وکیل کارگر و کارفرما | وکیل متخصص اداره کار

شنبه, 12 مرداد 1398 10:04
تعداد بازدید 1016 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(7 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی ابتدا این مقاله را به دقت مطالعه فرمایید و در صورتی که به پاسخ خود نرسیدید می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید.

امروزه اقتصاد بیشتر کشورهای دنیا برپایه تلاش و کوشش کارگران بنا نهاده و در اصل قشر کارگر مبنای پیشرفت اقتصادی می باشد. از این رو رعایت حقوق کارگر و کارمند در تمامی  نظام های حقوقی دنیا مورد توجه خاصی قرار گرفته است. چرا که احقاق حقوق کارگر احیای چرخه اقتصاد می باشد.

 بر همین مبنا در سال 1369 مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان قانون کار جهت تنظیم روابط کارگران و کارفرمایان تصویب نمود و مرجع رسیدگی به این قانون را مراجع شبه قضایی ادارات تعاون،کار و رفاه اجتماعی قرار داد.

 درعین حال با وجود اهمیت حقوق کارگر، رسیدگی باید به نحوی باشد که موجب  تضییع حق کارفرما نگردد.

 

چرا که بی شک بدون کارفرمایان کارگران نیز کار و امرار معاشی نخواهند داشت.

از مهم ترین اصول احقاق حق در مراجع رسیدگی کننده حضور وکیل جهت جلوگیری از صدور رأی های غیرمنطبق با قانون و یا غیرمنطبق با واقعیت می باشد. وکلای موسسه حقوقی تهران مدافع با بهره گیری از دانش تخصصی خود در زمینه روابط کار و استفاده از برترین شیوه های دفاع شکلی و ماهوی از کارگران و کارفرمایان بهترین دفاع را جهت اجرای قانون و احقاق حق طرفین ارائه می دهند.

 

حقوقی که بخشی از مهمترین آنان عبارت است از:

سنوات کارکرد :

ماده 24 قانون کار اشعار می دارد : "در صورت خاتمه قرارداد کار ، کار معین یا مدت موقت ، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد ، یک سال یا بیشتر ، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه ، اعم از متوالی یا متناوب بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید."و در ادامه مجددا به بیان دیگر ذیل ماده 27 حق سنوات را مطرح نموده و اعلام می دارد : "هر گاه کارگر در انجام وظایف محوله قصور ورزد و یا آیین نامه های انضباطی کارگاه را پس از تذکرات کتبی ، نقض نماید کارفرما حق دارد در صورت اعلام نظر مثبت شورای اسلامی کار علاوه بر مطالبات و حقوق معوقه به نسبت هر سال سابقه کار معادل یک ماه آخرین حقوق کارگر را به عنوان «حق سنوات» به وی پرداخته و قرارداد کار را فسخ نماید" . فلذا این حق غیرقابل انکار کارگر در حقوق کار می باشد. اما درعین حال لازم به ذکر است تنها یک ماه از آخرین حقوق مبنای سنوات می باشد و بنا بر تصریح ماده 32 قانون کار تنها اگر خاتمه قرارداد کار در نتیجه  کاهش توانایی های جسمی و فکری ناشی از کار کارگر باشد وی قادر به دریافت سنوات برمبنای 2 ماه آخرین حقوق می باشد.

 

بیمه :

مطابق با ماده 148 قانون کار که اعلام می دارد :  "کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلفند بر اساس قانون تامین اجتماعی ، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند" . از مهمترین و اصولی ترین حقوق کارگر بیمه و سابقه کار وی می باشد که در هر شرایطی در صورت احراز رابطه کارگری و کارفرمایی لازم الاجرا می باشد و در صورت عدم اجرا ضمانت اجرائی نظیر ماده  183 در پی دارد که اشعار میدارد: "کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده (148) این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خوداری نمایند ، علاوه بر تادیه کلیه حقوق متعلق به کارگر (سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوط محکوم خواهند شد ."

 

 

مزد :

مزد کارگر که در صورت پرداخت ماهیانه حقوق و مزایای وی نام می گیرد از دیگر مواد مهم می باشد. حداقل حقوق قانون کار که طی شرایط و ضوابط ماده 41 و تبصره این ماده هر ساله توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین می گردد از مواردی است که حق غیرقابل انکار کارگر می باشد که البته این حق منطبق با ساعات کاری بوده و در صورت عدم رعایت 44 ساعت در هفته و 176 ساعت در ماه مانند قرارداد کار ساعتی،مزد شرایط خاص خود را خواهد داشت.

عیدی و پاداش، مزایای خدمت، حق اولاد و حق مسکن و بن های کارگری از دیگر مواردی است که حق کارگر بوده و البته حدود آن نیز مشخص می باشد و کارفرما جز در موارد قانونی و میزان تعیین شده توسط قانون الزام به تأدیه این حقوق ندارد.

 

امید است با احقاق حق و اجرای عدالت در خصوص روابط کارگران و کارفرمایان شاهد پیشرفت چشمگیر اقتصاد میهن اسلامی خود باشیم.موسسه حقوقی تهران مدافع قصد دارد با برداشتن قدمی در این راه سهم کوچکی در تحقق این چشم انداز دارا باشد.

تماس با وکیل متخصص اداره کار برای مشاوره رایگان:

شما میتوانید در صورت نیاز به مشاوره حقوقی کاملاً رایگان جهت تماس با وکیل متخصص کارگر و کارفرما می توانید با شماره تلفن  09210833805  تماس گرفته و مشاوره رایگان بگیرید.

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص اعم از کیفری ، حقوقی، خانواده،ثبتی،امور چک،طلاق،ملکی و... تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از بررسی پرونده در کمیسیون ویژه خود پس از بررسی در هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از صفر تا صد با وکیل است. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه حقوقی به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم:

"موکل های ما اصلی ترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها خود برای ما بهترین تبلیغ است"

 

آخرین ویرایش در شنبه, 12 مرداد 1398 10:04