چرا داخل خودرو حریم خصوصی تلقی می شود؟

پنج شنبه, 24 آذر 776 08:51
تعداد بازدید 37 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(1 رای)

چرا داخل خودرو حریم خصوصی تلقی می شود؟

ماده 699 قانون آئین دادرسی کیفری مقرر می نماید: «این قانون از مورخ یک تیرماه 1394 لازم الاجرا است». ⚖️ماده 570 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1392در صدر و ذیل خود تصریح می نماید:« از تاریخ لازم‏الاجراء شدن این قانون، سایر قوانین در موارد مغایر، نسخ می‌شود».

⚖️تبصره ماده 5 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوب 23 فروردین 1394 مقرر نموده بود:«اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند، مانند قسمت های مشترک آپارتمان ها، هتل ها، بیمارستان ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست». ?با عنایت به مراتب فوق و اینکه تبصره ماده 5 قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر مغایر با مقررات مواد 55 و 137 قانون آئین دادرسی کیفری می باشد.

فلذا با عنایت به مقررات ماده 570 قانون آئین دادرسی کیفری مبنی بر «نسخ قوانین مغایر با مقررات قانون آئین دادرسی کیفری از تاریخ لازم الاجرا شدن آن قانون»، تبصره ماده 5 قانون مرقوم از تاریخ یک تیرماه 1394 صریحاً نسخ شده است. ⚖️ماده 55- ورود به منازل، اماکن تعطیل و بسته و تفتیش آنها، همچنین بازرسی اشخاص و اشیاء در جرائم غیرمشهود با اجازه موردی مقام قضائی است، هر چند وی اجرای تحقیقات را به‌طور کلی به ضابط ارجاع داده باشد.  

⚖️ماده 137- تفتیش و بازرسی منازل، اماکن بسته و تعطیل و همچنین تفتیش و بازرسی اشیاء در مواردی که حسب قرائن و امارات، ظن قوی به حضور متهم یا کشف اسباب، آلات و ادله وقوع جرم در آن وجود دارد، با دستور بازپرس و با قید جهات ظن قوی در پرونده، انجام میشود.  

جهت مشاوره با ما در تماس باشید.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 14 اسفند 1397 08:51