روش های مطالبه مهریه

سه شنبه, 07 خرداد 1398 10:21
تعداد بازدید 1669 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(13 رای‌ها)

روشهای مطالبه مهریه

1.مطالبه مهریه از طریق دادگاه:

برای مطالبه مهریه از طریق دادگاه نکاتی را باید در نظر گرفت.(لطفاً  به دقت مطالعه بفرمایید)

ابتدا بررسی نمائید که آیا طرف مقابل شما دارای اموال است یا خیر

درصورتی که پاسخ مثبت باشد قبل از صدورحکم و حتی جلسه اول دادگاه شما برای حفظ حقوقتان می توانید نسبت به توقیف اموال اقدام نمائید.برای توصیف اموال احتیاجی به ارائه دادخواست مطالبه لزوما" وجود ندارد و شما قبل از حتی دادخواست اصلی می تواند با درخواست تامین خواسته نسبت توقیف اموال اقدام نموده البته باید به زمان مطالبه اصل مهریه توجه نمود زیرا که پس از صدور قرار تامین خواسته ظرف مدت 10 روز دادخواست مطالبه مهریه باید به دادگاه صالح ارائه شود درغیر این صورت کلیه اموال توقیف شده به درخواست ذینفع رفغ توقیف خواهد شد.

درصورتی که مهریه شما سکه یا پول باشد درقبال میزان ریالی آن معادل 3/5 درصد به عنوان هزینه دادرسی باید پرداخت نمائید ودرصورت عدم توانایی در پرداخت میتوانید با داداخواست اعسار به طور هم زمان مطالبه مهریه نموده و از هزینه های دادرس معاف شوید.

البته درصورت صدور رای و عدم توانایی زوج نیز می تواند درخواست اقساط پرداخت محکوم به (مهریه) را نماید و بسته به میزان توانایی او دادگاه در صورت اثبات اعسار مهریه را تقسیط می نماید و درصورت عدم پرداخت امکان جلب وجود دارد.

2.مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی:

برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی ابتدا به این نکته توجه نمائید که آیا زوج مال و اموال دارد یا خیر درصورتی که مال منقول وغیرمنقول نداشته باشد اجرای مهریه از این طریق بی ثمر وبی فایده است زیرا هیچگونه اهرم و الزامی درپرداخت برای زوج وجود ندارد.

درصورتی که زوج مال واموالی داشته باشد مطالبه از این طریق در زمان هزینه شما بسیار موثر خواهد بود وبرای اخذ مهریه از این طریق ابتدا باید به محضر ازدواج که در آن عقد خوانده وثبت شده مراجعه نمائید وپس درخواست با در دست داشتن اجرائیه به اجرای ثبت اسناد رسمی محل زندگیتان مراجعه و درخواست توقیف اموال پس از ابلاغ اجرائیه نمائید.

برای مشاوره تخصصی با وکلای موسسه حقوقی تهران مدافع با ما درتماس باشید.

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص اعم از کیفری ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، ملکی و  سرقفلی و… تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد .

موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 خرداد 1398 10:21
مطالب مرتبط