در چه شرایطی می توان درخواست ثبت ازدواج موقت کرد؟

جمعه, 25 آذر 776 09:23
تعداد بازدید 352 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(2 رای‌ها)

در چه شرایطی می توان درخواست ثبت ازدواج موقت کرد؟

در حالت کلی ثبت ازدواج موقت لازم نیست مگر با توافق زن و مرد و یا باردار شدن زن

ازدواج موقت در قوانين ايران در ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی به رسميت شناخته‌ شده‌است. شرايط و ارکان اساسي نکاح منقطع (ازدواج موقت) عبارت‌است از شرايط صحت نکاح دائم به علاوه ی تعيين مدت مشخص و تعيين مهر معين براي زن. موانع ازدواج موقت نيز همان موانع نکاح دائم هستند. وبا این اوصاف دفترخانه مخصوصا" درصورت در خواست شما موظف است صیغه نامه ی رسمی یا همان سند عقد موقت رابا مهر دفترخانه به شما تحویل دهد طبق ماده 1075 ق.م. نكاح وقتي منقطع است كه براي مدت معيني واقع شود.

از تفاوت‌هاي نكاح منقطع با نكاح دائم  این است که در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد مگر اینکه شرط شده باشد یا آنکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد.(ماده 1113 ق.م.)، در نکاح منقطع ارث راه ندارد(ماده 940ق.م.)، در نکاح منقطع عدم ذکر مهر در عقد موجب بطلان است (ماده 1095) و ... اشاره كرد. ويژگي‌هاي ديگري نيز براي نكاح موقت ذكر شده‌ از جمله: نكاح با باكره به صورت منقطع مكروه بوده و شرط عدم دخول در چنين نكاحي صحيح مي‌باشد.

بنابراين قانون، ثبت نكاح را بدون اشاره به نوع آن اجباري نمود، لذا اين قانون اختصاصي به عقد نكاح دائم ندارد. آيين نامه مصوب 1311 نيز در ماده 7 با اشاره به عقد موقت، چگونگي ثبت بذل مدت را مشخص نمود و مقرر داشت: «در مورد عقد انقطاعي در صورتي كه زوج حين مدت بخواهد از بقيه مدت صرف‌نظر كند، بايد نزد صاحب دفتر حاضر شده و بذل مدت در ستون ملاحظات دفتر و ورقه عقدنامه نوشته و به امضاي صاحب دفتر و زوج رسانده ‌شود و سوادي (رونوشت) از آن توسط اداره ثبت محل براي زوجه ارسال گردد». نکته مهم:ثبت نكاح موقت الزامي نمي‌باشد اما در صورت درخواست طرفین دفترخانه الزام به تنظیم سند دارد به خصوص جهت تعیین تکلیف احتمال بارداری زوجه این ثبت بسیار مهم خواهد بود .   جهت مشاوره تخصصی با گروه وکلای تهران مدافع کافیست با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.ما به شما بهترین راه حل و راه کار را پیشنهاد خواهیم داد.

آخرین ویرایش در شنبه, 18 اسفند 1397 08:27