جلوگیری از کار کردن زن

دوشنبه, 21 آذر 776 12:24
تعداد بازدید 53 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(1 رای)

سوال حقوقی راجب منع کار کردن زن

سوال : با سلام، شوهرم یهو بعد از چند سال کار کردن، گیر داده که کار نکنم و حتی توی محل کارم اومده و آبروریزی کرد. میتونه از نظر قانونی جلوی کار بنده رو بگیره؟

 پاسخ : اگر زن زمان ازدواج شاغل باشد و مرد با دانستن این موضوع ازدواج کرده باشد، مرد نمی تواند از کار کردن زن جلوگیری کند، مگر اینکه : پس از ازدواج آنچنان مصالح  خانواده یا زندگی مرد تغییر اساسی کرده باشد ( از نظر تحصیلی، شغلی، اجتماعی ) که اشتغال همسر با شرایط امروز مرد یا خود زن منافات داشته باشد. مثلا مرد بعد از ازدواج مدیر شود در حالی که همسرش نیری خدماتی باشد.

طبق قانون شوهر می تواند " تنها با مجوز دادگاه " همسر خود را با توجه به شرایط فوق از کار کردن در یک شغل خاص منع کند

 

نکات حقوقی راجب جلوگیری از کار کردن زن توسط وکیل دادگستری نکته اول : منظور از " مصالح خانواده " که در عکس گفته شد، اموری است که سبب سستی بنیان خانواده یا اخلال در نگهداری و تربیت فرزندان شود. مثلا زن تمام وقت خود را به شغل اختصاص داده باشد و مجالی برای تربیت فرزندان نیابد. نکته دوم : شوهر شخصا نمی تواند به مجل کار همسرش برود و مانع اشتغالش شود و باید از طریق دادگاه اقدام کند.

نکته سوم : با توجه به مطالب مذکور در عکس، علی القاعده اشتغال زن در ادارات دولتی را نمی توان منافی مصالح خانوادگی یل حیثیات زن و یا شوهر تفسیر کرد. در کل خود شوهر باید در دادگاه طرح دعوا کرده و موارد فوق را اثبات کند. مثلا با ارائه مدارکی ثابت کند که محیط اشتغال زن محیطی فاسد است. نکته چهارم : زن نیز می تواند هر گاه شغل شوهرش را منافی مصالح خانوادگی یا منافی حیثیات خود شوهر بداند، منع او از اشتغال را ازدادگاه تقاضا کند. در صورت داشتن سوال حقوقی و مشورت با وکیل روی اینجا کلیک کنید تا در کمترین زمان وکلای ما با شما تماس بگیرند.

آخرین ویرایش در شنبه, 11 اسفند 1397 12:24