تقسیم ارث مادر | تقسیم ترکه مادر

چهارشنبه, 13 شهریور 1398 13:31
تعداد بازدید 154 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(1 رای)

بعد از فوت زن، زوج و فرزند (دختر و پسر) سهم هر کدام چگونه محاسبه می شود؟

سهم زوج یک چهارم

سهم مادر یک ششم

سهم پدر یک ششم

جمع این چهارده بیست و چهارم می باشد و دو بیست و چهارم مابقی بین فرزندان تقسیم می شود و میزان دو برابر دختران می باشد.

ارث شوهر در صورت نداشتن فرزند:

اگر بعد از زن فوت شده باشد و دارای فرزند نباشد در صورت تاهل شوهر نصف اموال وی را تصاحب خواهد کرد.

شوهر از تمام اموال زن ارث می برد:

ماده 946 ق.م آمده است: زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد، لیکن زوجه از اموال ذیل:

1)اموال منقول از هر قبیل که باشد

2)از ابنیه و اشجار

 

 

 

تفاوت ارث زن و شوهر:

سه تفاوت عمده میان احکام ارث زن و شوهر در قانون مدنی به چشم می خورد:

ا-میزان ارث شوهر دو برابر زن است: شوهر نصف  و در صورت وجود اولاد یک چهارم از ترکه زن را ارث می برد، فرض زن یک چهارم و با وجود اولاد یک هفتم از اموال شوهر است.

2-در صورتی که شوهر وارث منحصر زن باشد، تمام ترکه زن میراث او است، ولی زنی که تنها وارث شوهر است بیش از یک چهارم ایشان می برد.

3-شوهر از تمام اموال زن ارث می برد، در حالی که زن از زمین ارث نمی برد و از تملک عین بنا و درختان حروم است و فرض خود را از بهای آنها می برد.

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 شهریور 1398 13:31