درخواست مهریه و نفقه

پنج شنبه, 17 مرداد 1398 10:39
تعداد بازدید 1805 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(7 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی این مقاله را به دقت مطالعه فرمایید ما امیدواریم این مقاله ابهام شما را برطرف لیکن در صورتی هرگونه نیاز به مشاوره حقوقی رایگان کافیست با ما تماس بگیرید

درخواست مهریه و نفقه

مهریه یک نوع دین است که بر ذمه زوج (مرد) می باشد چه از نوع عندالمطالبه باشد و چه عند التطاعه باشد، طبق قانون به محض وقوع عقد زوجه مالک تمام مهر می باشد.

و نفقه نیز بر عهده زوج است در صورت تمکین زوجه که در ادامه با این دو مفهوم بیشتر آشنا می شنویم.

صلاحیت دادگاه

اگر زوج و زوجه ساکن ایران باشند دادگاه صالح محل اقامت زوج یا زوجه و در صورت مطالبه مهریه غیر منقول محل وقوع مال غیر منقول می باشد.

اگر یکی از زوجین در خارج از کشور سکونت داشته باشند، دادگاه صالح برای آنها محل اقامت طرفی است که در ایران سکونت دارد.

اگر زوج و زوجه هر دو در خارج از کشور سکونت داشته باشد دادگاه صالح برای آنها محل اقامت موقت زوجه است.

اگر زوج و زوجه در خارج از کشور و محل سکونت موقت هم نداشته باشند دادگاه صالح برای آنها دادگاه تهران می باشد.

نفقه: مطابق ماده 1107 ق.م بر طرف کردن نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، غذا، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی بر مبنای شئونات خانوادگی زن و عرف و عادت و بضاعت مالی مرد و شرایطی که نفقه را ایجاد می نماید تمکین زوجه از زوج نسبت به وظایف همسری و زندگی در منزل شوهری عنوان شده است.

و همانطور در ماده 1108 ق.م هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود اما در صورتی که زوجه دلایلی مشروع که در شرایط آن در قانون ذکر شده از ادای وظایف امتناع کند. همچنان مستحق دریافت نفقه خواهد بود و زوجه در حین زندگی زناشویی و هم در زمان طلاق می تواند درخواست نفقه خود را داشته باشد.

میزان نفقه زن چه مقدار است؟

در قانون میزان مشخصی برای نفقه تعیین نشده است، ملاک تعیین نفقه نیازهای زوجه و شان خانوادگی و عرف و عادت، وضع مالی مرد اوست که در شرایط زمانی و مکانی مختلف میزان نفقه تغییر خواهد کرد.

اگر زنی برای دریافت نفقه به دادگاه مراجعه کند در این مرحله محاکم خانواده برای تعیین مقدار نفقه ی زوجه(زن). از کارشناس استفاده می کند و کارشناس با ارتباط با زوجین و تحقیقات در خصوص شرایط آنها  ر مبنای شئونات خانوادگی زن و مرد و عرف و عادت و بضاعت مالی زوج و به مدت 7 روز می توان با ذکر دلایل برای بررسی مجدد میزان نفقه به دادگاه مراجعه و از هیات سه نفره کارشناسان نفقه استفاده می کند.

 

در چه صورتی تمکین نکردن باعث از بین رفتن نفقه نمی شود؟

با توجه به ماده 1115 قانون مدنی اگر زن بتواند اثبات کند که ادامه ی زندگی مشترک او با زوج (شوهر) ضرر مالی، شرافتی و بدنی به همراه دارد دادگاه او را محکوم به تمکین نخواهد کرد که در این صورت تمکین نکردن باعث از بین رفتن نفقه نمی شود.

باید توجه داشت که دادگاه هنگامی شوهر را به دادن نفقه ملزم خواهد کرد که رابطه زوجیت محرز باشند و شوهر نتواند عدم تمکین زن را ثابت کند.

 

  موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 17 مرداد 1398 10:39
مطالب مرتبط