حذف نام همسر از شناسنامه - ماده حذف نام همسر از شناسنامه | تهران مدافع

شنبه, 13 ارديبهشت 1399 13:47
تعداد بازدید 11546 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(12 رای‌ها)

مراجعه کننده گرامی حذف نام همسر شرایط مختلفی دارد که باید قبل از هر اقدام بررسی شود ، پیشنهاد میشود حتماً جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه مرد ، تنها منوط است به ازدواج مجدد و ثبت مشخصات همسر دوم در شناسنامه.بعد از ثبت رسمی ازدواج دوم مرد میتواند با در دست داشتن مدارک شناسایی و عقدنامه جدید،به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و خواستار حذف نام همسر اول شود.

در ازدواج موقت یا همان صیغه ،لزوما مشخصات زن و مرد در شناسنامه ثبت نمی شود ولی مشخصات فرزندان متولد و حاصل از این ازدواج در شناسنامه پدر و مادر قید می شود و هیچ راهی برای عدم ثبت آن وجود ندارد.

همانطور که در بالا توضیح داده شد حکم فوق در حالت حذف نام شوهر از شناسنامه زن (بر فرض عدم بکارت) نیز جاری مس باشد.

اما اگر طلاق در دوران عقد و بکارت دختر رخ داده باشد ،حذف نام همسر از شناسنامه ،بدون تشریفات فوق و به صرف درخواست انجام میشود.

علت حکم فوق ،مطلع شدن همسر دوم از ازدواج اول مرد عنوان شده است.

لازم به ذکر است در موارد فوق شناسنامه جدیدی صادر میشود و نام المثنی برروی شناسنامه درج نمیشود.

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه 

اگر زن پس از طلاق همچنان دوشیزه یا باکره باشد ،هریک از زن یا شوهر با ارائه مدارک مورد نیاز مثل گواهی پزشکی قانونی ، میتوانند نام همسر سابقش را از شناسنامه حذف کند.

اگر زن بعد از طلاق دوشیزه یا باکره نباشد حذف مشخصات همسر برای هریک از زن و شوهر فقط با ازدواج مجدد و معرفی همسر جدید به دادگاه امکان پذیر خواهد بود.

حذف نام همسر سابق در طلاق‌های بائن

درباره حذف نام همسر سابق در طلاق‌های بائن نیز خاطرنشان می شود : با درخواست زوج‌ها و تائید پزشکی قانونی این کار شدنی است، اما توضیح این تغییر در سندی که در سازمان ثبت‌احوال نگهداری می‌شود، ثبت شده و برای همیشه باقی می‌ماند. وکیل امور خانواده اظهار داشت  هر شخصی می‌تواند از سازمان ثبت‌احوال تقاضای گواهی تجرد کند، بیان می‌کند: هر کسی که بخواهد می‌تواند از ثبت‌احوال تقاضای گواهی تجرد کند و در این گواهی درج می‌شود که شخص تاکنون ازدواج کرده، طلاق گرفته یا مجرد بوده است.

«براساس ماده 33 قانون ثبت‌احوال در شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت باقی است، منعکس خواهد شد، همچنین ازدواج و طلاق بائن غیرمدخوله نیز با درخواست هر کدام از زوجین قابل حذف است.»

ماده قانونی حذف نام همسر از شناسنامه در قانون ثبت احوال

قانون ثبت‌احوال پیش‌بینی کرده است، زن و مردی که رابطه زناشویی با یکدیگر نداشته  بعد از طلاق می‌توانند نام همسر خود را از شناسنامه حذف نمایند. و این درحالی است که تا مدتی قبل سازمان ثبت‌احوال با بخشنامه‌ای این موضوع را فقط به خانم‌ها محدود کرده بود به این ترتیب  که آنها با تائیدیه پزشکی قانونی مبنی بر باکره بودن می‌توانستند نام همسر سابق خود را از شناسنامه‌ پاک کنند، اما دیوان عدالت اداری این بخشنامه را باطل کرد و در نتیجه این امکان برای آقایان نیز فراهم شد تا در صورتی که خانم باکره تشخیص داده شود، بتوانند نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنند.

در این خصوص وکیل متخصص خانواده جهت مشاوره می تواند شما را راهنمایی نماید.

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل حقوقی ، امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در شنبه, 13 ارديبهشت 1399 13:47
مطالب مرتبط