هزینه وکیل برای چک برگشتی

سه شنبه, 01 مرداد 1398 13:34
تعداد بازدید 1845 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(8 رای‌ها)

هزینه وکیل برای چک برگشتی

در ابتدا باید عرض کنیم هزینه وکیل برای اقدامات مربوط به چک متفاوت است و بسته به میزان کار و سختی مسیر و روش طرح دعوی متفاوت است و معمولاً وکلا ی محترم این گونه پرونده ها را از 3 الی 10 درصد میگیرند که برای اینکه به طور دقیق پرونده شما قیمت گذاری گردد می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید.

نگاهی به موضوع چک برگشتی حقوقی و کیفری

چک برگشتی یا چک بلا محل به چکی گفته می شود که دارنده چک هنگامی که برای وصول مبلغ آن به بانک مراجعه می کند یا حساب خالی صادر کننده مواجه می شود یا به علت دیگر نمی تواند وجه چک را دریافت کند.

هرگاه دارنده ی چک با یکی از موارد زیر روبه رو شده می تواند برگشت چک بزند.

-نبودن وجه نقد در حساب و یا کافی نبودن آن

-صدور دستور عدم پرداخت وجه چک از طرف صاحب حساب به بانک

-تنظیم چک به صورت نادرست از قیبل: مطابقت نداشتن امضاء، اختلاف در مطالب چک،قلم خوردگی

-صدور چک از حسابی که مسدود (بسته) است.

1-انواع چک برگشتی به دو دسته چک برگشتی حقوقی و چک برگشتی کیفری تقسیم می شود:

مفهوم حقوقی شدن چک

اغلب تصور می کنند چکی که حقوقی می شود از اعتبار افتاده است و بی ارزش است، در حالی که این گونه نیست،  در چک های حقوقی فقط صادر کننده قابل تعقیب و مجازات کیفری نیست اما می توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادر کننده را کرد و دادگاه نیز حکم به پرداخت مبلغ چک خواهد کرد مگر آنکه با دفاعیات خوانده (صادر کننده) ثابت شود که به طور کلی طلبی وجود ندارد یا آنکه چک بابت ربا صادر شده است یا به هر دلیل دیگر دارنده چک (خواهان) استحقاق ندارد.

مفهوم کیفری شدن چک

دارنده چک حقوقی می تواند با مراجعه به دادسرا و تنظیم شکایت کیفری وجه چک و خسارت خود را مطالبه کند و متهم که همان صادر کننده چک بلامحل است پس از حضور در دادسرا و تفهیم اتهام با صدور قرار تامینی از قبیل کفالت یا وثیقه مراجعه می شود که اگر عاجز از تودیع آن باشد، در همان ابتدای کار روانه زندان خواهد شد، همچنین بسته به مبلغ چک، متهم تا در سال حبس هم تحمل می نماید.

وصول چک از طریق اجرای ثبت

به استناد ماده 252 آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی برای وجه چک از طریق ثبت فقط علیه صادر کننده چک می توان اقدام نمود و علیه سایر امضاء کنندگان (یعنی ظهر نویس، ضامن)

از طریق ثبت نمی توان اقدام نمود بلکه علیه این اشخاص باید از طریق محاکم حقوقی اقدام کرد.

چه روش های برای وصول چک برگشتی وجود دارد

یکی از مشکلات حقوقی در جامعه که خیلی از شهروندان به نوعی با آن درگیر هستند

دعاوی مربوط به چک و چک های برگشتی است.

در صورتی که چک بنا به دلایلی با گواهی عدم پرداخت از سوی بانک مواجه شود، دارنده ی چک برای مطالبه ی وجه آن و رسیدن به حقوق خود، از چهار طریق می تواند اقدام کند:

1-اقدام از طریق شکایت کیفری

با توجه به صدور چک با اصلاحات سال 1382 دارنده ی چک می تواند بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک مربوط به طرفیت صادر کننده ی چک اقدام به طرح شکایت کیفری کند.

البته طرح شکایت کیفری منوط به این است که دارنده ی چک مواعد شش ماهه را رعایت کرده باشد یعنی:

اولاً: ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک برای وصول وجه ان به بانک مراجعه کرده باشد.

ثانیاً: بعد از مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت اقدام به طرح شکایت کیفری کند.(ماده11 قانون صدور چک)

بدیهی است که شکایت کیفری فقط علیه صادر کننده چک امکان پذیر است و بنابر این علیه سایر اشخاص یعنی ضامن و ظهر نویس نمی توان  اقدام به شکایت کیفری کرد.

از طرفی بر اساس اصلاحات قانون صدور چک در سال 1382 چک های وعده دار بدون تاریخ سفید امضاء مشروط و بابت تضمین انجام معامله فاقد جنبه ی کیفری اعلام شده است.

بنابراین در صورتی که هر کدام از این موارد اثبات شود در ان صورت طرح شکایت کیفری به نتیجه نخواهد رسید چرا که فرضاً به تاریخ روز بوده و  بدون وعده صادر شده باشد و از طرفی سایر شرایط نیز رعایت گردیده باشد.

2-اقدام از طریق دایره اجرای ثبت

چک در حکم اسناد لازم الاجرا است لذا دارنده چک می تواند از طریق دایره ی اجرای ثبت درخواست صدور اجرائیه علیه صادر کننده  ی چک نماید (ماده ی 2 قانون صدور چک)

البته اقدام ثبتی از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک نیازمند وجود و تحقق شرایطی است

از جمله ی این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-فقط علیه صادر کننده ی چک امکان پذیر است

2-باید مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادر کننده در بانک گواهی شده باشد

3-صادر کننده ی چک اموالی داشته باشد دارنده ی چک نیز ان اموال را به اجرای ثبت معرفی کند

4-به علاوه نیازمند پرداخت نیم عشر اجرایی از سوی دارنده چک است

5-ضمن این که لاشه ی چک مهم در این مرحله از دارنده ی چک دریافت می شود

3- اقامه ی دعوای تجاری از طریق تقدیم دادخواست:

با توجه به این که چک همانند سفته و برات از جمله اسناد تجاری مندرج در قانون تجارت محسوب می شود بنابراین دارنده چک می تواند علیه همه ی مسئولین اعم از صادر کننده و ظهرنویسان تحت شرایطی با تقدیم دادخواست مربوط اقامه ی دعوا تجاری کند.

اقامه ی دعوای تجاری، دارای فرایابی است: که این فرایا از قرار تامین خواسته بدون تودیع خسارات احتمالی صورت می گیرد.

از جمله ی این شرایط می توان به دو دسته زیر اشاره کرد:

1)گواهی عدم پرداخت (که این گواهی جایگزین واخواست در سفته و برات می باشد.)

باید در ظرف پانزده روز یا چهل و پنج روز یا چهار ماه از تاریخ صدور چک (برحسب مورد)

اخذ شده باشد،(مواد 315 و 317 قانون تجارت)

2)در ظرف یکسال یا دو سال (بر حسب مورد)، از تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت، اقدام به تقدیم دادخواست شود (مواد 286 و 287قانون تجارت)

4-اقامه دعوای مدنی از طریق تقدیم دادخواست:

دارنده ی چک، در هر حال حق اقامه ی دعوا علیه صادر کننده ی چک را دارد که این امر با تقدیم دادخواست به دادگاه های عمومی حقوقی و طبق تشریفات قانون آۀیین دادرسی مدنی صورت می گیرد و عموماً دارندگا چک از این روش به عنوان آخرین مرحله استفاده می کنند.

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص اعم از کیفری ، حقوقی، خانواده،ثبتی،امور چک،طلاق،ملکی و... تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از بررسی پرونده در کمیسیون ویژه خود پس از بررسی در هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از صفر تا صد با وکیل است. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه حقوقی به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم:

"موکل های ما اصلی ترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها خود برای ما بهترین تبلیغ است"

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 مرداد 1398 13:34