وصول مهریه - گرفتن مهریه | تهران مدافع

شنبه, 07 تیر 1399 10:40
تعداد بازدید 3279 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(10 رای‌ها)

وصول مهریه

برای وصول مهریه شما به دو طریق امکان وصول و مطالبه مهریه را می توانید انجام دهید که در ذیل به اختصار توضیح داده خواهد شد به طور کلی نحوه طرح و پیگیری دعوی مهریه دارای نکات مهمی است که با مطالعه این مقاله میتوانید به این روش ها دست یابید.

روش های وصول مهریه

1-وصول مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی

برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی توسط وکیل مهریه ابتدا باید شرایط را به خوبی سنجیده و سپس از این طریق اقدام نمائید مواردی که باید بدانید این است که آیا همسر شما مال و اموال و یا ارث دارد یا خیر؟

در صورتی که پاسخ شما مثبت باشد با توجه به مزیتی که اقدام از این طریق دارد از جمله سرعت و صرف هزینه کمتر بهترین اقدام برای وصول مهریه ات در غیر این صورت اقدام از این طریق با توجه به عدم الزام به پرداخت از این طریق را مناسبی برای وصول مهریه نمی باشد و در ضمن وصول مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی بر خلاف اقدام از طریق دادگاه به تناسب ظاهری مناسب تر دارد و در صورت قصد ادامه زندگی است در روابط زناشویی و اقدام از آن طریق روابط فی ما بین زوجین را از بین می برد.

 

برای وصول مهریه از طریق اجرای ثبت چه کار باید کرد؟

ابتدا باید به دفتر ازدواج که در آنجا عقد و سند صادر شده مراجعه نمائید و درخواست صدور اجرائیه نمائید پس از ابلاغ اجرائیه سردفتر رونوشتن از اجرائیه را جهت ادامه فرآیند به شما می دهد پس از این مرحله با در دست داشتن اجرائیه به اداره اجرای ثبت اسناد محل دفترخانه مراجعه می نمائید و چس از ابلاغ اجرائیه به زوج توقیف حساب  و یا ماشین و خانه و سهم الارث را می توانید به صورت کتبی از کارشناس مربوطه درخواست نمائید و  پس از توقیف موارد فوق جهت فروش مراحل مزایده اجام می شود و پس از آن به نسبت قیمت سکه پول به شما از محل فروش اموال پرداخت می گردد.

هزینه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

هزینه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت در بدو امر بسیار ناچیز است و کلیه هزینه ها و نیم عشر اجرا در انتها از موارد توقیفی کسر میگردد.

البته در صورتی که نیاز به وکیل داشته باشید می توانید با پرداخت مبلغ اندکی به عنوان پیش پرداخت صفر تا صد کار را به وکیل بسپارید.

در این خصوص اگر سوالی دارید می توانید برای مشاوره رایگان با شماره های موجود در سایت ما تماس بگیرید.

2-وصول مهریه از طریق دادگاه

برای درخواست مهریه از طریق دادگاه در صورتی که مهریه شما سکه باشد با تقدیم (قیمت روز سکه) میزان هزینه دادرسی شما مشخص می گردد برای مثال در صورتی که تعداد سکه 10عدد باشد قیمت روز این 10 عدد سکه باید از طریق دفاتر خدمات قضایی مشخص گردد و پس از آن به میزان 5/3 درصد به عنوان هزینه دادرسی شما پرداخت نمائید در صورتی که توانایی پرداخت این مبلغ را نداشته باشید با تکمیل فرم اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و گواهی 2 نفر شاهد (مرد) معافیت از پرداخت در صورت تائید دادگاه برای شما امکانپذیر است نحوه تکمیل فرم فوق برخلاف ظاهر ساده آن گاهاً باعث مشکل و عدم پذیرش می گردد.

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق

به طور کلی بعد از طلاق مهریه قابلیت گرفتن دارد و بسته به نوع صلح و سازش و یا رای دادگاه نحوه اقدام متفاوت است و نکته قابل توجه این است که تحت هر شرایطی اگر مهریه بعد از طلاق بخشیده نشده باشد قابلیت وصول آن وجود دارد و حتی در صورت فوت شوهر میتوان آن را از اموال و ورثه وی مطالبه نمود و در مواردی که طلاق توافقی بوده و یا با ثبوت اعسار قسطی شده باشد میتوان روی رای تقاضای صدور اجراییه داد.

برای مشاوره بیشتر با ما به صورت رایگان تماس بگیرید.

گرفتن مهریه

در صورتی که زوج مال و اموال داشته باشد حتی قبل از درخواست مهریه امکان توقیف اموال از طریق دادگاه وجود دارد به این روش که با دادخواست تامین خواسته قبل دادخواست اصلی (مطالبه مهریه) نسبت به توقیف اموال اقدام نموده و با خیالی آسوده تا انتهای پرونده پیش خواهید رفت در این خصوص نیز در صورتی که پس از صدور قرار تامین خواسته به فاصله 10 روز شما دادخواست اصلی را ارائه ندهید با درخواست ذی نفع توقیف اموال رفع خواهد شد پس در این خصوص قبل از اقدام مشاوره نمائید.

اقدام از طریق دادگاه برخلاف اجرای ثبت اسناد الزام آور و در صورت عدم وجود اموال با اقساط نهایتاً مهریه پرداخت می گردد و لیکن در صورتی که اموالی از زوج در اجرای ثبت توقیف نگردد الزامی برای پرداخت وجود ندارد.

همچنین ممکن است به نسبت زمان بیشتری برای وصول مهریه از طریق دادگاه طی شود بر خلاف اجرای ثبت اسناد که به فاصله مدتی کمی امکان وصول مهریه برای شما فراهم می گردد و در صورت عدم اثبات اعسار ورد دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی شما متعمل پرداخت هزینه دادرسی شوید.

برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 07 تیر 1399 10:40
مطالب مرتبط