مردی که مال ندارد نه مهریه می دهد و نه به زندان می رود!

جمعه, 25 آذر 776 09:18
تعداد بازدید 1148 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(1 رای)

مردی که مال ندارد نه مهریه می دهد و نه به زندان می رود!

شاید در نگاه اول برایتان عجیب باشد که چطور ممکن است مردی نه مهریه بدهد و نه به زندان برود.ولی خیلی هم عجیب نیست.من فاطمه کارشناس حقوق در ادامه در مورد این مطلب به شرح توضیح خواهم داد. هر چیزی که اصطلاحا مالیت داشته باشد می تواند با توافق به عنوان مهریه قرار گیرد اگرچه که امروزه بنا بر مصالحی از جمله کاهش ارزش وجه رایج در طول زمان، رایج شده است که سکه بهار آزادی به عنوان مهریه قرار گیرد اما هر چه زوجین به عنوان مهریه انتخاب کنند می توان برای پرداخت آن مدت قرار داد.

مثلا فرض کنید مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی در عقدنامه مندرج می شود ولی طرفین در همان عقدنامه یا توافق مکتوب دیگری مقرر می کنند تا 5 سال اول زندگی مشترک زوجه حق مطالبه آن را نداشته باشد اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن برای مطالبه این مهریه باید اثبات کند که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را دارد و اگر مرد مال و اموال و یا دارایی نداشته باشد زوجه علاوه بر این که نمیتواند این مهریه را از مرد بگیرد حکم جلب شوهرش را هم نمی تواند بگیرد. زماني که قراردادي زمانش مجهول باشد، نتيجه اش بطلان قرارداد است و در اين صورت زن نمي تواند به حق مهريه اش دست يابد. 

اصولا شروط مجهول باطل است و چون مهريه عندالاستطاعه زمان مشخصي براي پرداخت ندارد، عملا شرط مجهول و باطل است و در اين صورت بايد زن به سراغ مهرالمثل برود. بدیهی است که اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن در صورتی می تواند مهریه را دریافت کند که مالی به غیر از مستثنیات دین، به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند البته این مال می تواند منقول مثل خودرو، وجه نقد در حساب بانکی و یا غیر منقول (ملک) باشد که این کار توسط خود شخص کاری سخت و پیچیده است و لازم است که یک وکیل متخصص کار را پیش ببرد زیرا با تمام ادارات آشنایی کامل دارند که این امر روند جریان اداری را تسهیل خواهد کرد.

تیم قدرتمند تهران مدافع با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آمادگی بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی را داراست.کافیست به ما اعتماد کنید تا از پشتیبانی دو وکیل به طور همزمان تا مرحله اجرا برخوردار شوید.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 اسفند 1397 09:18