت) نکته ۸۰: موارد مندرج در نکته پیشین جنبه تمثیلی داشته و حصری نیستند بلکه متضمن یک قاعده کلی مبنی بر وظیفه اطلاع‌رسانی امور مهم و مؤثر بر تصمیم‌گیری آمر توسط دلال را بیان می‌کند.

آخرین ویرایش در شنبه, 18 اسفند 1397 08:19