اعتیاد شوهر و طلاق زن

دوشنبه, 21 آذر 776 12:13
تعداد بازدید 159 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

شرایط طلاق از مرد معتاد

مشاوره حقوقی راجب اعتیاد شوهر و امکان طلاق گرفتن زن راجب این موضوع

سلام. شوهر من سه ساله که به شیشه معتاده، واقعا دیگه نمیتونم تحمل کنم. میتونم طلاق بگیرم؟

پاسخ : در ابتدا باید گفت که صرف اثبات اعتیاد شوهر، به زن حق طلاق نمیدهد. مطابق شرط هفتم عقدنامه، اعتیاد باید به تشخیص دادگاه مضر باشد و زندگی را مختل کند. همچنین در صورت اثبات اعتیاد، معمولا قضات مهلتی را به شوهر برای ترک میدهند.

- عقدنامه ازدواج دارای 12 بند هست، که در صورت امضا توسط شوهر، زن این اختیار را خواهد داشت که با اثبات آن شرایط، تقاضای طلاق نماید.

نکاتی از وکیل دادگستری :

1- علاوه بر 12 بند عقدنامه، زن می تواند از طریق قاعده " عسر و حرج " و با اثبات اعتیاد غیرقابل درمان و زیان آور شوهر خود، از دادگاه تقاضایطلاق نماید که البته فرآیند طولانی و سختی را دارد.

2- اگر مرد معتاد چند بار به کمپ رفته باشد به این معناست که نمیتواند به طور مستمر پاک بماند، بنابراین مدارک کمپ رفتن هتی ناموفق شوهر می تواند برای زن در دادگاه مفید باشد. همچنین اعتیاد سابق شوهر بر فرضی که بعد از آن ترک کرده باشد هیچ اختیاری را به زن برای طلاق نخواهد داد.

3-برای اثبات اعتیاد، دادگاه معتاد را به پزشکی قانونی می فرستد ، اما معتادها با ترفندهایی می توانند از مثبت بودن تست اعتیاد رها شوند. بنابراین به غیر از تست اعتیاد، شهادت شهود نیز برای اثبات اعتیاد شوهر موثر است. بعضی از قضات از طریق مددکاری و یا کلانتری محل دستور تحقیق در مورد وضعیت اعتیاد شوهر را صادر می کنند.

نحوه طلاق گرفتن از شوهر معتاد

ماده 1130 قانون مدنی" بند 2 تبصره ماده 1130 قانون مدنی: « اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. ‌در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.»

آخرین ویرایش در شنبه, 11 اسفند 1397 12:13